Kulturális élmények tengerén minden generáció számára!

*Az agyagkatonák lenyűgöző kiállítása sok érdeklődőt vonzott (Fotók: Nagy Tibor)*
A szombat délelőtti esőcseppek nem tudták elvenni a marosvásárhelyiek kedvét a különleges kulturális élményektől. A Múzeumok Éjszakája első óráiban, már 11 óra után, szinte azonnal benépesültek a kiállítótermek, amelyek izgalmas látványosságokat és programokat kínáltak az érdeklődőknek. Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója elárulta, hogy délután 1 óráig már 1630 karkötőt értékesítettek a rendezvényre érkezők, és ez a szám éjfélig folyamatosan emelkedett, jelezve a látogatók lelkesedését.
A Kultúrpalota kisterme a legkisebbek számára igazi kreatív játszóhelyként működik, ahol a napindító múzeumpedagógiai programok között a kézműveskedés a legnépszerűbb. A színpad körüli térben aprócska gyerekek lepték el a "matricagyárat", ahol a pecsételés és rajzolás öröme várta őket – az egyik kisfiú például a legnagyobb nyugalommal, hason fekve merült el az alkotásban. Az asztaloknál agyagozó, mozaikdarabokkal házikókat díszítő, és üvegre festő gyermekek és felnőttek csoportosultak, mindannyian a kreativitás szárnyán repülve. Nagy Emőke ötéves kislányával, Lellével érkezett, hogy a már másodjára megtekintett Ariel színház mesejátékának varázsát átéljék. Elsőként az üvegfestésre csaptak le, természetesen egy csodás egyszarvú mintával, amit szívesen vettek "kezelésbe".
Egy másik izgalmas helyszín, amely a szervezőcsapat reményei szerint nagy vonzalmat keltett, az "Agyagkatonák - Az első kínai császár halhatatlan őrei" című friss időszakos kiállítás volt. Itt a legfiatalabb látogatók igazi felfedezőkké válhattak, hiszen apró szobortöredékek után kutathattak, dominókockákból pedig megalkothatták a híres kínai nagy fal kicsinyített mását. Emellett a téma köré épülő puzzle-k is szórakoztatták a gyerekeket, így a tudományos ismeretek elsajátítása közben játékosan élhették át a történelem egy varázslatos szeletét.
A Kultúrpalota nagytermében eközben a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia muzsikája üdítette fel a különféle foglalkozásokban elfáradt hallgatóságot. Az egyik zenemű végén éppen elcsíptük a pillanatot, ahogy a felnőtt közönséggel együtt tapsol egy festékes tenyerű kislány.
A megyei múzeum természettudományi részlegének legvonzóbb pontja az egy nappal korábban, május 16-án nyílt Madarak másként című új tárlat volt, ehhez kapcsolódott az idei múzeumpedagógiai foglalkozás, a sárkánymadár-készítés is. Mintegy húsz gyermek "keltette életre" a tevékenységet irányító pedagógusok segítségével a maga műanyag szárnyú madarát, amelynek röptetését azonnal ki is próbálták a múzeum udvarán. A gyerekek munkáját segítő egyik önkéntestől megtudtuk, hogy idén szép számban érkeztek édesapák is az óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló foglalkozásra.
Természetesen az új tárlat megtekintését sem hagyták ki a programból a kisgyermekes családok, ahogy a többi látogató sem. Hordozóban szunyókáló apróságot, kérdésekből ki nem fogyó nagyobbacska lurkót és megannyi tizenévest is láthattunk nézelődni az érdekes tudnivalókban bővelkedő térben, ahol egyebek mellett arra is fény derült, hogy miért tekinthető piszkos madárnak az amúgy gyönyörű búbos banka, mit "találtak fel" a seregélyek, és mi teszi "topmodellé" a szárnyasok világában a pajzsos cankót. A humoros részletekkel fűszerezett - a búbos banka mellé például vödröt és felmosórongyot, a seregélyhez mobiltelefont, kisvonatot és játékautót társító - kiállítást a későbbiekben is érdemes megtekinteni mindenkinek, aki a múzeumi éjszakán lemaradt róla.
A természettudományi múzeum egy kevésbé szembetűnő helyiségében mikroszkópok várták a növények gyökerének és szárának keresztmetszetére kíváncsiakat. A szemlélődést két tinédzser, a 13 éves, magyarul is nagyszerűen tudó Muntean Márta és unokatestvére, Muntean Irina felügyelte és segítette. Márta elmondta, hogy a korábbi években csak látogató volt a múzeumi éjszakán, de egy másik unokatestvérétől "megkívánta" az önkénteskedést, ezért próbálta most ki, és nagyon élvezi. Irina már többször besegített különféle rendezvények lebonyolításába, szeret útbaigazítást adni az érdeklődő közönségnek, és mivel a biológiában érzi igazán otthon magát, egyértelmű volt, hogy ezt a lehetőséget sem hagyja ki.
A vár falai között, a délutáni órák első fényeiben izgalmas újdonság várta a családokat, kicsiket és nagyokat egyaránt. A megyei múzeum régészeti és történeti osztályának multimédia-termében Barabás Kisanna múzeumpedagógus vezetésével a látogatók bepillanthattak a régmúlt mesterségeibe: kályhacsempe készítésére nyílt lehetőség. Az eseményre érkező gyerekek közül Dóra, a hatéves kis művész, volt az első, aki belevágott a kalandba egy tapasztaltabb lány társaságában, aki már több alkalommal is formálta az agyagot. A felkínált minták közül a tulipános designra esett a választásuk, amelyet precízen tömtek tele az előzetesen gondosan előkészített agyaggal. Barabás Kisanna a közös munka során megosztotta velük, hogy az elkészült, kályhaszemhez hasonló csempe a múzeum földszinti termében, az "A kulcsos város" című kiállításon is megtekinthető, így a gyerekek nemcsak alkothattak, hanem a történelmet is közelebb érezhették magukhoz.
