Légiósok helyett a saját nevelésű fiatalok állhatnak a középpontban – ezzel a lépéssel az ETO igyekszik kiszakadni a "zsoldoscsapat" szerepből | M4 Sport

Az ETO FC Győr hivatalos weboldalán tett közzé egy izgalmas hírt: a klub a legelsők között felelt meg az MLSZ és a Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet által előírt normatíváknak, amelyek a fiatal játékosok szerepeltetésére vonatkoznak. Ebből az alkalomból Havas Máté, az akadémia igazgatója, valamint Steven Vanharen sportigazgató beszéltek a klub utánpótlásképzéséről és a fiatal tehetségekkel kapcsolatos jövőbeni elképzeléseikről.
Az NB I-be 2024-ben visszatérő ETO FC Győr 2025-ben veretlenül zárja a bajnokságot, ezzel kiemelkedő teljesítményt nyújtva. Jelenleg négy fordulóval a szezon vége előtt a negyedik helyen tanyázik, ami remek alapot ad számára ahhoz, hogy a következő idényben részt vehessen a Konferencialigában. A csapat teljesítménye alapján minden lehetőség adott a sikeres szerepléshez!
A győri klubnál egyre inkább felértékelődik a fiatal tehetségek szerepeltetése. A legfrissebb információk szerint, a szezon utolsó hat fordulója előtt, a győrieknél már az élen járnak az MLSZ és a Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet által előírt normatíva teljesítésében. Ez azt jelenti, hogy a csapatnál, valamint kölcsönjátékosként szereplő fiatalok is megkapták a számukra kijelölt játékidőt, ezzel is biztosítva a jövő generációjának fejlődését.
Havas Máté, az ETO akadémiájának vezetője úgy véli, hogy ennek a sikernek kulcsszerepet játszik a felnőttcsapat és az akadémia közötti zökkenőmentes együttműködés.
"A sportigazgatóval és a vezetőedzővel napi szintű kapcsolatot ápolunk, és ez kiterjed az NB I-es szakmai stáb más tagjaira is. Kiemelten fontos, hogy az akadémiai és az első osztályú csapat stábja között átfedések vannak, ami jelentősen hozzájárul a fiatal játékosok zökkenőmentes integrációjához. Az, hogy ezek a fiatal sportolók sikeresen megállják a helyüket az első osztályban és folyamatos játéklehetőséget kapnak, egyértelmű jele annak, hogy az akadémián végzett szakmai munka helyes úton halad. Erős tudásalappal rendelkező fiatalokat képezünk, akik képesek alkalmazkodni a magasabb szintű elvárásokhoz, így biztosítva a folytonosságot a csapatban." - idézi Havast az eto.hu.
A győri akadémia vezetője úgy véli, hogy ezzel a lépéssel határozott választ adtak mindazoknak, akik a külföldi játékosok révén visszajutó ETO-t csupán egy légióscsapatnak tekintették az NB I-ben.
"Zsoldoscsapatként skatulyáztak be bennünket, ez a sztereotípia aztán fennmaradt. Holott már akkor is elindult egy folyamat, miszerint a fiatal játékosainkat mi nem pusztán betesszük a csapatba, hanem beépítjük. Márpedig utóbbi nagyon időigényes munka; ha csak beteszek egy játékost, azt csak azért csinálom, mert meg akarok felelni a "fiatalszabálynak", ha viszont beépítek valakit, akkor az adott labdarúgó előbb-utóbb elér egy bizonyos mérkőzésszámot, s hiába fiatal, rutin szempontjából már teljes értékű futballistának számít. Nos, mi ezt az utat választottuk, és kijelenthetjük, hogy ebben sikeresek vagyunk. A minket kritizálók még azt sem látják, hogy már megvannak azok a 2006-os, 2007-es születésű játékosok, akiket ugyanúgy beépítünk az első csapatba, mert a képességeik alapján alkalmasak rá, hogy az NB I-ben futballozzanak. Ez a jelek szerint sajnos kisebb hírértékkel bír, mint annak idején az, hogy annak idején légiósokat alkalmaztunk ahhoz, hogy feljussunk az első osztályba."
Havas elmondta, hogy két évvel ezelőtt jelentős átalakításon ment keresztül az akadémia struktúrája: megalakították a sporttudományi részleget és bevezették a teljesítménydiagnosztikát. Ezen innovatív területek révén még célzottabban tudják fejleszteni a fiatal tehetségeket, hogy később zökkenőmentesen integrálhassák őket a felnőtt csapatba.
Célunk egy fiatal, átlagéletkorú felnőttcsapat létrehozása, amelynek alapját saját nevelésű játékosaink adják. A tervünk az, hogy minden második évben sikeresen értékesítsünk egy játékost a piacon. Ezzel nemcsak a klub és az akadémia nemzetközi ismertségét növelnénk, hanem hozzájárulnánk ahhoz is, hogy egyre több ETO-nevelésű labdarúgó képviselje Magyarországot a nemzeti válogatottban. Ezzel a megközelítéssel értéket teremtünk, nemcsak a saját közösségünk számára, hanem a magyar futball egészének is.
Steven Vanharen, az ETO sportigazgatója, osztja Havas elképzeléseit. A belga szakember hangsúlyozta, hogy rendszeresen találkozik azzal a kritikával, miszerint a győri csapatban nem szerepel elegendő magyar játékos. Ezzel a véleménnyel viszont nem ért egyet.
