Fedezd fel tudásod határait a Romanovokról szóló kvízünkkel! Mennyire vagy jártas a történelmükben? Tedd próbára magad, és nézd meg, mit tudsz róluk!

Oroszország leghíresebb és egyben utolsó uralkodó családja, a Romanovok először 1613-ban kerültek hatalomra. A következő három évszázad során összesen 18 Romanov foglalhatta el a trónt, köztük Nagy Péter, Nagy Katalin, I. Sándor és II. Miklós. Kvízünkből kiderül, mennyit tudsz a legendás Romanovokról!
A Romanov-dinasztia időszaka alatt Oroszország egy dinamikusan fejlődő, kulturálisan gazdag birodalommá nőtte ki magát. Különösen II. Katalin cárnő uralkodása alatt bontakoztak ki a felvilágosodás eszméi, amelyek ugyanakkor számos ellentmondást is magukban hordoznak. Katalin cárnő nem csupán a modernizáció élharcosa volt, hanem jelentős hatással bírt az ország jövőjére és annak kulturális életére is.
A Romanov-ház utolsó és egyben leghíresebb cárja, II. Miklós kedves, békés természetű ember hírében állt, aki imádta a gyermekeit; Olgát, Tatyjanát, Mariját, Anasztasziját és a kis trónörököst, Alekszejt. Uralkodónak viszont politikai és stratégiai okok miatt sokak szerint alkalmatlannak bizonyult. III. Sándor cár ugyanis nem készítette fel megfelelően fiát a zűrzavaroktól sújtott ország kormányzására.
Ennek eredményeként Miklós egy nyughatatlan országot örökölt, amelyben egyre növekvő elégedetlenséggel szembesült alattvalói részéről. Már a koronázása is vészjóslóan indult, ahol az ingyenes élelmiszer és sör hírére összegyűlt tömeg több mint 1300 embert taposott halálra.
A Romanov-dinasztia sorsa a bolsevik hatalomátvétellel pecsételődött meg. Az orosz forradalom zűrzavarában, 1917-ben a cárt lemondásra kényszerítették, majd családjával együtt Szibériába száműzték. Az esetleges cári visszatérés megelőzése érdekében II. Miklóst és hozzátartozóit, köztük gyermekeit is, 1918. július 17-én embertelen módon kivégezték a bolsevik erők.
A cári családon és közvetlen hozzátartozóikon kívül számos más Romanovot is brutális módon kivégeztek, köztük Jelizaveta Fjodorovna nagyhercegnőt, aki a cárné nénje volt, valamint Mihail Alekszandrovics nagyherceget, II. Miklós öccsét. A megmenekült Romanovok közül sokan az Egyesült Államokban és Franciaországban találtak új otthonra, távol a vérengzés emlékétől. Ez a borzalmas esemény mély hatással volt a világra, és a történteket máig sokan kutatják és vitatják. Bár a bizonyítékok egyértelműek, még mindig akadnak, akik reménykednek abban, hogy Anasztaszija, a legkisebb hercegnő talán mégis életben maradt a tragédia után.
A Romanovok hosszan tartó uralma, titkai, rejtélyei és tragikus sorsa napjainkban is élénk érdeklődés tárgyát képzik. Történetük a popkultúrában is jelen van, számos könyvben, filmben és sorozatban láthattuk viszont életük és bukásuk kulcsfontosságú eseményeit. Te mennyire ismered őket? Ha kapható vagy egy kis történelemre, Nők Lapja kvízünk segítségével máris tesztelheted!