Gyanakszik pajzsmirigyproblémára? Ne feledje, hogy a TSH szint mellett más fontos vizsgálatokra is szükség lehet!
Pajzsmirigybetegség gyanúja esetén a TSH szint mérése mellett elengedhetetlen, hogy egy másik laborértéket is alaposan megvizsgáljunk.
A pajzsmirigy funkciók vizsgálatánál gyakran fel szokott merülni az ún. AntiTPO szintjének ellenőrzése is. De pontosan miről van szó, mire utalhat a megemelkedett mennyisége, és mely esetekben érdemes megbizonyosodni a szintjéről?
A pajzsmirigy rendellenességek diagnosztikájában kulcsszerepet játszik az AntiTPO szint ellenőrzése, amely a tireo-peroxidáz elleni antitestek jelenlétét méri. A tireo-peroxidáz enzim egy létfontosságú fehérje, amely nélkülözhetetlen a pajzsmirigyhormonok szintéziséhez. Amikor a szervezet antitesteket termel e fehérje ellen, az negatívan befolyásolja a pajzsmirigy hormonjainak termelését. Ennek következményeként a pajzsmirigy működése csökken, ami pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, és számos egészségügyi problémát okozhat.
Az AntiTPO szintjének emelkedése többféle pajzsmirigy rendellenességgel hozható összefüggésbe, de önállóan is megjelenhet. Ilyen esetekben javasolt a pajzsmirigy funkciók rendszeres ellenőrzése (TSH, T3, T4), mivel a magas AntiTPO szint potenciálisan pajzsmirigy problémákhoz vezethet. Ez a helyzet mind alul-, mind túlműködést okozhat, és gyakran társul olyan megbetegedésekkel, mint a Hashimoto-betegség, a Graves–Basedow-kór vagy a terhesség utáni pajzsmirigy-gyulladás (postpartum thyreoditis). Ezért a megnövekedett AntiTPO szint esetén fontos, hogy szakember végezzen további vizsgálatokat a lehetséges állapotok feltárása érdekében – emeli ki dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy szakértője.
Az enzim szintjének vizsgálata mindig indokolt, ha a TSH értéke a normál tartományon kívül esik, mivel ez pajzsmirigy alulműködésére vagy túlműködésére utalhat. Ezen felül, ha a páciens olyan tüneteket tapasztal, amelyek pajzsmirigy problémákra utalhatnak, akkor szintén érdemes elvégezni ezt a tesztet. Ilyen tünetek lehetnek például:
Ilyen körülmények között célszerű az AntiTPO mérése mellett a TSH, T4 és T3 hormonok szintjének ellenőrzése is. Emellett ajánlott pajzsmirigy ultrahangvizsgálaton részt venni, hogy a szakértő alaposan fel tudja térképezni a szerv struktúráját, méretét és bármilyen lehetséges eltérést.
A megnövekedett AntiTPO szint arra utal, hogy a szervezet saját pajzsmirigyét támadó ellenanyagokat termel, ami egy autoimmun folyamatot jelez. Ez a jelenség nem gyógyítható, de a következményeit kezelni lehet. Ha a beteg nem szenved egyéb kóros állapotoktól, akkor elegendő az időszakos ellenőrzés, és más beavatkozásra nincs szükség. Azonban, ha pajzsmirigy alulműködés vagy túlműködés lép fel, akkor elengedhetetlen a megfelelő kezelés, amely általában gyógyszeres terápiát igényel, de bizonyos esetekben jódizotópos kezelésre vagy akár műtétre is szükség lehet.