Megszületett a végső határozat: bezárják a Fővárosi Állat- és Növénykert népszerű szegletét.
Állatkertek és rezervátumok zárnak be a járvány miatt.
A ragadós száj- és körömfájás vírusa, amely több mint öt évtized elteltével ismét felütötte a fejét Magyarországon, komoly aggodalmat váltott ki az állatvédelmi hatóságok körében. Az ország főállatorvosa sürgős és szigorú intézkedéseket vezetett be, hogy megakadályozza a vírus további elterjedését a párosujjú patás állatok között. Ennek részeként számos állatkert és természetvédelmi terület ideiglenesen bezárta kapuit, hogy megóvja lakóikat a fertőzéstől és biztosítsa egészségüket.
A Kápolnapusztai Bivalyrezervátum március 17-ig zárva tart, ezért a látogatók számára egyelőre nem elérhető. A Hortobágyi Nemzeti Park is hasonló helyzetben van, hiszen március 8-tól határozatlan időre felfüggesztette a látogatások lehetőségét. Ezen kívül a nemzeti park vezetősége lemondta a március 15-re tervezett "Gólyaelengedés a Hortobágyi Vadasparkban" eseményt is, hogy a fertőzés kockázatát minimalizálja. A Győri Xantus János Állatkert szintén óvintézkedésként zárta be kapuit március 7-én, mivel az intézményben több, a betegségre érzékeny állat él.
A Fővárosi Állat- és Növénykert legfrissebb híre szerint határozatlan időre bezárják az Állatsimogató szegletét. A döntést az intézmény a Facebook-oldalán tette közzé, hangsúlyozva, hogy az intézkedés a jelenleg Magyarországot sújtó betegség miatt, elővigyázatossági okokból született. A látogatók biztonsága érdekében a kert vezetősége így próbálja minimalizálni a kockázatokat.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumi szakemberei felfedezték a ragadós száj- és körömfájás vírusát egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. A fertőzés megfékezése érdekében mintegy 1400 szarvasmarhát kellett leölni. Ez a rendkívül fertőző betegség heveny lázas állapotot okoz, és hólyagok megjelenésével jár, amelyek a szájban, az ajkakon, a nyelven, a lábakon és a tőgybimbókon találhatóak.
A Nébih figyelmeztetett a vírus terjedésének komoly kockázataira, és arra ösztönözte az állattartókat, hogy különös figyelmet fordítsanak a higiéniai szabályok betartására. A hatóságok folyamatosan figyelemmel kísérik a helyzet alakulását, és további lépéseket fontolgatnak a vírus terjedésének megakadályozása érdekében.