Milyen szerepet játszik manapság a diploma a munkaerőpiacon? - Human - DigitalHungary - Ahol a két dimenzió találkozik. Fedezd fel az élet digitális aspektusait!


Az egyetemi jelentkezések határidejéhez közeledve a Profession.hu idén is elkészítette elemzését a munkaerőpiacon látható, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkakeresőket érintő trendekről. Bár bizonyos területeken fontosabbá vált a jelölt hozzáállása a meglévő tanulmányoknál, de diplomával több lehetőség várja a munkakeresőket.

A legfrissebb elemzésében Magyarország legfelkapottabb tematikus állásportálja a felsőfokú végzettséggel rendelkező álláskeresők piaci lehetőségeit mérte fel, ezzel is segítve a továbbtanulás előtt álló diákokat. Az aktuális bérigények és a magasabb végzettséghez kapcsolódó szabad pozíciók számának ismeretében a pályaorientációs döntések meghozatala könnyebbé válhat a fiatalok számára.

A Profession.hu önéletrajz-adatbázisában több mint 265 000, az elemzés szempontjából releváns fő szerepel, akik regisztrációkor megjelölték a diplomás státuszt. Közülük a legtöbben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, illetve a Debreceni Egyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen vagy a Budapesti Gazdasági Egyetemen szerezték meg a végzettségüket felsőfokú tanulmányaikat követően.

Kizárólag diplomával rendelkező személyek számára elérhető lehetőségek.

Folyamatosan változnak a trendek a munkaerőpiacon a munkáltatók elvárásait illetően, a meglévő papírokról sok esetben átkerül a fókusz a jelöltek készségeire, attitűdjére, azonban vannak olyan szakterületek, amelyekre jellemzően kizárólag diplomások önéletrajzait várják. 2024 során a pénzügyi és gazdasági igazgatókat kereső hirdetések között szerepelt a legmagasabb arányban az elvárások között a felsőfokú végzettség. Ezt követték a közgazdászokat és a jogi szakembereket kereső munkalehetőségek.

Az összdarabszám elemzése során megfigyelhető, hogy a legnagyobb számban olyan hirdetések jelentek meg, amelyekben a jelentkezők számára előírták a diploma meglétét, különösen a mérnöki, pénzügyi és könyvelési, valamint a gyártás és termelés területén. 2024-ben a diplomásoknak szánt lehetőségek közül a következő szakmák emelkedtek ki a legnagyobb arányban: projektmenedzsment (az összes felsőfokú végzettséget igénylő hirdetés 5,5%-át tette ki), gépészmérnök (4,3%), villamosmérnök (4%), könyvelés (3,9%), kontrolling (3,1%), anyaggazdálkodás és beszerzés (3%), programozó és fejlesztő (2,8%), banki értékesítés (2%), minőségbiztosítási mérnök (1,8%) és folyamatmérnök (1,6%).

A munkavállalói érdeklődés szempontjából egyértelműen kirajzolódik, hogy tavaly a legkeresettebb területek között a marketing, média és PR szakmák, a cégvezetés és menedzsment, továbbá a HR és munkaügyi feladatkörök, valamint a jogi pozíciók foglalták el a vezető helyeket az álláskeresők körében. Ezek a szektorok jellemzően diplomát igényelnek, és az ezekre a pozíciókra érkező jelentkezések száma kiemelkedően magas volt.

A közzétett álláshirdetések körében minden ötödik pozíció esetében alapfeltétel a felsőfokú diplomával rendelkezés.

Az elmúlt évek során egy egyre szembetűnőbb trend figyelhető meg a diplomát igénylő álláshirdetések számának csökkenésében. Míg 2020-ban az összes hirdetés 34%-a tartalmazott felsőfokú végzettséghez kötődő elvárásokat, addig ez az arány 2022-re 26%-ra, 2023-ra pedig 25,5%-ra zuhant. Az előző évben ez a tendencia tovább erősödött, hiszen a hirdetések mindössze 21,5%-a keresett kizárólag diplomával rendelkező munkavállalókat.

A Profession.hu platformján közzétett álláshirdetések alapos elemzése világosan megmutatja, hogyan változnak a munkáltatói elvárások. A toborzó cégek egyre inkább a jelöltek személyes attitűdjeire, motivációjára, valamint tanulási és fejlődési hajlandóságára helyezik a hangsúlyt. A potenciális munkatársak személyisége és annak illeszkedése a cégkultúrához és a csapathoz kulcsszerepet játszik a kiválasztás során. A folyamatosan változó munkaerőpiac követelményei miatt ezek a készségek mind inkább nélkülözhetetlenné válnak, ezért a készségeket felmérő, kompetencia-alapú toborzási módszerek egyre nagyobb teret nyernek – fogalmazott Tamaskovics Kinga, a Profession.hu megbízott HR-vezetője.

"A munkaerőpiac folyamatosan változó igényei révén egyes szakmák esetében a diploma hiánya helyett a különféle kompetenciák és személyes tulajdonságok is kiemelkedő szerepet játszhatnak. Ugyanakkor általánosságban elmondható, hogy a felsőfokú végzettség továbbra is fontos értéket képvisel, hiszen releváns a munka világában, még akkor is, ha az egyes munkakörökhöz nem feltétlenül szükséges a szakterületi specializáció. A diploma birtokában álló jelölt szélesebb perspektívát, alaposabb tájékozottságot és fejlettebb problémamegoldó képességet mutathat, ami lehetővé teszi számára a gyors tanulást, az alkalmazkodást, valamint az összetett helyzetek átlátását és kezelését" - emelte ki a Profession.hu szakértője.

Így alakult a diplomás munkakeresők bérigénye

A diplomás pályakezdők bérigénye jelentős növekedésen ment keresztül az elmúlt évben, hiszen a nettó összegek 308 000 forintról 383 000 forintra emelkedtek. A legmagasabb kezdőfizetési igény a Budapesti Gazdasági Egyetem friss diplomásaitól érkezik, akik átlagosan nettó 420 900 forintot kérnek. Ezt követi a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, ahol az átlag nettó bérigény 406 700 forint, míg a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói átlagosan 396 500 forintot igényelnek. Érdekes megfigyelni, hogy a munkaerőpiacon eltöltött évek számának növekedésével a bérigények is felfelé ívelnek. A 10 évnél hosszabb szakmai tapasztalattal rendelkező diplomás munkakeresők között ugyanazok az intézmények dominálnak: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vezet nettó 698 200 forinttal, őt követi a Budapesti Corvinus Egyetem 680 700 forinttal, valamint az Óbudai Egyetem 674 600 forintos átlagával.

Related posts