Exkluzív beszélgetés az orosz hírszerzés vezetőjével: Moszkva mind közelebb kerül ambíciói megvalósításához.
Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetője kedden megjelent interjújában a Razvedcsik (Hírszerző) magazinban arról beszélt, hogy Oroszország közel jár a "különleges hadművelet" céljainak megvalósításához. Kijelentette, hogy az ukrán hadsereg kritikus helyzetben van, szinte az összeomlás szélén áll, míg Volodimir Zelenszkij rendszere már teljes mértékben elveszítette legitimitását.
Az orosz kémfőnök véleménye szerint a Nyugat hajlandó szélsőséges intézkedésekhez folyamodni dominanciájának megőrzése érdekében. Középtávon pedig lehetséges, hogy egy olyan globális konfliktust próbál kirobbantani, amelynek középpontjában Eurázsia áll.
A Nyugat stratégiai terve az ukrajnai válság kapcsán egyértelmű: egy hosszú, kimerítő konfliktust kíván ránk kényszeríteni, hogy így szétfeszítse az orosz társadalmat, és elősegítse a "színes forradalom" körülményeinek kialakulását. A harcot folytatni fogják, ahogy ők fogalmaznak, "az utolsó ukránig", és amikor már nem marad ukrán, aki szembe tudna szállni a "félelmetes orosz medvével", akkor a balti államok és a kelet-európai országok, később pedig Németország is kénytelen lesz kiállni az ügy mellett.
A kémfőnök kifejezte nézeteit az oroszországi helyzet destabilizálására irányuló kísérletek eredménytelenségével kapcsolatban. Szerinte az oroszok felismertek egy lényeges tényt: a harc nem csupán a "kijevi juntával" folytatódik, hanem a kollektív Nyugattal szemben. Ennek a konfrontációnak az ára pedig a szabadság és a szuverenitás megőrzése.
Az SZVR vezetője úgy véli, hogy a helyzet fokozódása nem Oroszország kimerülését fogja eredményezni, ahogyan azt Washington és London reméli, hanem éppen ellenkezőleg, a Nyugat stratégiai veresége válhat valósággá.
"A szankciók és a szuverén vagyonunk ellopása ellenére az orosz gazdaság növekedést mutat, az importhelyettesítés gyorsuló ütemben fejlődik, a többi között a csúcstechnológiai iparágakban. Új logisztikai láncok alakulnak ki, erősödnek a gazdasági kapcsolatok a nem nyugati országokkal, elsősorban Nagy-Eurázsia térségében" - mondta.
Nariskin hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok minden területen elveszíti a kezdeményezést, és Washington egyre inkább kudarcot vall a posztszovjet térségben. "Az Ukrajnával kapcsolatos amerikai 'megszállottság' egyre pusztítóbb hatással van arra a globális pénzügyi és katonai-politikai rendszerre, amelyet Washington felépített" - fogalmazott. Szerinte más országok azt tapasztalják, hogy a Nyugat saját "szent teheneit" áldozza fel, beleértve a magántulajdon sérthetetlenségének alapelvét.
"Mindenki számára nyilvánvaló, hogy bármelyik állam Oroszország helyébe kerülhet" - mondta. Azt állította, hogy az "angolszászok" nyílt terrorizmushoz és az ellenfelek fizikai kiiktatására tett kísérletekhez fordultak, a Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni merényletet hozva fel példának. Fejtegetése szerint ennek oka, hogy a Nyugat nem hajlandó elismerni, hogy osztatlan dominanciájának korszaka lejárt.
"Nem arról van szó, hogy Washington és London nem értené a történtek lényegét, de a gyarmatosító gondolkodás tehetetlensége és a mélyen gyökerező rasszizmus hat rájuk. Bár időnként az angolszászok idegei, ahogy mondani szokás, felmondják a szolgálatot. Ezt jelzi egyebek között a nyílt terrorra való áttérésük, és az ellenfelek fizikai kiiktatására tett kísérleteik. Más szóval, kedvenc képletükben, a +megvenni vagy megölni"-ben egyértelműen a második összetevő kezdett dominálni" - nyilatkozott Nariskin.
"Mit jelent a figyelemre méltó merényletkísérlet Fico szlovák miniszterelnök ellen, aki bátran kiáll országa nemzeti érdekeinek védelmében? Ez csupán egy epizód a sorozatban. Gondoljunk csak az Aleksandar Vucic szerb elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök ellen irányuló halálos fenyegetésekre. Nyilvánvaló, hogy a világ többpólusúvá válásával együtt minden jelentős vezető célkeresztbe kerül."
Narsikin előrejelzése szerint az Egyesült Államok és Európa egy komoly belső konfliktusokkal terhelt, drámai időszak elé néz, melynek során Moszkva szokás szerint célkeresztbe kerülhet. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jövő többpólusú világrendjében fontos, hogy ezek a régiók egyenlő jogokkal rendelkezzenek. "A vezető regionális és globális hatalmaknak együtt kell dolgozniuk a globális problémákra adandó válaszok kidolgozásán. Az amerikai és európai pólusok innovatív és vállalkozói szelleme kulcsfontosságú szerepet játszhat e folyamatokban, és ezt a szerepet be is kell tölteniük" - nyilatkozta az SZVR igazgatója. (MTI)