Az olimpiai formákat idéző forint, lenyűgöző hozamlehetőségek és az Uber ünnepi pillanatai - ezek voltak a legfelkapottabb pénzügyi és tőkepiaci események 2024 augusztusában, ahogyan azt a Világgazdaság is megörökítette.
A nyári kánikula során sem hanyagolták el befektetéseiket a magyarok, a befektetési alapoknál kinyílt a pénzcsap, az elemzők pedig találtak egy elképesztő hozamlehetőséget kínáló részvényt a pesti tőzsdén. Az Ubernél felminősítésnek örülhettek, csúcsra ért a Temu alapítója Kínában, ahonnan drasztikus árupiaci bejelentés érkezett -ezek voltak a Világgazdaság legolvasottabb pénz- és tőkepiaci hírei augusztusban.
Kinyílt a pénzcsap: százmilliárdokat kaszálnak a magyarok ezen a befektetésen
A nyári hónapokban sem hagyták figyelmen kívül a magyar befektetők a pénzügyi lehetőségeiket, míg a hazai alapkezelők folyamatosan újabb rekordokat döntögettek. Ugyanakkor nem minden befektető osztozott a siker örömében. A befektetési alapok féléves teljesítménye figyelemre méltó volt, hiszen a szektor június végéig több mint 2500 milliárd forinttal növekedett. Ebből a jelentős összegből közel 800 milliárdot a piaci hozamok generáltak - derült ki a jegybank augusztusi statisztikáiból.
A Temu alapítója mostantól Kína legvagyonosabb személyének titulálja magát.
Augusztusban Colin Huang, a Temu mögött álló PDD (PinDuoDuo) Holdings alapítója vált a leggazdagabb kínai milliárdossá, miután az üzletember vagyona elérte a 48,6 milliárd dollárt - derült ki a Bloomberg naprakész milliárdosindexéből. A 44 éves vállalkozó Zhong Shanshan üdítőgyártó-mogult taszította le a trónról. A 44 éves Colin Huang korábban a Google programozójaként dolgozott, mielőtt létrehozta a fél világot meghódító webshopot.
A forint lenyűgöző teljesítményt nyújtott, mintha csak egy olimpiai versenyző lenne a pénzügyi arénában.
A 400 forint alatti euró árfolyam már csak emlékként él a piacon, hiszen augusztus elején még úgy tűnt, hogy a forint szárnyalásra készül, hiszen az euróért 395 forintot, míg a dollárért 362 forintot kértek augusztus második hetében. A nyár végén tapasztalt forint-erősödést a gyenge amerikai munkaerőpiaci adatok és a júliusi inflációs jelentés vártnál magasabb számadatai táplálták, amelyek, bár csak átmenetileg, de lelassították a jegybanki kamatcsökkentéshez fűződő várakozásokat.
A jegybank augusztus 20-ra egy igencsak különleges forint bankjegyet bocsátott ki.
Főőrség nevű, hatszög alakú emlékérmét bocsátott ki augusztus 20-án a Magyar Nemzeti Bank. A különleges érme a Budavári Palota Hunyadi udvarában álló épületet ábrázolja, amely egykoron a királyi testőrség szálláshelyeként funkcionált. A nordic gold alapanyagú érmét Endrődy Zoltán iparművész tervezte, névértéke 3000 forint, és mindössze húszezer példány készült belőle, a gyűjtők pedig a kibocsátást követően egy éven keresztül névértéken vásárolhatják meg.
Az amerikai és az európai hadiiparnak is betehet Kína drasztikus lépése
Kína augusztusban újabb drasztikus lépésre szánta el magát, amivel az amerikai és az európai kormányoknak és vállalatoknak egyaránt fejtörést okozott. Az ázsiai ország ugyanis nemzetbiztonsági okokra hivatkozva bejelentette, a növekvő geopolitikai feszültségek közepette szeptembertől korlátozza a fontos hadiipari nyersanyagnak számító antimon kivitelét.