Mi a közös Ursula von der Leyen és Taylor Swift között? Mindketten a világ legbefolyásosabb női alakjai közé emelkedtek, saját területükön kiemelkedő hatást gyakorolva.

Megérkezett az amerikai Forbes magazin által összeállított legbefolyásosabb nőkről szóló lista, amelyben most 15 lenyűgöző és inspiráló hölgyet mutatunk be nektek.
Miután Claudia Sheinbaum tavaly októberben hivatalosan is átvette Mexikó elnöki posztját, a kongresszusi teret ünneplő kiáltások töltötték be: Presidenta! Presidenta! A lelkesedés és az öröm hangulata egy új korszak kezdetét jelezte a mexikói politikai életben.
A 62 esztendős Sheinbaum az első nő, aki a független Mexikó történetében, 200 év alatt, a legmagasabb tisztségre emelkedett.
- jelentette ki a beiktatási beszédében.
Nem állítanánk túlzásnak, hogy az alábbi hölgyek jelentős hatással bírnak a világunk eseményeire, függetlenül attól, hogy politikai, gazdasági vagy médiabeli kérdésekről van szó. A 2024-es Power Women-lista remekül illusztrálja ezt a tényezőt: a rangsorban szereplő 100 nő összesen 33 billió dollárnyi gazdasági befolyással rendelkezik, és elérik a világ népességének több mint 1 milliárd főt.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen harmadik éve vezeti a Forbes listáját. Korábban Németország védelmi minisztere volt, és az első nő, aki az Európai Bizottság élére került. Orvosnak, szülész-nőgyógyásznak tanult Hannoverben, majd később gazdaságtudományokból is diplomázott. 7 gyermek édesanyja. Több nyelven beszél, köztük angolul, franciául és hollandul. Korábban 14 évig Angela Merkel kabinetjének tagja volt, ebből hat évig védelmi minisztereként. 2021-ben diplomáciai vihart kavart, amikor egy törökországi találkozón Erdogan és Charles Michel (az Európai Tanács elnöke) mellett nem kapott széket, miközben a két férfi leült. Az eset szimbolikussá vált a nők politikai szerepéről szóló vitában.
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke, a Forbes rangsorának második helyezettje, aki nemcsak a pénzügyi világban, hanem a női vezetők terén is mérföldköveket állított fel. Korábban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójaként tevékenykedett, ahol ő volt az első nő, aki ezt a tisztséget betöltötte. Jogi végzettségének és francia pénzügyminiszterként szerzett tapasztalatának köszönhetően kulcsszerepet játszott a 2008-as pénzügyi válság utáni gazdasági reformokban. Lagarde rendkívüli diplomáciai érzékkel és vezetői képességekkel rendelkezik, amelyeket erős, határozott stílusa jellemez. Emellett elkötelezett a nők jogai mellett, és aktívan támogatja a női vezetői szerepek előmozdítását. Fiatal korában szinkronúszó volt, és a francia válogatott keretein belül is megmérettette magát. Sportos életmódját a mai napig megőrzi: rendszeresen jógázik és biciklizik, ezzel is hangsúlyozva egészséges életvitelét. Megjelenésére különös figyelmet fordít, így kollégái között igazi stílusikonnak számít.
Olaszország első női miniszterelnöke a Forbes listájának előkelő harmadik helyére lépett. A Fratelli d'Italia (Olasz Testvérek) jobboldali párt vezetője és alapítója. Giorgia Meloni politikai karrierjét a szélsőjobboldalon kezdte, és erősen euroszkeptikus és bevándorlásellenes álláspontokat képvisel. Bár pártja a neofasiszta gyökerekkel rendelkező Olasz Szociális Mozgalomból nőtt ki, Meloni igyekezett mérsékeltebb irányba terelni azt. Ugyanakkor egy korábbi nyilatkozatában "jó politikusnak" nevezte Mussolinit. Meloni elkötelezett az olasz nemzeti érdekek védelme mellett, és az európai politikában is fontos szereplővé vált. Nyíltan vállalja, hogy egyedül neveli lányát, Ginevrát, ami ritkaságnak számít a hagyományos családi értékeket hangsúlyozó konzervatív politikusok körében.
Mexikó történetében először egy nő, Claudia Sheinbaum áll a Forbes listájának negyedik helyén. Korábban Mexikóváros polgármesteri posztját töltötte be. Sheinbaum fizikusi hátteret tudhat maga mögött, majd környezetmérnöki doktori címet szerzett, amely során az energiagazdálkodás és a fenntarthatóság területén szerzett tapasztalatokat, mielőtt politikai pályafutásába kezdett. A baloldali Morena pártban indította karrierjét, és szoros szövetségese volt Andrés Manuel López Obrador korábbi mexikói elnöknek. Emellett aktívan részt vett az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) munkájában, amely 2007-ben elnyerte a Nobel-békedíjat. Különösen lelkes szurkolója a Pumas UNAM futballcsapatának, amelynek színei az alma materjét képviselik.
