Maszol: 10+1 lenyűgöző történet az elmúlt év eseményeiből
Figyelemre méltó történetekből és interjúalanyokból nem volt ám hiány 2024-ben sem. Beszélgettünk a legendás Macskafogó alkotójával, világszerte hatalmas stadionokat megtöltő magyar előadóművésszel, Izraelben élő családapával és biztonságpolitikai szakértővel, de Németországból hazabicikliző sepsiszentgyörgyi fiatalemberrel is. Összeállításunkban listázzuk az elmúlt év legkiemelkedőbb életútjait, legnagyobb sikereit és legizgalmasabb Maszolos megszólalóit.
Idén töltötte be 80. életévét Ternovszky Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, érdemes művész. A világhírű alkotóval születésnapja alkalmából beszélgettünk családról, a magyar animációs film hőskoráról és jelenlegi helyzetéről, és nyilván nem hagyhattuk ki a Macskafogót sem, amely korszakalkotó műként vonult be a történelembe, és amely jelentős mértékben rányomta bélyegét a magyar populáris kultúra egészére.
Nem túl sok magyar előadóművész mondhatja el magáról, hogy akkora sikereket ért el szerte a világban, mint Havasi Balázs zongoraművész a HAVASI Symphonic-kal. Lélegzetállító performanszával megtöltötte a legrangosabb koncerttermeket: többek között a londoni Royal Albert Hallt vagy éppen a New York-i Madison Square Gardent. Újabb erdélyi koncertje apropóján beszélgettünk vele zeneszerzésről, az idő múlásáról, megvalósításra váró álmokról és arról is, hogy kivel ülne le beszélgetni, ha bárkit választhatna.
"Gyakran tapasztaljuk, hogy az, amit más kultúrák képviselői vagy mi magunk mondunk a saját kultúránkról, leegyszerűsítések, sőt olykor sztereotípiák" - fogalmazott Visky András író és dramaturg. A magyar kultúra napja alkalmából a nemzeti identitásról, igényességről, felelősségvállalásról, a kultúra határairól és annak változásairól beszélgettünk.
Fülöp Zoltán, a Jászai Mari-díjas színművész, a Csíki Játékszín társulatának oszlopos tagja, minden csíkszeredai színházrajongó kedvenc Fülese. Idén ünnepelte a 70. születésnapját, és bár hivatalosan már nyugdíjas státuszban van, a színpad iránti szenvedélye mindmáig változatlan. A csíki közönség számára szinte elképzelhetetlen, hogy a színház világát nélküle kellene megélni, hiszen ő az egyik alapítója ennek a színes és életerős intézménynek, amely immár 25 éve ontja a tehetséget és a kultúrát. Beszélgetésünkkor szóba került a színház, mint féltékeny szerető, Csíkszereda varázsa, az öregkor szépségei, és persze Lurkó, a hűséges társ, akivel együtt járja a színpad örömeit és kihívásait.
Robert C. Castel Izraelben élő biztonságpolitikai szakértő a nyáron volt vendégünk a Mi fér bele egy kávéba? podcast-sorozatban, ahol beszéltünk a közel-keleti helyzetről, valamint más világpolitikai kérdésekről. Akkor a szakértő válaszolt a kérdéseinkre, most azonban magánemberként kérdeztük Robertet az izraeli mindennapokról, arról, hogy mennyire változtak meg az ott élők mindennapjai a tavaly október 7-én elkövetett Hamász-támadást követően, különös tekintettel arra, hogy az elmúlt egy évben a háborús helyzet sajnálatos módon eszkalálódott.
Négyállomásos erdélyi turnéra indult a magyar alternatív rock egyik legbefolyásosabb zenekara, a Kiscsillag. Kolozsvári koncertjük előtt az együttes egyik alapító tagjával, Leskovics Gáborral, művésznevén Lecsóval beszélgettünk az elmúlt húsz évükről, turnéélményekről és a jövőre megjelenő lemezükről is.
A történet egy kis erdélyi faluban kezdődött, ahol egy diákcsíny egy egész életet meghatározó események sorozatát indította el. Egyáltalán nem tervezte, hogy valaha táncos lesz, idén mégis Magyarország Érdemes Művésze díjjal ismerték el munkásságát. Tókos Attila táncművésszel beszélgettünk a kezdetekről, nehézségekről, a 21. századi mozgásnyelvről és a jövőbeli tervekről.
Még a Nap is ragyogóan sütött Tusnádfürdőn, amikor Tolcsvay Béla magához ragadta a gitárját. A zenész mindig mosolyog, mindig tele van jókedvvel, és ezt a derűt még az égbolt is megérzi - ezt állapította meg a közönség soraiban ülő néhányunk. A Kossuth-díjas művész hat évtizede hódítja meg a színpadokat, lendülete pedig megállíthatatlan. A Tolcsvay-trió váratlan népszerűsége olyan emlékezetes dallamokat teremtett, amelyek még azok számára is ismerősen csengenek, akik soha nem keresték őket. Olyan, mintha ezek a dalok egy régóta elfeledett, de mindannyiunkban mélyen élő közös tudás részét képeznék.
Sigríður Hagalín Björndóttir, az izlandi irodalom egyik kiemelkedő alakja, legújabb regényével, a DEUS-szal érkezett a magyar olvasókhoz, amely szeptemberben debütált Patat Bence fordításában. A könyv bemutatójára nem kellett sokáig várni, hiszen a szeptember végén megrendezett Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál keretein belül már sor is került rá. A teltházas esemény után lehetőségünk nyílt egy izgalmas beszélgetésre az írónővel, ahol a könyv mellett a mesterséges intelligencia, Izland varázslatos világa és az írás titokzatos ereje is terítékre került.
Nem mindennapi kalandra indult a sepsiszentgyörgyi Daczó Jenő, aki már közel hat éve Nürnbergben él. Elhatározta, hogy biciklivel vág neki az útnak, és hazatéved szülővárosába. Az úton számos megpróbáltatással kellett szembenéznie: elázott az esőben, megfázott, a biciklije kereke kilyukadt, és még a kutyák is kergették. Ezen nehézségek ellenére volt olyan reggel, amikor szarvasok ébresztették fel, a Duna partján pedig egy kiadós reggelit fogyaszthatott el. Az utolsó szakaszon pedig örömmel csatlakozott hozzá egy régi jó barát. Az izgalmakkal teli nyolc nap története túl gazdag ahhoz, hogy egyetlen beszélgetés keretein belül teljes mértékben átadhassuk, de Jenő a legmaradandóbb élményeit szívesen megosztotta velünk.