Az Egyesült Államokban jelentős emelkedést mutatnak az antiszemita támadások, ami aggasztó trendet jelez.


Tavaly az Egyesült Államokban rekordszámú, több mint kilencezer antiszemita incidenst regisztráltak, amelyek közül a legtöbb Izrael államhoz kapcsolódott. Ezek a támadások főként palesztinpárti demonstrációk során jelentkeztek rigmusok, beszédek és feliratok formájában. Az amerikai Rágalmazásellenes Liga (ADL) legfrissebb kutatása alapján ez a megdöbbentő adat derült ki, amelyet kedden ismertettek New Yorkban.

A jelentés szerint az elmúlt öt év során drámai növekedés figyelhető meg az antiszemita támadások számában, amely már négy és félszeresére emelkedett. 2024-ben 196 fizikai támadást regisztráltak, összesen 250 érintettel, ám szerencsére egyik eset sem végződött halállal. Ezen kívül több mint kétezer vandalizmusra is sor került, amelyek közül a bejelentett esetek több mint egyharmadában náci szimbólumokat is megörökítettek. Ezen kívül 647 bombafenyegetés történt, legtöbbször zsinagógákat célozva.

Bár az Egyesült Államok minden egyes államában dokumentáltak antiszemita eseményeket,

Az ország területén 962 olyan esemény zajlott, amely antiszemita propagandával volt kapcsolatos, és amelyek a fehér felsőbbrendűséget népszerűsítő csoportok tevékenységéhez köthetők.

Oren Segal, az ADL szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős vezetője hangsúlyozta: 2024-ben a főként palesztinok lakta Gázai övezetben hadműveleteket folytató Izrael elleni harag volt az antiszemitizmus hajtóereje az Egyesült Államokban. A jelentés szerint

Az iskolai környezetben számos zsidó származású diák találta magát ellenségeskedéssel, kirekesztéssel, sőt, néha fizikai bántalmazással szembesülve, mindez hovatartozásuk vagy nézeteik miatt. Az ilyen tapasztalatok súlyosan érintették a fiatalokat, akiknek identitását és önértékelését folyamatosan megkérdőjelezték az őket körülvevő társadalmi előítéletek.

Rick Jacobs rabbi, aki a zsidó reformmozgalom észak-amerikai irányítója, hangsúlyozta, hogy kötelezettségük, hogy megvédjék diákjaikat az egyetemi kampuszokon. Mahmoud Khalil, a palesztinpárti aktivista 30 éves őrizetbe vételére utalva kifejtette, hogy a döntést jogi keretek között kell értelmezni, és nem elegendő indok, hogy "nem tetszik, amiről beszél". Rámutatott, hogy a zsidó közösség biztonsága is a jogállamiság keretein belül védhető, és ha ezt a palesztinok esetében megingatják, azzal mindenki számára kockázatot jelentenek.

"Az antiszemitizmussal kapcsolatos aggodalmak megalapozottak és reálisak, azonban elengedhetetlen, hogy ezeket ne használják a demokrácia aláásására" - nyilatkozta Amy Spitalnick, a Zsidó Közügyek Tanácsának vezetője.

Az ADL vizsgálatából kiderült, hogy a 2024-ben rögzített 9354 antiszemita támadásból 5422 Izrael állammal állt kapcsolatban. Az ADL antiszemitizmusnak minősített esetei közé tartozik az antiszemita erőszak igazolása vagy dicsőítése, az antiszemita toposzok terjesztése, a judaizmus vagy a cianizmus nácizmussal való azonosítása a tüntetéseken, valamint a Hamász palesztin szélsőséges szervezet Izrael elleni támadásának egyértelmű ünneplése és a terrorizmus egyértelmű támogatása.

Related posts