Egy magyar startup kiemelkedett Kelet-Közép-Európa legígéretesebb társadalmi hatású vállalkozásai közül - MMOnline.

Az Erste Social Finance és partnerei által indított Marc Impact Program idei első szakasza egy izgalmas projekteket bemutató pitch eseménnyel zárult. A magyar SSH Boards nemcsak a hazai versenyben végzett az élen, hanem a Marc Közép- és Kelet-európai Excellence Díjat is elnyerte. Az osztrák indulók közül a ByeAgain, míg a román mezőnyből a HELP Autism bizonyult a legjobbnak.
A társadalmi és ökológiai kihívásokra fókuszáló, úgynevezett impact (hatásvezérelt) vállalkozások gyakran küzdenek a megfelelő finanszírozási lehetőségek megtalálásával. A 2024-ben indult Marc Impact Program célja, hogy támogassa ezeket a cégeket ambícióik megvalósításában, és elősegítse, hogy hozzáférjenek a szükséges forrásokhoz. Ezek a vállalkozások az üzleti fenntarthatóságot ötvözik az ökológiai és társadalmi hatásokkal, innovatív üzleti modelljeik révén. A program keretében a résztvevők már bizonyították sikerességüket a re:Marc pitch eseményen, ahol ötleteik és megoldásaik nyújtottak inspiráló példát a jövő fenntartható üzleti gyakorlatára.
Az utóbbi hónapok során 65 osztrák, magyar és román impact vállalkozás kapcsolódott be a Marc Impact Program első képzési szakaszába. Ebből a csoportból 42 vállalkozás kapott lehetőséget arra, hogy személyre szabott mentorálást vegyen igénybe, amely kifejezetten a saját kihívásaik megoldására összpontosított. A legjobban teljesítő kilenc startup - országonként három - bemutatkozott a szakmai zsűri előtt Bécs szívében.
Az osztrák re:Marc Excellence Díjat a ByeAgain érdemelte ki, míg a romániai elismerést a HELP Autism kapta. A magyar vonalon az SSH Boards diadalmaskodott, amely emellett a Közép- és Kelet-Európai Excellence Díjat is elnyerte.
A három győztes remekül tükrözi a Marc Impact Program keretében támogatott vállalkozói elképzelések gazdag és sokszínű palettáját.
Az SSH Boards olyan szalmapaplant kínál, amely kiváló hő- és hangszigetelési megoldás, alacsony kibocsátású és fenntartható alternatívát ajánlva az építőipar számára. A Budapest közelében található családi vállalkozás egy olyan új technológiát fejlesztett ki, amely világszerte lehetővé teszi a gyártók számára, hogy a könnyen elérhető szalmából kiváló minőségű szigetelést állítsanak elő.
A grazi székhelyű ByeAgain új életet ad a hibásként visszaküldött termékeknek. A gyerektermékekre és játékokra szakosodott vállalat automatizációs rendszerrel támogatva újítja fel és javítja meg az online kiskereskedőkhöz visszaküldött árukat, például a babakocsikat és az autósüléseket, hogy azok újraértékesítésre alkalmasak legyenek. Így ezek a termékek nem a szemétben végzik, hanem új felhasználókhoz kerülhetnek.
A bukaresti központú HELP Autism már hét különböző helyszínen nyújt segítséget az autizmussal élő egyéneknek és családjaiknak, terápia, oktatás és tanácsadás formájában. A szervezet ambiciózus tervei között szerepel, hogy franchise rendszer keretein belül 50 új központot nyit meg Románia területén, ezzel bővítve elérhetőségeit és szolgáltatásait.
A re:Marc pitch rendezvény zsűrije valódi nemzetközi színtéren mozgott, akárcsak a résztvevők. A tagok között megtalálható volt Cornelia Diesenreiter, az Unverschwendet társalapítója és elnök-vezérigazgatója, valamint Eszter Elemér, az Impact Ventures ügyvezetője és elnöke. Továbbá, az innováció és társadalmi hatás területén jártas Zdnek Fred Fous, a PurposeTech alapítója és tulajdonosa is képviseltette magát. Ioana Gheorghiade, a Banca Comercială Română kockázatkezelési igazgatója, valamint Magdaléna Radová, az Impact Investment and Innovation tanácsadója szintén részt vettek a zsűrizésben. A sort Philipp Thurn und Taxis zárta, aki a CNB Capital alapítója és az ERSTE Stiftung felügyelőbizottságának tagja.
Ahol a társadalmi és ökológiai hatások összefonódnak a pénzügyi világ kihívásaival és lehetőségeivel.
Közel egy évvel azután, hogy a Marc Impact Program bemutatkozott a 2024-es bécsi Impact Days rendezvényen, az alapítók most értékelik a kísérleti fázis tapasztalatait. "Örömteli látni, hogy mennyi erőteljes, társadalmi és ökológiai hatásra irányuló megoldás születik napjainkban. Közép- és Kelet-Európa kétségtelenül komoly lehetőségeket rejt magában azok számára, akik fenntartható módon kívánnak profitot termelni, miközben hozzájárulnak a társadalmi hatások erősítéséhez és a közösségek ellenálló képességének növeléséhez" - nyilatkozta Florian Bauer, az ERSTE Stiftung társadalmi finanszírozásért és impact befektetésekért felelős ügyvezető igazgatója.
Bauer hangsúlyozta, hogy a résztvevők közötti eszmecsere ugyanolyan lényeges, mint a program többi eleme: "Itt egy olyan közösség formálódik, ahol a különböző szektorokból érkező szervezetek kölcsönösen tanulhatnak egymástól." A bécsi záróesemény során a résztvevők lehetőséget kaptak arra, hogy kapcsolatba lépjenek impact-befektetőkkel és nemzetközi szervezetek képviselőivel, ezáltal szélesebb perspektívát nyerve.
Az első év során számos szervezet sikeresen bevonta a külső finanszírozást céljaik megvalósításához. "Az impact vállalkozások gyakran egyedi kihívásokkal néznek szembe, amikor a befektetők figyelmét szeretnék felkelteni. A Marc ebben a folyamatban is értékes támogatást kínál: helyi partnerszervezetein és az Erste Csoport széleskörű hálózatán keresztül segíti az üzleti tervek kidolgozását, és hozzáférést biztosít innovatív finanszírozási megoldásokhoz" – nyilatkozta Peter Surek, az Erste Social Finance vezérigazgatója. Az Erste Csoport bankjainak Social Banking részlegei a helyi szakértelmet ötvözik a testreszabott pénzügyi eszközökkel. "A Marc egyik legnagyobb előnye, hogy a résztvevők konkrét igényeit és elképzeléseit rendkívül célzottan és személyre szabottan tudja kezelni" – tette hozzá Surek.
Az ausztriai, magyarországi és romániai sikeres kísérleti szakaszát követően a Marc Impact Program idén ősszel újabb közép- és kelet-európai országokban is megveti a lábát.