Az Apple valóban álhíreket küld az iPhone-okra?

Egyre többen fejezik ki elégedetlenségüket az Apple mesterséges intelligenciájával, különösen az Apple Intelligence nevű rendszer egyik funkciójával kapcsolatban. Az érintettek szerint ez a funkció rendszeresen hamis és félrevezető hírösszefoglalókat küld az iPhone-tulajdonosoknak, ami komoly aggodalmakat vet fel a megbízhatóságával és a felhasználók tájékoztatásának hitelességével kapcsolatban.
Az Apple az iOS 18-ban, az Apple Intelligence részeként vezette be az MI-alapú hírösszefoglaló funkciót, annak érdekében, hogy egyszerűsítse az információkhoz jutást. A funkció célja, hogy az iPhone-felhasználók könnyebben és gyorsabban átmenjenek ezeken az értesítéseken, hogy lássák, melyek azok a cikkek, amelyek tényleg érdeklik őket. Ha egy ilyet találnak, akkor a képernyőre koppintva elolvashatják az eredeti írást.
Úgy tűnik, hogy a dolgok nem pontosan a tervek szerint alakulnak, különösen amikor az Apple Intelligence az összefoglalók készítésére kerül sor. Valami rendkívül lényeges dologgal, mégpedig az igazsággal akadtak problémái. Ez pedig aggasztó kérdéseket vet fel az MI-vezérelt hírfeldolgozás hitelességével kapcsolatban.
Egy ilyen elferdített történet volt a BBC cikkének szinopszisa. Az eredeti cikkben Luigi Mangione-ről írnak, akit többek között a United Healthcare vezérigazgatójának meggyilkolásával vádolnak. Az Apple Intelligence ezek után úgy foglalta össze a cikket, mintha Mangione öngyilkos lett volna, ami nem igaz. A BBC felvette a kapcsolatot az Apple-lel, azonban ez a probléma azóta sem oldódott meg.
Más sajtótermékek, köztük a The New York Times is hasonló problémákról számoltak be. Például az Apple Intelligence egyszer összefoglalt egy cikket, amely szerint "Netanyahut letartóztatták", amikor az aktuális történet arról szólt, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki az izraeli miniszterelnök ellen. Emellett nemrégiben az iPhone-felhasználók olvashattak egy mesterséges intelligencia által generált értesítést, amely szerint Luke Littler darts-játékos megnyerte a PDC világbajnokságot, mielőtt még a döntőben játszott volna. Egy másik, az iPhone felhasználók által látott helytelen hír, amely az MI által összefoglalt cikken alapult, tévesen azt állította, hogy a teniszsztár, Rafael Nadal "coming out"-olt.
A Riporterek Határok Nélkül (Reporters Sans Frontières, RSF) nemzetközi szervezet aggodalmát fejezte ki az Apple Intelligence által alkalmazott összefoglaló szerkesztési módszerek miatt. Az RSF, a BBC korábbi megállapításait ismételve, hangsúlyozta, hogy "a médiának tulajdonított hamis információk automatizált generálása súlyosan aláássa a csatorna hitelességét." A múlt hónapban Vincent Berthier, az RSF technológiai és újságírási részlegének vezetője egyértelműen kijelentette, hogy az Apple tevékenysége "komoly fenyegetést jelent a közvélemény jogára, hogy megbízható információkhoz jusson a aktuális ügyekkel kapcsolatban."
A probléma hátterében az úgynevezett MI-hallucinációk állnak. Ilyen hibák akkor fordulnak elő, amikor a mesterséges intelligencia félreértelmezi az adatokat vagy helytelen információkat hoz létre. A szakértők szerint a hallucinációk a hibás edzési adatokból, a tanult minták helytelen alkalmazásából erednek. Az MI-modellek időnként nem értelmezik a kontextust a pontos összefoglalók készítésekor, még akkor sem, ha a forrásanyag egyértelmű - magyarázza a TUAW. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója korábban maga is elismerte ezt a kockázatot, bevallva, hogy az Apple Intelligence "nem éri el a 100%-os" pontosságot. Annak ellenére, hogy az Apple megpróbálja leküzdeni a hallucinációkat, beleértve az eszközön végzett mesterséges intelligencia-feldolgozást is, ezek a hibák továbbra is rávilágítanak azokra a kihívásokra, amelyek a MI újságírását kísérik.