Pápaválasztás 2025: újabb izgalmas információk láttak napvilágot arról, hogyan került XIV. Leó a végső befutók közé.


Prevost megválasztásában számos tényező befolyásolta a döntést: különösen előnyös volt számára, hogy ő volt a "legkevésbé amerikai" a szövetségi bíborosok között.

Ferenc pápa követője volt, de nem "fénymásolata",

Tedd egyedivé a szövegedet: hallgatag, mégis rendkívül hatékony vezetőként emlegették – derült ki bíborostársai nyilatkozataiból. XIV. Leó pápa első lépéseit és megnyilvánulásait az alábbi írásunkban foglaljuk össze:

A konklávé előtt a médiában alig említették Prevostot, a fogadóirodáknál sem számított esélyesnek, de a bíborosok körében intenzív érdeklődés övezte a Rómába érkezésük és a konklávé kezdete közötti napokban. Timothy Dolan, New York érseke elmondta, hogy meglepte, milyen sokan kérdezték tőle: "ismered ezt a Roberto Prevostot?"

Prevost felnőtt életének nagy részét az Egyesült Államokon kívül töltötte - hosszú ideig misszionáriusként, majd püspökként Peruban, ahol kettős állampolgárságot szerzett.

Az amerikai bíborosok konklávé előtti csoportképén egyáltalán nem volt látható.

Bár sokáig elterjedt nézet volt, hogy az Egyesült Államok geopolitikai nagyhatalmi helyzete miatt amerikai származású személy sosem viselheti a pápai címet, Robert McElroy, Washington érseke úgy véli, hogy Prevost amerikai háttere "meglepően lényegtelen szempont volt a konklávé deliberációi során".

Prevost csak 2023-ban lett bíboros, de Ferenc pápa idén a katolikus hierarchia egyik legmagasabb rangjára emelte a püspöki dikasztérium élére történt kinevezésével. Elődjéhez mind személyesen, mind szemléletében közel állt, de mérsékeltebb temperamentummal és ideológiai kérdésekben is visszafogottabban nyilatkozott eddig, mint a tüzesebbnek tartott Ferenc.

Ez folytonosságot jelenhet, ugyanakkor elfogadható választássá teszi azok számára is, akiknek fenntartásaik voltak Ferenccel szemben.

Dolan véleménye szerint az első benyomás, amit Prevostról szerzett, az volt, hogy "kiválóan irányítja az üléseket, ami nem mindenki erőssége."

Több bíboros is hangsúlyozta, hogy az érintett személy kiváló hallgatói képességekkel és eredményes vezetői tulajdonságokkal bír. A konklávé előtti személyes találkozók során sokakat lenyűgözött a jelenléte. Wilton Gregory bíboros visszaemlékezve megjegyezte: "Nem arról volt szó, hogy felállt és egy olyan megkapó beszédet tartott, amely mindenkit rabul ejtett." Hozzátette: "De kétségtelen, hogy rendkívül aktívan részt vett a kiscsoportos diskurzusokban, ami igazán figyelemre méltó."

A bíborosok titoktartási esküt tettek a konklávén történtekről, de az kiderült, hogy a második nap három szavazási fordulója során az erőviszonyok határozottan Prevost javára tolódtak el. "Nagy mozgás volt a második napon, és

Ez nem lehetett más, mint az isteni kegyelem, amely minket a közös megértés felé irányított.

- mondta McElroy.

A korai fehér füst megjelenése sokakat arra ösztönzött, hogy Ferenc helyettese és a fogadóirodák esélyese, Pietro Parolin lehet a következő pápa. Az olasz sajtó azonban figyelmeztet arra, hogy Parolin a régi bölcsesség áldozatává vált: "aki pápaként lép be, bíborosként távozik". A Corriere Della Sera értesülései szerint – bár érdemes óvatosan kezelni ezeket a híreket – Parolin a harmadik fordulóban még vezetett Prevost előtt, de miután világossá vált, hogy nem tudja megszerezni a szükséges kétharmados többséget, visszalépett.

A New York-i Dolan bíboros közvetlenül Prevost mögött foglalt helyet, amikor a negyedik és egyben utolsó fordulóban elkezdték számolni a szavazatokat. A feszültség a levegőben vibrált, és mindenki izgatottan figyelte, hogy kinek a neve kerül majd a végső listára.

Látta, ahogy a leendő pápa mélyen lehajtja a fejét, miközben a nevét folyamatosan, szinte áhítattal emlegették újra és újra.

Amikor átlépte a 89 szavazatos küszöböt, "nagy ováció tört ki a Sixtus-kápolnában" - mesélte Dolan a SiriusXM "Catholic Channel" műsorában.

Ezt követően Parolin bíboros előtt kellett megjelennie Prevostnak, hogy részt vegyen a döntő pillanatban. A kérdés, amelyet Parolin intézett hozzá, nem volt más, mint hogy elfogadja-e a rábízott feladatot. "Accepto" - hangzott a határozott válasz Prevost szájából. Amikor Parolin érdeklődött, hogy milyen néven kívánja betölteni ezt a szerepet, Prevost egy rövid pillanatnyi elgondolkodás után így felelte: "Leó".

Related posts