Mark Rutte a védelmi kiadások terén a teher igazságosabb elosztását szorgalmazza.

A NATO főtitkára szerdán, a csütörtökön kezdődő védelmi miniszteri találkozót megelőző sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy minden szövetséges országnak még a nyár előtt biztosítania kell, hogy a bruttó hazai termékének 2 százalékát a védelemre költse.
Mark Rutte kiemelte, hogy a NATO jelenlegi elrettentő ereje és védelmi kapacitása erős, azonban ha a szövetségesek az idén nem hoznak meg bizonyos kulcsfontosságú döntéseket, négy-öt év múlva ez a helyzet jelentősen megváltozhat.
"Azok a szövetséges államok, akik még nem érték el a 2 százalékos célt, kérem, hogy nyár előtt lépjenek előre e téren" - hangsúlyozta Rutte, megjegyezve, hogy Oroszország jelenleg az állami költségvetésének 40 százalékát és a nemzeti jövedelem körülbelül 10 százalékát szánja a védelemre.
Ahogy említette, Donald Trump amerikai elnök következetesen sürgeti az európai szövetségeseket, hogy növeljék a védelmi hozzájárulásukat. Bár 2014-ben Walesben ígéret született, érdemi előrelépés csak Trump elnöksége alatt kezdődött, különösen 2017-től.
Rutte szerint a védelmi kiadásoknak "méltányosabb teherviselésen" kell alapulnia, annak ellenére, hogy az európai szövetségesek és Kanada egyre többet költenek védelemre.
- mutatott rá.
Hozzátette, hogy a NATO-tagok kétharmada már elérte a szövetség által kitűzött célt, amely szerint a GDP legalább 2 százalékát védelemre kell fordítani.
"Jelentős előrelépés tapasztalható, de még többet kell tennünk annak érdekében, hogy megfelelő elrettentő és védelmi képességeink legyenek, valamint hogy a teherviselés igazságosabb legyen.
Arra számítok, hogy 2025-re még több szövetséges fogja elérni, sőt sok esetben meg is haladja a célt" - fogalmazott.
Emlékeztetett arra, hogy a tavalyi washingtoni csúcstalálkozón a szövetségesek kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2024 végéig 40 milliárd euróval támogatják Ukrajna biztonságát. Ezt azonban jelentősen túlteljesítették, és több mint 50 milliárd eurót biztosítottak, elsősorban az európai és kanadai szövetségesek révén. Szerinte ez egy fontos előrelépés volt, de hangsúlyozta, hogy ennél is többre van szükség ahhoz, hogy a konfliktus kimenetele kedvező irányba változzon. Minél erősebb Ukrajna a harctéren, annál kedvezőbb helyzetben lesz a béketárgyalások során. A végső cél a tartós béke elérése, amely közös biztonságunk és a globális stabilitás szempontjából elengedhetetlen – emelte ki.
Az amerikai elvárás, hogy Európa és Kanada nagyobb pénzügyi hozzájárulást vállaljon, érthető. Ennek megfelelően a NATO értékeli, milyen lépések szükségesek a képességcélok teljesítéséhez.
Kedden a dán katonai hírszerzés figyelmeztetett arra, hogy Európa öt éven belül egy jelentős háborús konfliktussal találhatja szembe magát Oroszországgal, amennyiben az ukrajnai háború befejeződik vagy stagnál, és a NATO nem készül fel megfelelően. E tekintetben Rutte hangsúlyozta:
a NATO jelenlegi elrettentő és védelmi képességei erősek, de elengedhetetlen, hogy ez a helyzet négy-öt év múlva is fennmaradjon.
Fontos figyelembe venni Oroszország védelmi iparának gyors ütemű fejlődését, valamint Kína katonai ambícióit, amelyek 2030-ra akár ezer nukleáris robbanófej és egy jelentősen megerősített haditengerészet létrejöttét is eredményezhetik. A világ vezető hatalmai egyre fokozottabb fegyverkezési versenybe bocsátkoznak, így a NATO-nak is elengedhetetlen, hogy megfelelő intézkedéseket tegyen a helyzet kezelésére - hívta fel a figyelmet a szakértő.
Ahogy említette,