A magyar szakembercsapat olyan innovatív megoldásokat mutatott be a csemegekukorica termesztésében, amelyek minden résztvevő számára előnyösek, így megteremtve a kölcsönösen jövedelmező együttműködést.
A Debreceni Egyetem széleskörű oktatási-kutatási bázisa lehetőséget teremt olyan interdiszciplináris kutatások megvalósítására, melynek eredményei közvetlenül hasznosíthatók az egyre fontosabb innovációs folyamatban. A korszerű, egészséges táplálkozás egyre alapvetőbb fontosságú napjaink tudatos életmódjának a megvalósításában. Az egészséges élelmiszerek (healthy food) között olyan növényi termékek vannak, amelyek alapvető fontosságúak az emberi szervezet fiziológiai folyamatainak a fenntartásában. Ilyen esszenciális humánfiziológiai komponensek (lutein, zeaxantin) találhatóak a rendkívül népszerű, széleskörűen fogyasztott csemegekukorica szemtermésében, mely összetevők segítséget nyújtanak az emberi látási funkciók magas szintű fenntartásában.
A 2021 elején elindult négy éves kutatási konzorcium tagjai között találjuk a Debreceni Egyetem MÉK Növénytudományi Intézetének és az ÁOK Farmakológiai Intézetének kutatóit, valamint a Hajdúság területén működő jelentős csemegekukorica-termelő üzemeket, mint például az Irrifarm Kft., a Geo-Terra 96 Kft. és a Formula GP Kft. – számolt be róla a Debreceni Egyetem.
A csemegekukorica termesztése különleges jelentőséggel bír a korai szántóföldi növénytermesztés terén. Hazánk a világ második legnagyobb csemegekukorica-termelője az Egyesült Államok után, ami jól mutatja a növény iránti keresletet és a termelés jelentőségét. Magyarországon körülbelül 30 ezer hektáron foglalkoznak a csemegekukorica termesztésével, melynek körülbelül 60%-a Hajdú-Bihar vármegyében található. Ez a terület különösen fontos szerepet játszik a csemegekukorica előállításában, hozzájárulva ezzel a hazai mezőgazdaság fejlődéséhez.
A projekt során a win-win technológia megvalósítása érdekében 2021-ben szántóföldi kisparcellás kísérleteket indítottak. Ezek a kísérletek egyrészt a csemegekukorica termesztésének genetikai alapjainak alapos vizsgálatát célozzák, másrészt pedig az agrotechnikai elemek komplex és interaktív fejlesztését szolgálják. A kidolgozott technológiai modellek lehetőséget adnak arra, hogy a termés mennyisége jelentősen növekedjen.
Együttműködve a Farmakológiai Intézettel a kísérletből származó minták kémiai vizsgálatával meghatározzák a csemegekukorica szemtermésének esszenciális fitokomponenseit (lutein, zeaxantin), melyek növelésével koncentrált, egészséges élelmiszer állítható elő. A célul kitűzött win-win technológia lényegét éppen ez a kettős cél, azaz a termés mennyiség és minőség egyidejű növelése - megvalósítása jelenti - írták.
A 2021-es kutatási eredmények elemzése alapján - összhangban a projekt kitűzött céljaival - a csemegekukorica technológiák továbbfejlesztett és alkalmazott variációit a konzorciumban részt vevő gazdaságokban valósítják meg a gyakorlati termesztési folyamatok során - állapították meg.