Magyar kutató vált nemzetközi szenzációvá, miután macskákkal kapcsolatos innovatív kutatásai felfedték a házi kedvencek viselkedésének titkait - Metropol.
Macskatartók, figyelem! Az aranyosság mellett egy igazán ravasz és megfontolt társra leltetek. A macskák nem csupán azért különlegesek, mert mindig talpra esnek, hanem mert igazi túlélők, akik olyan szintű testtudattal és ösztönökkel rendelkeznek, hogy még a gazdáikat is lenyűgözik. Egy magyar kutató, Pongrácz Péter, az ELTE biológusa, nemrégiben hétköznapi macskák révén bizonyította be elméleteit, amelyek a legújabb tudományos kutatások során születtek. E munkája a nemzetközi tudományos közéletben is figyelmet keltett, hiszen a ScienceNews című lapban is megjelent. Ne hagyjátok ki ezt a figyelemre méltó felfedezést!
Pongrácz egy 2017-es elméleti fizikai tanulmányt akart megvizsgálni, amely szerint a "macskák teste szilárdnak tűnhet, azonban valamelyest folyékonyakká tudnak válni". Mondanunk sem kell, hogy a kutatást vicces videók ihlették, amelyekben láthatjuk, hogy a macskák bármilyen ajtórésen, vagy lyukon képesek átpréselni magukat, szinte meghazudtolva a fizika törvényeit.
A feladat igencsak érdekes volt: a panel egyik oldalán a gazdi, míg a másikon a macska és a kutatási vezető foglalt helyet. Minden egyes kísérlet során a macskának át kellett bújnia az aprócska nyílásokon, hogy elérje a gazdáját. A 38 résztvevő közül 30 cica sikeresen teljesítette a pályát, és ami igazán figyelemre méltó, hogy 22 macska, teljesen függetlenül egymástól, elidőzött a különböző magasságú lyukaknál, még akkor is, ha a legrövidebb út állt előttük. A szélességük szerint változó nyílásoknál viszont a legtöbb macska habozás nélkül átbújt, vagy legalábbis megpróbált átkelni, ami a gazdáik számára igazi meglepetés volt.
Pongráczék megfigyelései egyértelműen azt mutatják, hogy a macskák mesteri módon alkalmazzák a "próba és tévedés" elvét az önfenntartás érdekében. Tisztában vannak saját testméretükkel, és ha úgy érzik, hogy egy apró lyuk biztonságos átjárót jelenthet, bátran nekivágnak. Ugyanakkor, ha nem látnak rá, hogy mi vár rájuk a másik oldalon, inkább visszariadnak az átkeléstől. Ilyen helyzetekben a túlélési ösztönük lép működésbe. Például, ha egy egeret kergetnének, simán megpróbálhatnának átpréselődni a szűk résen, de ha az ismeretlenség félelmet kelt bennük, akkor bizonyos, hogy nem fognak kockáztatni.