A magyarok soha nem vettek fel ennyi piaci kamatozású lakáshitelt, mint mostanában.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nem csupán szemmel kísérik, hanem aktívan részt is vesznek!
hanem képesek is felfogni, mi zajlik a világban – és a tőkepiaci mozgásokban!
A magyar gazdaságon belül a hitelpiaci egyértelműen repülőrajtot vett. Az év harmadik hónapjában 137,78 milliárd forint lakáshitelre kötöttek szerződést a bankok, egy évvel korábban "csupán" 97,84 milliárd forint volt az összvolumen. Azaz egy év alatt érdemben emelkedett a hiteligénylés volumene. Sőt még a februári - szintén igen erős - 120,33 milliárd forintos volumenhez képest is szemmel látható a változás - írja elemzésében a Bankmonitor.
A havi 137,78 milliárd forintos kölcsönvolumen eddig csupán kétszer múlta felül a magyar hitelpiac. 2022 áprilisában 144,77 milliárd, míg májusban 153,94 milliárd forint értékben kötöttek lakáscélú szerződéseket. Fontos megjegyezni, hogy ebben az időszakban a régi 2,5%-os kamatozású NHP Zöld Otthon Program, más néven "zöld hitel", volt a legnépszerűbb. Ez a rendkívül kedvező feltételekkel elérhető kölcsön ráadásul szigorú állománykorláttal is rendelkezett, ami hozzájárult ahhoz, hogy a potenciális érdeklődők gyorsan lecsapjanak a lehetőségre.
Ezen két extrém hónapot követően a dobó harmadik fokára fért fel a márciusi szerződéskötési volumen. Érdemes szétbontani a kihelyezett összeget támogatott és piaci kamatozású részre. A piaci kamatozású lakáscélú jelzáloghitelek összvolumene márciusban 111,24 milliárd forint volt, támogatott kölcsönre 26,55 milliárd forint összegben kötöttek szerződést. A támogatott kölcsönök voltak korábban is ilyen népszerűek, de a piaci hitelvolumen még soha nem volt ilyen magas.
Fontos alaposan megvizsgálni, mi áll a jelentős összvolumen növekedése mögött. Az MNB legfrissebb adatai szerint márciusban 6924 lakáshitel szerződést kötöttek, ami figyelemre méltó emelkedést jelent a korábbi időszakokhoz viszonyítva. Például 2025 februárjában 6102, míg tavaly márciusban 5927 szerződést regisztráltak. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt a szerződéskötések száma 16,8%-kal nőtt. Azonban érdemes megjegyezni, hogy ez a szám még mindig messze elmarad a korábbi csúcsoktól; 2021-ben és 2022-ben voltak olyan hónapok, amikor a szerződéskötések száma túllépte a 10 ezer darabot.