Fedezd fel a hagyományos erdélyi ízek világát egy különleges recepttel, amely a költséghatékony, mégis ízletes csodazöldség, a karalábé köré épül! A töltött karalábé elkészítése nemcsak egyszerű, hanem egy igazi gasztronómiai élmény is, amely felidézi a m

Méltatlanul parkoló pályára került a karalábé, pedig az első zsenge friss zöldségek egyike. Tökéletes belőle a krémleves, ízesebb vele a húsleves, lehet tölteni és nyersen is enni, megsózva ropogtatni a vajas kenyér mellé.
Teljesen érthető, ha a karalábé nem a gyerekek vagy akár a felnőttek kedvence, legalábbis addig, amíg nem tapasztalják meg a friss, zsenge változatát. Ez a titok nyitja: a zsengesség. Gyakran a klasszikus húslevesekben bukkannak fel a nagy gumók, vagy a zöldséglevesekben apróra felkockázva, kis, roppanós falatként. Néha azért a menzák kínálatában is feltűnnek, persze nem mindig a legkellemesebb formában, ami dörzsöli a szájpadlást, és bizony van egy elég karakteres illata is. De ez az illat, ha jól értem, valódi ízfokozóvá válhat! A húsleves igazi ízét nem adhatja vissza más zöldség, mint a karalábé, és a tejszínes ragulevesek is sokkal ízletesebbek, ha egy kis karalábé is kerül bele. Ráadásul télen bármikor elérhető, baráti áron, és rendkívül tápláló is!
Kovács Éva néni szerint a töltött karalábé leves titka csupán annyiban rejlik, hogy friss, zsenge, fehér karalábéból készítjük, amelyet könnyedén ki lehet vájni. "Nincs olyan alkalom, amikor ne készíteném szívesen, hiszen ezt az ételt bármikor el lehet főzni, télen és nyáron egyaránt. Ma már a boltban szerzünk be az alapanyagokat, ami sok lehetőséget kínál, de régen csak az idényzöldségekből főztünk. Akkor élveztük a paradicsomot és a lecsót, amikor a kertünkben éppen értek, és a töltött karalábét is csak akkor készítettük el, amikor a termés bőven megvolt, ráadásul a karalábét a veremben is tudtuk tárolni."
"Az elrakott karalábéknak az ízük az igazi értékük, hiszen tökéletesen illenek a levesekbe, míg a friss karalábéból egy ízletes egytálétel is könnyedén készíthető" – mondja Éva néni, aki édesanyjától tanulta a főzés mesterségét. Édesanyja nem sokat vacakolt azzal, hogy mi kerüljön az asztalra aznap. "Ami éppen a kamrában volt, vagy a kertben termett, amit el kellett használni, hogy ne veszítsen az értékéből, abból született az étel. Igen, akkor is sokszínű volt a menü, és ez a háziasszony alapvető feladata a konyhában: egyszerűen, gazdaságosan, szezonálisan, és a család számára ízletes ételeket varázsolni."
Én magam is Éva néninél kóstoltam a töltött karalábét évekkel ezelőtt. Egy kicsit furcsállottam, amikor elém tette a sok lével körülvett, hússal töltött nagy karalábé gumót. Nem tudtam, hogy késsel-villával, vagy inkább kanállal egyem-e, egyek-e hozzá kenyeret, ez főétel, vagy csak leves. Amikor megkóstoltam, hatalmas meglepetés volt számomra, hogy azóta sem felejtettem el azt a jelenetet. Húsleves alapban készül, bármilyen zöldséget tehetünk mellé, viszonylag sok sót elnyel, és egytálételként kínálják. Friss kenyérrel, sok tejföllel, citromlével a legjobb. Férfiaknak 3, gyerekeknek, hölgyeknek pedig 2 karalábé a szokásos adagjuk.
A válaszom: igen! Hihetetlen, de a karalábé C-vitamin tartalma felülmúlja a citromét. Még érdekesebb, hogy a karalábé levelei háromszor annyi vitamint rejtenek, mint a gumója, ráadásul kalóriatartalma rendkívül alacsony. Amikor ezt a felfedezést tettem, azonnal azon kezdtem gondolkodni, hogyan tudnám a kis zöldség minden részét belecsempészni egy ízletes ételbe. Nem volt nehéz dolgom, hiszen ha zsenge és feldolgozatlan, a karalábé minden egyes része ízletes. A leveleit beletépkedtem salátákba és főzelékekbe, de ügyeltem rá, hogy ezt csak a legvégén tegyem, hogy a vitaminok megmaradjanak. A gumóját pedig gyufaszál nagyságúra szeleteltem, így nyersen fogyasztható szendvicsekben, tortillákban vagy akár zsíros kenyéren. Mondhatom, eszméletlenül ízletes, pedig korábban nem tartottam a kedvenc zöldségemnek.
A karalábékat meghámozom, levágom a leveleit, a szárát eldobom, de a leveleit megtartom. Egy kiskanál segítségével kivájom a karalábé belsejét, hogy minél vékonyabb pereme maradjon, de ne lyukadjon ki.
A tölteléket összekeverem nagyon alaposan. Ehhez a zsemlét beáztatom tejbe, amit magába szív, majd hozzáadom a darált húst, a fűszereket és a tojást. A tojást nem szabad kihagyni, mert ebben az esetben tényleg kifolyik és szétmállik majd a töltelék. Beletöltöm a karalábékba.
Tudtad, hogy az őrölt kömény csodás segítség lehet a puffadás megelőzésében? Éppen ezért érdemes beépíteni a "k" betűs zöldségek elkészítésébe!
Egy nagy 5-6 literes fazékba teszem a karalábék kivájt belsejét felkockázva, a húsos csontot, az egész fej hagymát, a fokhagymát, a babérleveleket, borsozzuk, sózzuk és felöntöm 4 liter vízzel. Óvatosan beleteszem a töltött karalábékat, és a közepesnél kicsit magasabb lángon felforralom, majd lejjebb veszem a hőfokot és főzöm egy órát.
Mielőtt azonban lefedném egy órára, a frissen megmosott karalábéleveleket óvatosan a leves tetejére helyezem, majd lefedem őket öt percre, hogy szépen megfonnyadjanak. Miután eltelt az idő, kiveszem őket egy tányérra, és amikor már kihűltek, a megmaradt tölteléket gondosan beletekerem a levelekbe, akárcsak a klasszikus töltött káposztánál. Ezek a falatok igazán különlegesek lesznek a tányéron!
Eltelt egy óra, és most jöhet a következő lépés: hozzáadom a vékony csíkokra szeletelt répát, valamint a tejszínben alaposan elkevert lisztet, kaprot és egy csipetnyi cukrot. Alacsony hőfokon, lassan gyöngyözve főzöm tovább a levest még fél órán át, hogy az ízek szépen összeérjenek. Tálaláskor mindenki kedvére ízesítheti: friss citromlével, egy kis petrezselyemzölddel megszórva, vagy akár egy kanálnyi tejföllel gazdagítva.