Költséghatékony és könnyen alkalmazható megoldás állhat rendelkezésedre, hogy megszabadulj a tartós derékfájástól.

A fájdalom nem mindig zárja ki a sportolást az életünkből. Egy friss kutatás szerint a séta különösen hasznos lehet, hiszen nemcsak a sérülések megelőzésében játszik fontos szerepet, hanem a már meglévő tünetek enyhítésében is.
A hát- és derékfájdalom a legelterjedtebb testi panaszok közé tartozik, és világszerte a rokkantság egyik fő kiváltó okaként ismert. Statisztikák alapján ez a problémakör az orvosi segítségkérések leggyakoribb indítéka. A Föld népességének több mint 80%-a élete során többször is szembesül ezzel a kellemetlenséggel, amely gyakran a mozgáshiányos életmód, a helytelen testtartás, az ülőmunka, valamint a munkahelyi stressz következményeként alakul ki.
Ha a derékfájás több héten át tart, nem tapasztalsz javulást, és gyengeséget, bizsergést érezhetsz a lábaidban, esetleg váratlan fogyás is társul ehhez, mindenképpen érdemes orvosi segítséget kérni. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy megfelelő odafigyeléssel és tudatossággal a derékfájás megelőzhető. Ha mégis fájdalmat tapasztalsz, ne csüggedj, hiszen a pihenés és a megfelelő kezelési módok segíthetnek a problémád enyhítésében.
A testtartás korrekciója és a könnyed mozgás harmóniája valójában néhány hét leforgása alatt képes eltüntetni a kellemetlen tüneteket.
Sok derékfájástól szenvedő tapasztalja, hogy az állapota ciklikus, vagyis a fájdalom később, a gyógyulás utáni években is vissza-visszatér. Különösen esetükben jelenthet könnyű és megfizethető gyógymódot a rendszeres séta - derült ki egy ausztráliai tanulmányból.
A kutatók egy izgalmas kísérlet keretében azt elemezték, hogy vajon egy személyre szabott sétaprogram segíthet-e megelőzni a derékfájás újbóli megjelenését azoknál, akik nemrégiben felépültek a panaszokból. Az eredmények lenyűgözőek lettek: azok a résztvevők, akik rendszeresen részt vettek a sétaprogramban, kétszer annyi ideig élvezhették a fájdalommentes életet, mint a kontrollcsoport tagjai, akik nem vettek részt a kezelésben.
Mennyit is kellene pontosan gyalogolnunk ehhez? Szerencsére nem kell hosszú órákon át gyalogolnunk, hiszen a kutatók megállapítása szerint heti 130 perc séta – ami 3-5 napra elosztva is kivitelezhető – bőven elegendő ahhoz, hogy a derékfájás kockázatát akár a felére csökkentsük.
"A hát- és derékfájással kapcsolatos kutatások túlnyomó többsége a fájdalmas epizódok kezelését vizsgálja, a megelőzést viszont nem. Úgy gondoltuk, hogy nagyon fontos lenne ezúttal a megelőzésre összpontosítani, ezzel pedig olyan készségeket adni a betegeknek, amelyekkel hatékonyan kezelni tudják saját magukat.
Jelenleg nem áll rendelkezésünkre pontos magyarázat arra, miért is olyan eredményes a gyaloglás, de valószínű, hogy az enyhe, ismétlődő mozdulatok, a gerinc és az izmok fokozatos terhelése és erősítése, valamint a séta során felszabaduló endorfinok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy javítsák közérzetünket és támogassák az egészségünket. Ezen kívül a gyaloglás számos más jótékony hatással bír, amelyek szintén érdemesek a figyelemre.
"Ez a tevékenység nem igényel anyagi ráfordítást, és bárki, bármilyen földrajzi helyről, életkorban vagy társadalmi helyzetben könnyedén elsajátíthatja."
- mondja dr. Mark Hancock, a sydney-i Macquarie Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője.
Dr. Hancock megállapítása szerint a testünk minden szövete válaszol a rá nehezedő terhelésre. A hát alsó részén ez a gerincet körülvevő támogató izmokat, valamint a gerincet felépítő csigolyákat és porckorongokat is érinti. A gyaloglás enyhe, de jótékony hatása serkenti a vérkeringést ezekben a szövetekben, egyúttal hozzájárul a porcok és csontok megerősödéséhez is.
Tanulmányok kimutatták, hogy egészségesebb porckorongokkal büszkélkedhetnek azok, akik rendszeresen futnak, és feltételezhető, hogy a gyaloglás is hasonló hatással bír. Fájdalom esetén persze joggal félünk mozgásba kezdeni, a szakemberek szerint azonban tovább ronthatunk a helyzeten, illetve
A derék- és hátfájásos állapotok elhúzódását könnyedén előidézhetjük, ha teljesen tétlenül maradunk, és nem teszünk semmit a javulás érdekében.
Persze vannak súlyosabb esetek, amikor az orvos előírhatja, hogy korlátozzuk a testmozgást, ugyanakkor az erősítő- és nyújtógyakorlatokról, valamint a kímélőbb intenzitású aerob mozgásformákról (például a futásról, az úszásról és újonnan a sétáról) régóta ismert, hogy általánosságban enyhítik a derékfájásos tüneteket. Az ilyen típusú edzések ráadásul a súlyfeleslegből is segítenek lefaragni, ami plusz terhet jelent az egyébként is sajgó hátnak és deréknak.
Ha az orvosod zöld lámpát ad a sportolásra, érdemes fokozatosan belevágni. Kezdd el rövid sétákkal, és lassan növeld a távot, illetve az intenzitást. Figyelj a tested üzeneteire, és ha bármilyen erős fájdalom jelentkezik, inkább állj meg!
Azt pedig külön fontos megjegyezni, hogy a derékfájás hátterében nem minden esetben állnak mozgásszervi panaszok, tekintve, hogy a vesekő, a kismedencei gyulladás, a húgyúti fertőzések, az ízületi sérülések, a balesetből eredő elváltozások, sőt, még a tartós stressz is okozhat panaszokat. Így a pontos ok kivizsgálása, illetve a számunkra legmegfelelőbb mozgásforma megtalálása végett mindenképp érdemes felkeresni kezelőorvosunkat.