Kovács Zoltán a Magyarországra érkező USAID-milliárdokról osztotta meg tapasztalatait és információit.

Kovács Zoltán Facebook-posztjában arról számolt be, hogy az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) titokban 6200 újságírót és 707 médiát támogat világszerte, köztük Magyarországon is. A támogatás célja egy konkrét ideológiai irányvonal megerősítése, amely összhangban áll a baloldali-liberális érdekekkel, és amely elősegíti a tömeges migrációt, miközben szemben áll azokkal a kormányokkal, amelyek a globalista törekvések ellen lépnek fel.
A USAID-et eredetileg a humanitárius és fejlesztési célú segítségnyújtás érdekében alapították, azonban Kovács Zoltán véleménye szerint mára az egyik legnagyobb hatású médiatámogató szervezetté nőtte ki magát. A hivatalos adatokra hivatkozva rámutatott arra, hogy Joe Biden elnöksége alatt az ügynökség számos, a médiával foglalkozó non-profit szervezetet pénzelt - sok közülük valójában lobbitevékenységet folytat, nem pedig független hírszolgáltatásként működik. Például Ukrajnában a médiumok kilencven százaléka a Biden-adminisztráció támogatásával működik.
A bejegyzés alapján Magyarország is részesült a globális trendekből. 2023-ban Samantha Power, a USAID vezetője, Budapestre érkezett, ahol a Szabó Ervin Könyvtár falai között találkozott a magyar sajtóra specializálódott civil szervezetek képviselőivel. A hivatalos tájékoztatás szerint a beszélgetés középpontjában a "szabad sajtó" állt, ám a háttérben valójában egy fontos stratégiai megbeszélés zajlott. Ennek célja az volt, hogy megvitassák, miként lehetne növelni az ellenzéki médiák hatását és elérhetőségét amerikai finanszírozás segítségével.
Magyarországon a USAID támogatásával számos médium fejlődését segítették elő, többek között az alábbiakat:
Kovács Zoltán megjegyzi, hogy ez a jelenség nem csupán Magyarország sajátossága, hanem Lengyelországban is tapasztalható. Ott is jelentős pénzügyi támogatásokban részesültek baloldali-liberális médiumok és aktivista csoportok. Kiemelkedő példaként említhetjük a Gazeta Wyborczát, amely az ország vezető baloldali napilapjaként az elmúlt nyolc évben körülbelül 20 millió dollárnyi támogatást kapott. Ez a lap éles kritikával illette a lengyel konzervatív kormányt, és narratívájával szoros összhangban állt az ellenzék véleményével.
A bejegyzésben további támogató szervezetek is feltűnnek:
Az államtitkár közölte, a támogatások folyósítását Donald Trump döntése egy időre leállította: az amerikai elnök 90 napos segélymoratóriumot rendelt el, amely megakasztotta a USAID médiatámogatásait. Ám a globalista hálózatok gyorsan alkalmazkodtak - a pénzáramlás Washingtonból Brüsszelbe helyeződött át.
Kifejtette, az európai intézmények készen állnak arra, hogy átvegyék a USAID szerepét. Daniel Freund liberális EP-képviselő nyíltan kijelentette: Brüsszelnek tovább kell vinnie a USAID finanszírozási mechanizmusait. Az EUobserver hírportál megerősítette: uniós cél, hogy továbbra is támogassák a migrációpárti, szuverenitásellenes médiumokat - immár európai pénzből.
Kovács Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország régóta óv a külföldről érkező támogatásokkal működő médiumok és civil szervezetek politikai beavatkozásaitól. 2022-ben nyilvánosságra került hírszerzési jelentések megerősítették, hogy ezek a szervezetek aktívan részt vettek az ellenzéki pártok támogatásában a magyar választások során. Jelenleg, amikor az amerikai pénzek Brüsszelbe áramlanak, az ilyen jellegű erőfeszítések más forrásokból, de zavartalanul folytatódnak.
A magyar kormány határozott álláspontot képvisel: nem fogadjuk el a külföldi beavatkozást hazánk politikai életébe. Nem engedjük, hogy Brüsszelből érkező NGO-k, baloldali médiumok és politikai csoportok kívülről próbálják formálni Magyarország demokratikus folyamatait. Az ellenzéki sajtó nagykövetségeken keresztüli támogatásának korszaka véget ért - hangoztatta, hozzátéve, hogy Magyarország nem egyedül vívja ezt a harcot. Szlovákia és Szerbia vezetői is észlelték a politikai destabilizációs kísérleteket, és nyíltan kifejezték aggodalmukat a szuverenitásuk megkérdőjelezésével kapcsolatban.
A lényegi kérdés tehát a következő: vajon képesek lesznek-e az európai államok megvédeni magukat ettől a befolyásoló kampánytól, vagy Brüsszel fogja átvenni a politikai manipuláció középpontját? - zárta gondolatmenetét.