A kiberbűnözők nyomot hagynak maguk után, amely milliárdos veszteségeket generál.

Az FBI nemrégiben nyilvánosságra hozta legújabb jelentését, amely rávilágít arra, hogy tavaly milyen jelentős anyagi veszteségeket okozott a kiberbűnözés az Egyesült Államok területén.
Az FBI IC3 biztonsági központja minden évben elkészíti azt a jelentést, amellyel a célja, hogy kimutassa a kiberbűnözők által okozott károk nagyságát. A 2024-re vonatkozó jelentés meglehetősen lehangoló számokat tartalmaz, és jól jelzi, hogy a kibertérben okozott károk nagysága továbbra is folyamatosan emelkedik.
Az ügynökség az Egyesült Államokból tavaly összesen több mint 859 ezer bejelentést kapott kibertámadásokkal kapcsolatban. Az ezekhez kapcsolódó kárérték pedig meghaladta a 16,6 milliárd dollárt. Ez 33 százalékkal magasabb érték, mint ami 2023-ban volt kimutatható.
Az FBI statisztikái alapján a kibertámadások legfőbb áldozatai az idősebb generáció tagjai. A 60 év feletti felhasználók által benyújtott feljelentések száma már túllépte a 147 ezret.
Ez csupán a jéghegy csúcsának egy aprócska része.
Az FBI figyelmeztetett arra, hogy a jelentésében feltüntetett, rendkívül aggasztó számadatok csupán a tényleges károk egy kisebb részét tükrözik. Ennek hátterében az áll, hogy a kibertámadások áldozatai gyakran nem jelentik be ezeket az eseteket a hatóságoknak, így a bűnüldöző szervek nem szerezhetnek tudomást róluk. Továbbá, a kárérték meghatározása is bonyolult, hiszen sok esetben az áldozatok nem osztják meg a valós károkat, vagy nem pontosan jelölik meg azokat. Gyakran figyelmen kívül hagyják a közvetett költségeket, a helyreállítási költségeket, a jogi kiadásokat és az esetleges büntetéseket is. Pedig ezek a kiadások is jelentős mértékben hozzájárulhatnak a végső összeghez.