A kormány tervei szerint az önkormányzatok számlavezetése állami irányítás alá kerülne.


Ez a lépés drasztikusan korlátozná az önkormányzatok pénzügyi lehetőségeit.

Március 31-ig az önkormányzatoknak kötelező átutalniuk a Magyar Államkincstárnál (MÁK) vezetett számlára azokat a hazai forrásból származó költségvetési támogatásokat, melyek értéke meghaladja az 50 millió forintot. Ezt a fontos információt a Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetésre előterjesztett rendelettervezetében találjuk, amelyet a Portfolio figyelt meg.

A megyei jogú városok, a fővárosi önkormányzat és a fővárosi kerületek számára kötelező, hogy a költségvetési kiadásaik 5%-át meghaladó összegeiket, valamint a napi működéshez nem szükséges pénzeszközeiket a kincstári számlán helyezzék el.

Tehát a javaslat alapján...

Képzeljük el, hogy minden önkormányzat számlavezető bankjaként a Magyar Államkincstár (MÁK) működik, így a helyi hatóságok pénzügyeit közvetlenül az állami szektor irányítja. Ez azt jelentené, hogy a települések nem tarthatnák pénzüket kereskedelmi bankoknál, csupán a napi működésükhöz szükséges forrásokat kezelhetnék ott. Ezzel a lépéssel a pénzügyi stabilitás és átláthatóság javulna, hiszen a központosított rendszer lehetővé tenné a hatékonyabb forrásallokációt és a helyi költségvetések fegyelmezettebb kezelését.

Ez jelentősen szűkítené a pénzügyi mozgásterüket.

A kormány az intézkedés mögött azzal az indokkal áll, hogy a központosított számlavezetés nem csupán a pénzeszközök kezelésének hatékonyságát növeli, hanem hozzájárul a közpénzek átláthatóságához és az önkormányzatok pénzügyi stabilitásának megőrzéséhez is. A tervek szerint a szigorúbb ellenőrzési rendszer bevezetése révén a költségvetés bevételei akár 31 milliárd forinttal is gyarapodhatnak.

A Portfolio szerint a lépés legnagyobb előnye a kormány számára az lehet, hogy növelheti az államháztartás központi likviditását.

Related posts