A békéscsabai légikikötő fejlesztése új szárnyakat kaphat, és ezzel együtt megkezdődhet a repülőrajtot jelentő átalakulás.


Most már egyértelmű, hogy hol valósul meg Magyarország következő légikikötője, és melyik helyszínen zajlik majd a kormány által tervezett jelentős fejlesztés. A beruházás nem teljesen új téma, de most már szinte hivatalosan is megerősítették, hogy a békéscsabai repülőtér korszerűsítése valóban meg fog történni.

Tavaly ősszel életbe lépett egy jelentős kormányhatározat, amely a vidéki repülőterek fejlesztésére is fókuszál. Ez a lépés része a következő tíz év kormányzati beruházási tervének. A kabinet hangsúlyozta, hogy a légi közlekedés, valamint a kapcsolódó infrastruktúra elemek fejlesztésével egy adott térség tőkevonzó képessége és gazdasági teljesítménye jelentősen növelhető. A repülőterek kiemelkedő szerepet játszanak ebben a folyamatban, azonban az utóbbi időszakban - néhány kivételtől eltekintve, mint például Győr-Pér és Debrecen - a fejlesztések elmaradtak. Ezt a témát a Világgazdaság cikkében találhatjuk.

A békéscsabai repülőtér Lázár János sarkadi utcafórumán került szóba

A teljes képhez hozzátartozik, hogy a kormány nem először szánja rá magát, hogy felélessze az egykor szebb napokat látott vidéki repülőtereket. A kérdés legutóbb 2021 végén volt napirenden, aztán a 2022 telén kitört ukrán háború és annak gazdasági hatásai ezt a projektet is befagyasztották. Mostanra azonban ez már a múlt, amit az is bizonyít, hogy Lázár János április közepén, a Sarkadon tartott utcafórumán konkrétumokkal állt elő.

Akkor elmondta, fejlesztik a békéscsabai repülőteret, ebben állapodtak meg Szarvas Péter polgármesterrel - szögezte le Lázár János. Közbeszerzési eljárás előtt áll a beruházás, várhatóan 10 milliárd forintot kell rákölteni, ami egyébként a repülőterek világában szerinte nem jelentős összeg. Az építési és közlekedési miniszter kiemelte, hogy nem nagy, utasszállító repülőgépek fognak landolni Békéscsabán, a repülőtér fejlesztésével az a cél, hogy a városba települő ipart, a gazdaságot kiszolgálhassák.

A Békés Airport Kft. üzemeltetésében működő békéscsabai repülőtér Békés vármegye egyedülálló aszfaltozott, hosszabb futópályájával büszkélkedhet. Elhelyezkedését tekintve Békéscsaba és Gyula között, a 44. számú főút mentén található, így könnyen megközelíthető. A repülőtér két fő szegmensre tagolódik: a kereskedelmi repülések számára fenntartott területre és a sportrepülésnek dedikált zónára.

Lázár János szerint két fő irányba lehet elmozdulni: Békés vármegyében nagyon erős az élelmiszer, valamint az autóipari- és gépipari beszállítás. Ennél modernebb ipar is települhet azonban a városba, megemlítette a hadiipart, amiben Magyarországnak nagy lehetőségei vannak, és ez lesz a következő évek slágere is a fegyverkezés miatt. Szólt arról: a gyulai Airbus-gyár lévén immár itt van az ágazat a térségben, tehát ebben is lehet érdemben előrelépni.

Related posts