A kérdés, hogy ki hozza az ajándékot: a Mikulás vagy a Télapó, sokakban felmerül, és bár a két figura sok hasonlóságot mutat, mégis van némi eltérés közöttük. A Mikulás, aki Szent Miklós legendájából ered, általában december 6-án érkezik, és kis ajándékok


Karácsony idején a világ számos táján él egy kedves hagyomány, miszerint a Mikulás (más néven Santa Claus vagy Télapó) hozza a várva várt ajándékokat. E szokás gyökerei az 17. századi Amerikába nyúlnak vissza, ahol holland telepesek kezdték el népszerűsíteni ezt a varázslatos figurát. Azóta a Mikulás mesés története és jóságos cselekedetei sok országban elterjedtek, színesítve ezzel a karácsonyi ünnepek varázsát.

Abban az időszakban még nem terjedtek el azok a mesés legendák a Mikulásról, amelyek szerint egy rénszarvasszánon érkezik az égből, majd éjjel, csendben lecsúszik a kéményen, hogy ajándékokat hagyjon a gyerekeknek. A kicsik reggeli ébredésük után a csizmájukban fedezik fel a kis piros zacskókat, tele édességekkel. Ezek a varázslatos történetek sokkal később, a 19. század folyamán születtek meg.

A Télapó öltözékét számos módon megjelenítették az évek során, de két dolog mindig megmarad: az impozáns, hosszú, hófehér szakálla és az a varázslatos képessége, hogy ajándékokkal lepi meg a gyerekeket.

A karácsonyi Télapó és a december 6-án érkező Mikulás gyakran összekeveredik, hiszen mindkettő ajándékokkal kedveskedik a gyerekeknek. A Mikulás a valóságos Szent Miklós legendáiból merít, aki szintén a gyermekek védelmezője volt. Érdemes megjegyezni, hogy a Mikulás név a Miklós szláv megfelelője, és sok más, a kereszténységhez kapcsolódó kifejezéssel, mint például a vecsernye, együtt gazdagítja a magyar nyelvet.

Related posts