Magyar származású színész is lovagi címet nyer az új év ünnepléséhez kapcsolódóan.


Az elismerések díjazottjainak névsorát évente kétszer teszik közzé: az uralkodó hivatalos júniusi születésnapi ünnepségén, valamint az újévi időszak előtt.

Gareth Southgate, a brit válogatott korábbi szövetségi kapitánya, valamint Sadiq Khan, London polgármestere is helyet kapott a brit uralkodó által lovagi címmel kitüntetett személyek újévi listáján.

Gareth Southgate, az angol labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Sadiq Khan, London polgármestere, valamint Ken McCallum, a brit titkosszolgálat (MI5) vezetője is megtalálható a brit uralkodó által lovagi címre érdemesnek tartott közéleti személyiségek újévi kitüntetési listáján.

III. Károly király kedden nyilvánosságra hozta az újévi kitüntetettek névsorát, amely több mint 1200 személyt sorakoztat fel. A kitüntetettek között a legfiatalabb mindössze 18 éves, míg a legidősebb már 103 esztendős.

Southgate-et a Sir cím viselésére feljogosító lovagi ranggal tüntette ki az uralkodó, elismerve ezzel az angol labdarúgás élvonalában végzett kiemelkedő munkáját. Nyolc évnyi szövetségi kapitányi tevékenység után tavaly nyáron távozott a posztjáról, miután csapata a spanyolok ellen 2-1-es vereséget szenvedett el az Európa-bajnoki döntőben.

A korábbi menedzser 2016 szeptemberében lépett be az angol válogatott élére, és irányítása alatt a csapat az utóbbi évtizedek legnagyobb eredményeit könyvelhette el. Különösen emlékezetes volt számára az a két alkalom, amikor 2021-ben és idén is ezüstérmet szerzett az Európa-bajnokságon.

Southgate uralkodói kitüntetésére számosan vártak, különösen azóta, hogy III. Károly a júliusi Európa-bajnoki döntőben elszenvedett vereség után szokatlan lépésként személyesen üzent Southgate-nek. Üzenetében kiemelte, hogy a szövetségi kapitány büszkén, emelt fővel térhet vissza a németországi Európa-bajnokságról.

Ugyancsak a Sir előnév viselésére jogosító lovagi rangra emelte a király Sadiq Khant, London munkáspárti polgármesterét. Khant eddig egymás után háromszor választották a 9 milliós London polgármesterévé: először 2016-ban, majd 2021-ben és idén is elnyerte a legnagyobb nyugat-európai főváros vezetőjének tisztségét.

Ő az első, aki háromszor nyert polgármesterválasztást Londonban azóta, hogy a néhai konzervatív párti kormányfő, Margaret Thatcher által 1986-ban felszámolt választott londoni képviselőtestületet a Tony Blair vezette akkori munkáspárti kormány 2000-ben újjáélesztette.

Szintén lovagi rangra emelte az uralkodó Stephen Fry neves brit filmszínészt, írót, rendezőt és tévés személyiséget.

Sir Stephen Fry többek között az Oscar Wilde életéről készült, 1997-es filmben alakította a címszereplőt, amely nemcsak a kritikusok, hanem a közönség körében is jelentős nemzetközi elismerésnek örvendett. A film lenyűgöző módon idézi meg Wilde szellemiségét és életének viharos eseményeit, miközben Fry különleges előadásmódja visszaadja a nagy író briliáns szellemét és tragikus sorsát.

Családfámban különleges történetek és gyökerek rejlenek, hiszen édesanyám szülei magyar zsidók voltak, akik 1927-ben költöztek Nagy-Britanniába. Az ő nevük és örökségük hozzájárul a családom gazdag kulturális hagyományaihoz, amelyek átívelnek a generációkon.

III. Károly király lovagi címet adományozott Ken McCallumnak, a brit elhárítási és biztonsági szolgálat (MI5) vezérigazgatójának, kiemelkedő közszolgálati munkájának elismeréseként.

A legmagasabb elismerésekben részesülők listáján találjuk Sir Kazuo Ishiguro-t, a Nobel-díjas japán származású angol írót. Legtöbben a "Napok romjai" (The Remains of the Day) című, 1989-ben megjelent regényéről ismerik, amely elnyerte a Booker-díjat is. E műből készült el az a nagysikerű film, amelyben Anthony Hopkins és Emma Thompson brillíroztak a főszerepekben.

Ishigurót a brit uralkodó a Becsületrend, azaz az Order of the Companions of Honour kitüntetettjei közé emelte.

Az író egy rendkívül előkelő társaság tagjává vált: az V. György király által 1917-ben létrehozott becsületrend mindenkori uralkodóval együtt legfeljebb 65 kiválasztottat fogadhat be.

A korábbi kitüntetettek között olyan neves személyiségek találhatók, mint Sir Winston Churchill, aki egykori brit miniszterelnökként írt történelmet, valamint a világhírű, már sajnos elhunyt fizikus, Stephen Hawking. Szintén említést érdemel Sir David Attenborough, akinek természetfilmes munkássága világszerte elismerést hozott számára.

Related posts