A célunk az, hogy a gyerekek tapasztalatot nyerjenek egy olyan formáról, amely egy régi tárgyon volt látható, és hogy azzal az anyaggal dolgozhassanak, amelyet egykor a kályhásmesterek használtak - így foglalta össze a szakember a tevékenység lényegét lapunk számára.
A felnőtt közönség körében a várbeli múzeumi részleg legújabb kiállítása, a Kincsek rejtélyei is népszerűnek bizonyult. Itt olyan kuriózumok vártak - és várnak ezután is - az érdeklődőkre, mint az elmúlt évszázad egyik legjelentősebb régészeti leletegyüttesének számító nebrai bronzkincs, amit 1999-ben két, engedéllyel nem rendelkező kincsvadász talált a németországi Mittelberg-hegyen, egy őskori település helyén vagy a - szintén őskorból származó - Kőrös-vidéki arany karkötők. A tárgyak kalandos történetét a következő hónapokban is megismerhetik a tárlat látogatói.
A néprajzi és népművészeti múzeumba látogatók a múzeumi éjszakán nem csupán a jól ismert tárlatokkal találkozhattak, hanem egy különleges, első alkalommal megnyíló látványossággal is, amely a Maros megyei vásárok és falvak varázslatos világába invitálta őket. A felújított kiállítás gazdag anyaga a régi közlekedési eszközöktől kezdve a mértékegységeken át egészen az árusított termékekig terjedt, bemutatva a vásárok társadalmi jelentőségét is. A két világháború közötti időszak vásári hangulatát pedig a poszterekből kialakított tér valóban élethűen idézte meg, lehetővé téve, hogy a látogatók egy különleges időutazás részeseivé váljanak.
Ezen a múzeumi területen valósult meg a programsorozat ünnepi eseménye, amely keretében a Művelődési Minisztérium által élő emberi kincseknek elismert népi mesterek, köztük a kukoricahánccsal dolgozó nagykendi Nagy Margit is kitüntetésben részesült.
Késő délután és este a rendezvénysorozat egyik legrégebbi együttműködő partnere, a Teleki-Bolyai-könyvtár, igen élénk forgalmat tapasztalt. Sokan vágytak arra, hogy megtekintsék az új Bolyai Farkas. Szavak, számok, világok című kiállítást, és a hozzá kapcsolódó kvízjátékok iránt is jelentős volt az érdeklődés. Lázok Klára főkönyvtáros elmondása szerint a fotósarok is rendkívül népszerű volt, hiszen a látogatók szinte mindannyian kihasználták a lehetőséget, hogy megörökítsék a pillanatokat.
A legvonzóbb helyszínünk valószínűleg a Bolyai-kiállítás, amely számos kézzelfogható érdekességet, tárgyat, valamint személyes és tudományos kéziratokat vonultat fel. Idén különösen sok fiatal baráti társaság kereste fel a kiállítást, köztük magyarok és románok egyaránt – osztotta meg tapasztalatait Lázok Klára. Hozzátette, hogy este 9 óráig körülbelül nyolcszáz látogató érkezett a könyvtárba.
Az állatkerti éjszakák mindig izgalmas élményeket kínálnak a kalandvágyó kisgyermekes családok, valamint a tizen- és huszonévesek számára. Idén különösen gazdag programkínálattal várták a látogatókat. Korondi Kinga, az intézmény sajtószóvivője elárulta, hogy a résztvevők ezúttal tíz látványetetésen vehettek részt, ami a korábbi évekhez képest kétszeres növekedést jelent. A rendezvény során a látogatók különleges fényeffektusokat is élvezhettek, amelyek varázslatos hangulatot teremtettek. A zene folyamatosan fokozta az élményt, emellett izgalmas ismeretterjesztő előadások is színesítették az estét. Sajnos a tervezett szabadtéri filmvetítést az eső elmosta, de ennek ellenére a rendezvény sikerét semmi sem csorbította. Korondi Kinga tájékoztatása szerint a szervezők kétezer karkötőt készítettek elő, amelyből már éjfél körül az összes felét elkapkodták a lelkes látogatók. Az állatkerti éjszaka tehát igazi közösségi élményként zárult!
A Kultúrpalota falai között a múzeumi éjszaka utolsó órái igazi vibrálással teltek meg. A második emeleten, ahol az "elszállásolt" agyagkatonák álltak, hosszú sor kígyózott, miközben a többi kiállítóterem sem maradt látogatók nélkül. Néhány szülő türelmetlenül figyelte az elmélyülten puzzle-ozó gyermekét, többször is emlékeztetve őt, hogy ideje lenne elindulniuk haza, de válasz helyett csak a csend és a koncentráció maradt. A palota jegypénztáránál pedig folyamatosan frissült a sor, ahová az online vásárlást mellőző látogatók álltak be, remélve, hogy még időben be tudnak jutni a különleges eseménybe.
Ötvös Koppány, a múzeum igazgatója bejelentette, hogy a programsorozatra késő este 11 óráig már nyolcezer vendég váltott belépőt. Ehhez még csatlakoztak azok is, akik az állatkertben vásárolták meg a belépő karkötőt. Így egyértelmű, hogy az idei múzeumi éjszaka látogatottsága valószínűleg túllépte a tízezres határt.
- Hihetetlenül örömteli számunkra, hogy a kedvezőtlen időjárás ellenére is ennyien részt vettek a rendezvényeinken. Ez ismételten megerősíti, mennyire vágyik a közönség Marosvásárhelyen a Múzeumok Éjszakája által kínált élményekre - nyilatkozta az intézmény vezetője.