Suzanne Scott a Fox News történetének első női vezérigazgatójaként jelentős mérföldkőhöz érkezett. 1996 óta dolgozik a csatornán, és karrierje során számos kulcsszerepet töltött be, amelyek megerősítették pozícióját a médiában. 2018-ban vette át a vezérigazgatói tisztséget, és azóta irányítása alatt a csatorna számos olyan műsort indított, amelyek mély hatást gyakoroltak az amerikai közéletre. Kiemelkedő személyiségek, mint Tucker Carlson és Sean Hannity révén, politikai állásfoglalásaik jelentős befolyással bírtak a közbeszéd alakulására, különösen a Trump-adminisztráció időszakában. Scott a Forbes magazin rangsorában a 63. helyet foglalja el, amellyel a médiában betöltött szerepét tovább hangsúlyozza.
Bela Bajaria a Netflix globális tartalomgyártásáért felelős vezetője, akinek a munkássága kulcsszerepet játszott abban, hogy a Netflix a nemzetközi szórakoztatóipar meghatározó szereplőjévé vált. Különösen az olyan nem angol nyelvű sikersorozatok, mint A nagy pénzrablás és a Squid Game, hozzájárultak a platform globális elismertségéhez. Bajaria a brit fővárosban született gujarati származású szülőktől, és gyermekkora egy részét Zambiában töltötte, majd négyéves korában családjával az Egyesült Államokba költözött. Érettségi után, barátai bátorítására, szépségversenyeken indult, ahol megnyerte a Miss India USA és a Miss India Worldwide címeket. Ezt követően a California State University kommunikáció szakon szerzett diplomát.
Mary Barra, a General Motors elnöke és vezérigazgatója, egy igazi úttörő a férfiak dominálta autóiparban, hiszen ő az első nő, aki ilyen magas pozíciót tölt be egy jelentős autógyártónál. 2014 óta irányítja a céget, miután több mint három évtizedet töltött el a vállalatnál, különböző vezetői pozíciókban, beleértve a globális termékfejlesztés irányítását is. Barra alatt a General Motors komoly átalakuláson ment keresztül, kiemelt figyelmet szentelve az elektromos járművek fejlesztésére és a fenntarthatóságra. Karrierje 1980-ban indult, amikor egy gyakornoki program keretében csatlakozott a GM-hez, és azóta is elkötelezetten szolgálja a vállalatot, ami valóban példaértékű és inspiráló történet.
Taylor Swift nem csupán a zene világában kiemelkedő alak, hanem aktívan részt vesz a közéleti és politikai diskurzusban is, amiért mindenképpen figyelemre méltó. Rendszeresen használja közösségi médiás platformjait, hogy hangsúlyozza a társadalmi és politikai témákat, mint például a nők jogainak érvényesítése, a választási részvétel jelentősége, valamint az LGBTQ közösség jogainak védelme. Az, hogy a Forbes legbefolyásosabb nők 100-as listáján a 23. helyen végzett, jól mutatja, milyen szintű hatással bír, és nem meglepő, hogy 2023-ban több mint 90 millió dolláros bevételt termelt, főként az Eras turnéjának köszönhetően, amelyet minden idők egyik legsikeresebb koncertsorozataként tartanak számon. A Forbes listáján való elhelyezkedése azt is jelzi, hogy Taylor Swift nemcsak a zeneiparban, hanem a kultúrában és a médiában is meghatározó szereplővé vált. Ő az egyik legismertebb és legbefolyásosabb női előadó világszerte, akinek a hatása a zenén túl is érezhető a közbeszédben.
Oprah Winfrey, a televíziós műsorvezető és producer, aki a médiavilágban valódi ikonná vált, hatalmas hatást gyakorol az amerikai társadalomra. A The Oprah Winfrey Show, amely több mint negyed évszázadon át uralta a nézettségi rangsorokat, a legnépszerűbb talk show-ként vonult be a történelembe az Egyesült Államokban. Oprah forradalmasította a televíziós ipart, számos elismert személyiséget és fontos társadalmi kérdést emelt a középpontba, ezáltal formálva a közbeszédet. Mint sikeres üzletasszony, ő vezeti saját médiabirodalmát, az Oprah Winfrey Network-öt, ezzel a világ egyik leggazdagabb afroamerikai nőjévé vált. Munkássága mellett számos jótékonysági kezdeményezésben is részt vesz; 1998-ban megalapította az Oprah Winfrey Foundation-t, amely különféle szociális és oktatási projekteket támogat, különös figyelmet fordítva a hátrányos helyzetű közösségekre. A Forbes 100-as listáján a 33. helyezettként ismerik el, ami tovább tükrözi kiemelkedő eredményeit és hatását.
Beyoncé Giselle Knowles-Carter 35. helyre lépett a Forbes 2024-es listáján. Az egyik legbefolyásosabb producer, dalszerző és énekes, akit a Destiny's Child tagjaként ismerhettünk meg. Beyoncé harmincötszörös Grammy-díjas előadó, rekordbevételű turnékkal a háta mögött, valamint olyan kultikus R&B albumokkal, mint a Lemonade vagy a Renaissance. A Beyoncé's BeyGOOD alapítványán keresztül a hátrányos helyzetű és fekete közösségeket támogatja, valamint segít a természeti katasztrófák áldozatain, és külön figyelmet fordít a nők jogaira.
