Külföldről érkezett, és máris itt van – az ázsiai lódarázs hazánkban is felbukkant!

Az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) egy ínvazív rovarfaj, amely komoly veszélyt jelent a méhészetekre és a helyi ökoszisztémára, ezért az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) felhívja a figyelmet a terjedésére és annak hatásaira.
Európában először 2004-ben jelent meg, egy kínai teherhajón áttelelve ért partot Franciaországban. Azóta megtelepedett szerte a kontinensen. Hazánkban először 2023-ban, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kimle községben jelent meg igazoltan az ázsiai lódarázs első példánya - írta korábban a Ripost.
Magyarországon tehát már két különböző lódarázsfaj is található: az óriás lódarázs és az ázsiai lódarázs. A két faj között több lényeges különbség van, azonban mindkettő komoly veszélyt jelent a környezetre és az emberre. A hazánkban őshonos óriás lódarázs nagyobb méretű, míg az ázsiai lódarázs valamivel kisebb, viszont nem kevésbé veszélyes. A különbség nemcsak a méretükben, hanem a viselkedésükben is megmutatkozik. Az ázsiai lódarázs, bár kisebb termetű, rendkívül agresszíven támadja a méheket, ami komoly kárt okozhat a méhészetekben.
Sár József, a rovarok szakértője, az alábbi fontos megfontolásokra szeretné felhívni a figyelmet:
Az entomológus hozzátette, az akklimatizáció állhat a rovarok megjelenése mögött:
Természetesen léteznek olyan rovarok is, amelyek más országokból érkeznek, és valóban jótékony hatásúak, mint például a parlagfű-olajosbogár. A kutatók felfedezték, hogy ennek a bogárnak a széles körű elterjedése kedvezően befolyásolhatja a parlagfűre allergiás emberek állapotát, hiszen sokaknál tapasztalhatóan csökkentek a tünetek. Ennek hátterében az áll, hogy a bogár a parlagfüvön él, és ezzel mérsékli annak virágzását, ami viszont csökkenti az allergiás reakciók intenzitását.