A német migrációs politika jelentős változásokon ment keresztül az aschaffenburgi késelés következtében. Az esemény hatására a hatóságok újragondolták a bevándorlási szabályozásokat és intézkedéseket vezettek be a közbiztonság növelése érdekében. A társad

Február 23-a új irányt szabott Németország politikai tájának, amikor bekövetkezett az aschaffenburgi merénylet. Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje határozott lépéseket sürgetett: az állandó határellenőrzés visszaállítását, a papír nélkül érkező bevándorlók megállítását, valamint az elutasított menedékkérők őrizetbe vételét. Szerdán a szélsőséges nézeteket valló Alternative für Deutschland képviselői által támogatott javaslat megszerezte a szükséges többséget, amelyet sokan tabudöntésnek tekintenek.
Az elmúlt fél év során két német városban tragikus halálos késeléses incidens történt, melyeket olyan bevándorlók követtek el, akiket korábban kiutasítottak az országból. Az első eset Bajorországban, Aschaffenburgban zajlott, ahol egy kétéves gyermek és egy 41 éves felnőtt életét vesztette a brutális támadás következtében. Ezt követően, tavaly augusztus végén, a nyugat-németországi Solingenben egy szíriai migráns három embert gyilkolt meg egy városi ünnepségen. Ő is olyan személy volt, akinek már el kellett volna hagynia Németországot, azonban a hatóságok nem tudták őt nyomon követni. (A magdeburgi karácsonyi vásár során történt gázolásos eset más kontextusba helyezhető, mivel ott egy szaúdi orvos volt a felelős.)
Az aschaffenburgi merénylet új fényt vetett a bevándorlás ügyére, és rávilágított a társadalmi feszültségekre, különösen a német előrehozott szövetségi választások küszöbén. A tragikus esemény után a CDU kancellárjelöltje, Friedrich Merz, egy határozott migrációs programmal lépett elő, amely a határellenőrzés újbóli bevezetését, valamint a papírok nélkül érkező bevándorlók megállítását célozza. Javaslatai között szerepel az elutasított menedékkérők őrizetbe vételének lehetősége, valamint több támogatás biztosítása a tartományok számára a kiutasítások végrehajtásához. Emellett a bűnelkövetők tartózkodási szabályainak szigorítása is a tervek között van. Ezek a lépések nemcsak a CDU politikai stratégiáját tükrözik, hanem a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland (AfD) által is támogatott elképzelésekhez is közel állnak, így tovább növelve a politikai diskurzust a bevándorlás kérdésében.