Nagy-Britannia különféle katonai és pénzügyi intézkedésekkel sújtja Oroszországot, hogy válaszoljon a geopolitikai feszültségekre.


Kedden Nagy-Britannia bejelentette, hogy új, átfogó szankciókat vezet be Oroszország katonai, energetikai és pénzügyi szektorai ellen. Ezzel a lépéssel tovább fokozza a Moszkvára gyakorolt nyomást, összhangban az Európai Unió intézkedéseivel.

A brit külügyminisztérium közleménye szerint a szigetország a hétvégén történt ukrán városok elleni orosz dróntámadásokat követően hozta meg az új szankciókat.

A brit tájékoztatás alapján az új intézkedések célkeresztjébe az orosz fegyverrendszerek, beleértve az Iszkander rakétákat is, valamint a Kreml által támogatott információs kampányok kerülnek. Emellett figyelembe veszik azokat a pénzügyi intézményeket is, amelyek lehetővé teszik Oroszország számára, hogy kikerülje a szankciók hatásait.

David Lammy brit külügyminiszter kijelentette: "Felszólítjuk Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy haladéktalanul állapodjon meg egy teljes, feltétel nélküli tűzszünetben, lehetővé téve ezzel a tárgyalások megkezdését az igazságos és tartós béke érdekében."

Keir Starmer brit miniszterelnök és a nagyobb uniós országok vezetői közösen felszólították Washingtont, hogy csatlakozzon hozzájuk az ukrajnai tűzszünet elutasítása miatt Oroszországgal szembeni szigorúbb szankciók bevezetésében. Donald Trump amerikai elnök hétfőn telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal, majd az orosz elnök közölte, hogy Moszkva kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeni békemegállapodásról szóló memorandum kidolgozásán.

"Határozottan hangsúlyoztuk, hogy a béke iránti erőfeszítések késleltetése csupán fokozza elhatározásunkat, hogy támogassuk Ukrajnát önvédelmében, és szankcióink révén megnehezítjük Putyin háborús machinerijének működését" - nyilatkozta Lammy.

Az új brit szankciók 46 pénzügyi intézményt céloznak meg, amelyeket London arra gyanúsít, hogy hozzájárulnak Oroszország szankciók kijátszásához. A célpontok között található a St. Petersburg Currency Exchange nevű cég, valamint az orosz bankokat védelmező Orosz Betétbiztosítási Ügynökség is.

Tizennyolc újabb hajó került a szankciós listára, amelyeket a nyugati korlátozások megkerülésére és az orosz nyersolajexport fenntartására használt orosz "árnyékflotta" részének tekint a brit külügyminisztérium. A flottához köthető személyek is célponttá váltak, közöttük egy brit állampolgár, aki a hírek szerint hajókat és személyzetet toborzott.

Szankcionálják a Social Design Agency nevű, tavaly már intézkedés alá vont csoport minden divízióját, mert London orosz dezinformációs szervezetnek minősítette, mivel állításuk szerint megpróbáltak tüntetéseket szítani európai országokban.

Nagy-Britannia bejelentette, hogy nemzetközi partnereivel együtt dolgozik azon, hogy csökkentse a hordónkénti 60 dolláros olajárplafont. Ezzel a lépéssel célja, hogy megnehezítse Oroszország számára a szolgáltatásokért és szállításért alkalmazott árak kiszabását.

Related posts