Donald Trump győzelme jelentős hatással volt a TikTok helyzetére az Egyesült Államokban, hiszen most már úgy tűnik, hogy nem is szándékozik betiltani az alkalmazást.


Egy republikánus politikus most arra törekszik, hogy politikai megoldást találjon a TikTok használatára, annak ellenére, hogy korábban hevesen támogatta a platform betiltását. Ironikus módon, az idei választások során elért sikerei mögött lehet, hogy éppen a TikTok hatása is áll.

Donald Trump leendő amerikai elnök azt kérte az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságától, hogy függesszék fel a TikTok betiltásáról szóló jogszabályt, lehetővé téve számára, hogy hivatalba lépése után "politikai megoldásokat" kereshessen a kérdésre.

Az amerikai törvényhozás idén elfogadta azt a jogszabályt, amely arra kötelezné a TikTok anyavállalatát, a kínai ByteDance-t, hogy adja el részvényeit. Ha ez nem teljesül, az alkalmazást minden platformon betiltják. A vállalatnak január 19-ig kellene eleget tennie a követelményeknek, de a Joe Biden által aláírt törvény további 90 napos haladékot biztosít. A törvényhozók Shou Chew, a TikTok vezérigazgatója részére levelet is küldtek, amelyben az alkalmazás eladására szólították fel.

A TikTok alkotmányellenesnek találta a jogszabályt, ezért bírósági úton megtámadta azt, de panaszukat a bíróság elutasította. Ezt követően a TikTok a legfelsőbb bírósághoz fordult, kérve a január 19-i határidő felfüggesztését. Ha a bíróság nem fogadja el ezt a kérést, a TikTok január 19-én, Trump hivatalba lépése előtti napon betiltásra kerül.

Azonban Trump TikTok melletti állásfoglalása jelentősen megváltozott a 2024-es amerikai választások óta, hiszen 2020-ban még az alkalmazás szankcionálása mellett szólalt fel. A Guardian értesülései szerint ez arra utal, hogy a TikTok hozzájárulhatott Trump kampányának sikeréhez. Márciusban Trump egyébként jelezte, hogy bár elismeri a TikTok nemzetbiztonsági fenyegetéseit, a Facebookot is kockázatosnak tartja, mivel véleménye szerint a TikTok betiltása a Facebook javára válna. Sőt az újonnan megválasztott amerikai elnök nemrég találkozott a TikTok vezérigazgatójával is, és támogatásáról biztosította, hogy a platform tovább működhessen az USA-ban.

A TikTok használata már most is tilos az amerikai állami kormányzati eszközökön, valamint számos szövetségi állam hivatalos informatikai rendszereiben. Ez az alkalmazás a nyugati fiatalok körében rendkívül népszerű, de egyre több helyen merülnek fel nemzetbiztonsági aggályok. A Telex jelentése szerint Romániában például egyre inkább úgy tűnik, hogy a TikTok orosz befolyás alatt állhatott, és ez beavatkozást jelentett az elnökválasztási kampány során. Ennek következtében egy Putyin-párti influenszer nyert, ám az eredményeket végül érvénytelenítették, és új választásokat kellett kiírni.

Related posts