Robyn Rihanna Fenty, művésznevén Rihanna, a Forbes legbefolyásosabb nők listáján a 76. helyen található, és a könnyűzene egyik legmeghatározóbb női figurájává vált. A Barbados szigetéről származó énekesnő, dalszerző, producer és üzletasszony a pop, R&B és reggae műfajában elért kiemelkedő sikerei révén vált ismertté. Karrierje a Def Jam Recordings-szal való szerződéskötéssel indult, ahol olyan ikonikus dalokkal hódította meg a világot, mint az "Umbrella" és a "Diamonds". A szépségiparban is maradandót alkotott a Fenty Beauty sminkmárkájával, amely a sokszínűségről és az inkluzivitásról vált híressé. Rihanna már 16 éves korában nemzetközi elismerést szerzett, azóta pedig több mint 250 millió albumot értékesített, és 9 Grammy-díjat tudhat magáénak. Karitatív tevékenységeit a Clara Lionel Foundation keretein belül végzi, amely elsősorban a Karib-térségben harcol a szegénység ellen és támogatja a gyermekek oktatását. Emellett aktívan kiáll a fekete közösségek jogaiért, hozzájárulva ezzel a társadalmi igazságosság előmozdításához. Rihanna példája azt mutatja, hogy a zene és a vállalkozás világában elért sikerek mellett fontos a közösség iránti felelősségvállalás is.
Susan Li 2022-ben, 36 évesen lett a Meta pénzügyi igazgatója. Ezzel a kinevezéssel ő lett az iparág egyik legfiatalabb pénzügyi vezetője. Karrierjét a Morgan Stanley-nél kezdte, ahol 2005 és 2008 között befektetési elemzőként dolgozott. A Harvardon végzett pénzügyi és gazdasági területen. Li két éves korában költözött családjával az Egyesült Államokba, ahol 11 évesen kezdte el a középiskolát, 15 évesen pedig már egyetemre járt. A pénzügyi szektorban végzett munkája mellett Li jelentős hatással volt a vállalati stratégia alakítására a Meta-nál. Számos fontos pénzügyi döntésért volt felelős, amelyek a cég növekedését és stabilitását segítették. Susan Li 42. a Forbes listáján.
Dana Walden amerikai televíziós, aki jelenleg a Disney Television Studios elnök-vezérigazgatója. Ő az egyik legbefolyásosabb nő a televíziós iparágban, és kulcsszereplővé vált a Disney által szerzett szórakoztatóipari tartalmak és produkciós cégek irányításában. Társelnökként irányítja a vállalat szórakoztató és hírmédiás üzletágát, beleértve az ABC-t, a Hulu-t és a Disney Branded Televisiont. Pályafutása során olyan ikonikus sorozatok fejlesztését irányította, mint a 24, a Grace Klinika vagy a The Simpsons. A 2024-es évben az általa felügyelt produkciók 395 Emmy-jelölést és 116 díjat kaptak. Korábban a Fox Broadcasting Company vezérigazgatója volt, ahol sikeresen az első helyre emelte a hálózatot. Emellett jótékonysági munkát is végez, többek között a UCLA Jonsson Comprehensive Cancer Center igazgatótanácsának tagja. Harminchetedik a Forbes 2024-es listáján.
Shari Redstone, az amerikai médiavilág kiemelkedő alakja, a Paramount Global elnökeként tölti be szerepét. Mint a szórakoztatóipar egyik legbefolyásosabb női vezetője, Redstone a családi örökség, a National Amusements irányítását is magában foglalja, amely a Viacom és a CBS Corporation felügyeletét is magában foglalja. Édesapja, Sumner Redstone nyomdokain haladva, jelentős hatást gyakorolt a médiapiacra, és kulcsszereplővé vált a televíziózás területén. Ő az első nő, aki ilyen mértékű részesedéssel bír egy amerikai médiavállalatban, irányítva egy 30 milliárd dolláros üzletágat. A Forbes 2024-es listáján a negyvenedik helyet foglalja el.
Donna Langley a hollywoodi filmipar egyik kiemelkedő személyisége, aki az NBCUniversal vezetőjeként kulcsszerepet játszik a stúdió filmes, televíziós és streaming tartalmainak előállításában. 2013 és 2019 között az Universal Pictures irányítója volt, ahol jelentős hozzájárulása révén a stúdió 2018-ban elérte a lenyűgöző, 4 milliárd dolláros bevételt. Nevéhez olyan sikeres franchise-ok kötődnek, mint a Halálos iramban, a Jurassic World vagy a Jason Bourne-sorozat. 2024 novemberétől az NBCUniversal Entertainment & Studios elnökeként teljes körű döntési jogkörrel bír a stúdió filmes, televíziós és streaming projektjeinek jóváhagyásában. Langley az Egyesült Királyságban született, ezzel ő lett az első brit nő, aki egy jelentős hollywoodi stúdió vezetésére került. Munkásságát 2020-ban II. Erzsébet királynő a Dame Commander lovagi címmel ismerte el, ami még inkább hangsúlyozza a filmiparban betöltött fontos szerepét.