A számok kedvező alakulása mellett a legfontosabb számunkra, hogy az ETO-nál nevelkedett fiatalok fejlődése folyamatos és dinamikus. Külön öröm látni, hogy az általunk kidolgozott egyéni fejlődési tervek eredményesen működnek: a szezon kezdetén mindössze három saját nevelésű játékosunk volt az első csapat keretében, most pedig már tízen vannak. Ez a fejlődés két fontos dolgot tükröz: egyrészt a klub akadémiáján végzett kiváló munka, másrészt a játékosokkal való személyre szabott foglalkozásunk eredményessége. Ez különösen lényeges a klub szempontjából, mivel filozófiánk szerint a jövőben az akadémiánkról kikerült tehetségekre szeretnénk alapozni az első csapatot. Gyakran ér minket az a kritika, hogy nem adunk elég lehetőséget a magyar játékosoknak, de ezzel nem tudok egyetérteni. Jelenleg is számos magyar fiatal játszik nálunk, és vannak az NB I-ben olyan együttesek, akik sokkal kevesebb lehetőséget biztosítanak a hazai tehetségeknek. Az elmúlt tíz hónap során hét új akadémistát építettünk be a csapatunkba, akik bármikor bevethetők. Ha ezt a növekedési tendenciát a 2025-ös évben is fenntartjuk, akkor Magyarországon a legjobbak között fogunk szerepelni ezen a téren.
Vanharen megállapítása szerint Tóth Rajmund és Vitális Milán már kiemelkedő szereplőkké váltak Borbély Balázs csapatában, azonban mellettük számos tehetséges fiatalt is sikerült integrálni a felnőtt keretbe.
Az első olyan játékos, aki valóban stabil kezdővé vált csapatunkban, Tóth Rajmund volt – tavaly még ő sem rendelkezett biztos helyjel a kezdőcsapatban. Az egyéni fejlesztési programunk révén azonban megteremtettük számára a fejlődés lehetőségét, alaposan elemeztük a játékát, és felhívtuk a figyelmét azokra a területekre, ahol javulnia érdemes. Emellett rengeteget foglalkoztunk vele egyénileg is. Ennek eredményeként a teljesítménye drámai módon javult, és most már több szerepkörben is kiválóan helytáll. Ugyanez a helyzet a többi fiatal tehetségünkkel is, akik folyamatosan fejlődnek. Bánáti Kevin például már nagyon közel áll ahhoz, hogy stabil kezdőjátékossá váljon, és nagyszerű érzés látni, hogy él az elé kerülő lehetőségekkel. A többiek, mint például Bíró Barnabás, szintén kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, hiszen a Diósgyőr ellen remekül helyettesítette a sérült Albion Markut. Bár mindannyiuknak van még mit tanulnia, hihetetlenül büszke vagyok arra, hogy akadémiánkról kikerült játékosok ilyen jól megállják a helyüket a legmagasabb szinten is. Említést érdemel egy másik korábbi akadémistánk, Vitális Milán, aki nemrégiben szerezte meg első gólját az NB I-ben. Ő tavalyelőtt a DAC-hoz került, ahol már belekóstolhatott az első osztályú futballba, ami jelentős érettséget hozott a játékában. Most kölcsönben visszatért hozzánk, és teljesítményével mindenki számára világossá teszi, hogy tudjuk, mit csinálunk és hogyan segíthetjük a ránk bízott labdarúgókat a fejlődésükben.
A sportigazgató hangsúlyozta, hogy hosszú távú céljuk az, hogy néhány év múlva az ETO kezdőcsapatának háromnegyede saját nevelésű tehetségekből álljon. Ez a törekvés összhangban van az MLSZ új, 2025 és 2030 közötti stratégiájával, amely szintén a fiatalok fejlesztésére helyezi a hangsúlyt.
Az első csapat és az utánpótlásműhely közötti együttműködés kifejezetten eredményes, és az eddig bemutatkozott tíz fiatal játékos alapján akár elképzelhető, hogy a jövőben a kezdőcsapatban akár 75%-ban saját nevelésű labdarúgók fognak szerepelni. Már most is képesek vagyunk egy erős középpályát felállítani, hiszen Tóth Rajmund, Vitális Milán és Bánáti Kevin mindannyian az ETO akadémiáján sajátították el a tudományt. Figyelembe véve a modern labdarúgás középpályának betöltött kulcsszerepét, ez hatalmas előny számunkra. Az első csapat edzői stábjával folyamatosan nyomon követjük az ETO Akadémia, valamint az U19-es és U17-es csapat mérkőzéseit, hogy alapos képet alkothassunk azokról a tehetségekről, akiket a jövőben a nagycsapatnál is bevethetünk. Az irodámban található egy tábla, amely az első és második csapat, valamint az U19-es és U17-es csapat felállását és a játékosok neveit tartalmazza. Amikor a nagycsapatnak új játékosra van szüksége, mindig először a saját akadémiánkon nézünk körül, és csak akkor fordulunk más lehetőségekhez, ha az adott poszton nincs olyan fiatal tehetség, aki megoldást nyújthatna.
A győri csapat az OTP Bank Liga 30. fordulójában az Újpest otthonába látogat, a mérkőzést az M4 Sporton és az m4sport.hu-n is élőben követhetik.