Reuters: Az Egyesült Államok és Oroszország együttes erőfeszítéseket tesz az Európába irányuló orosz gázszállítások újbóli beindításának lehetőségeinek feltérképezésére.

Bár Európa energiapolitikai kapcsolatai Oroszországgal jelenleg stagnálnak, washingtoni és moszkvai tisztviselők között folyamatban vannak a tárgyalások arról, miként támogathatná az Egyesült Államok az orosz gázértékesítések újbóli beindítását az európai piac irányába. Ezt nyolc, az egyeztetések részleteit ismerő forrás árulta el a Reuters hírügynökségnek.
Európa jelentősen csökkentette az orosz gázimportját Moszkva 2022-es ukrajnai invázióját követően, amely döntés 7 milliárd dolláros veszteséget okozott a Gazprom orosz gázexportőr cégnek a rákövetkező évben - írja a Reuters.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a béke elérésén dolgozik Ukrajnában, ami újra megnyithatja az utat a gázkapcsolatok felmelegedéséhez. A tárgyalásokhoz közel álló források szerint Moszkva újbóli szerepvállalása az Európai Unió gázpiacán hozzájárulhatna egy békemegállapodás megkötéséhez Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Bár Európa számos országa alternatív gázforrások után kutat, egyes vásárlók még mindig az orosz gázra támaszkodnak. Iparági szakértők véleménye szerint, ha sikerülne békemegállapodást kötni, akkor többen is visszatérhetnének ehhez a forráshoz.
Az orosz gazdaságot leginkább az európai gázpiac elvesztése sújtotta három évvel ezelőtt, ami komoly hatással volt a gazdasági helyzetére.
Ma már csak az európai gázkereslet 19%-át fedezi Oroszország, szemben a korábbi 40%-kal. Ez főként cseppfolyósított földgáz (LNG) szállításokat és a Törökországon keresztül futó TurkStream vezetéket jelenti.
Az Egyesült Államok szerepvállalása segítheti Moszkvát abban, hogy leküzdje az európai politikai ellenállást. Emellett Washington számára is előnyös lehet a részvétel, mivel ezáltal láthatóságot, sőt bizonyos fokú irányítást nyerhetne az Európába visszatérő orosz gázmennyiség felett - mondta két diplomáciai és egy Fehér Házi forrás a Reutersnek.
2022 óta Európa más beszállítók, köztük az amerikai LNG export irányába fordult. Két forrás szerint Steve Witkoff amerikai különmegbízott és Kirill Dmitrijev, Putyin befektetési megbízottja gázkérdésekről is tárgyaltak az Ukrajnával kapcsolatos béketárgyalások részeként.
Witkoff szóvivője elzárkózott attól, hogy kommentálja, vajon felmerült-e az orosz gázexport kérdése Európa irányába. Ezzel szemben az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF), Dmitrijev irányítása alatt, a Reutersnek azt nyilatkozta: "Jelenleg nem folynak ilyen jellegű tárgyalások."
Dmitrij Peszkov, a Kreml hivatalos szóvivője áprilisi interjújában a francia Le Point magazinnak kifejtette, hogy a Gazprom nyitott lenne a gázértékesítések újraindítására Európa felé, amennyiben egy új tulajdonos átvenné az Oroszország és Európa közötti gázvezetékek működtetését.
A Balti-tenger fölött kanyargó gázvezetékek, az Északi Áramlat 1 és 2, a Gazprom keze alatt működnek, miközben európai vállalatok is részesedéssel bírnak bennük. Peszkov nyilatkozata szerint Moszkva felkészült a gázkereskedelem folytatására, és tisztában van azzal, hogy több európai ország továbbra is érdeklődik az orosz gáz iránt.
A vásárlók között szerepel Magyarország és Szlovákia, amelyek a Török Áramlat vezetéken jutnak hozzá a gázellátáshoz. Ezzel szemben Belgium, Franciaország, Hollandia és Spanyolország az orosz Novatek LNG-szállítmányait veszi át, hosszú távú megállapodások keretében.
Öt különböző forrás alapján a legutóbbi tárgyalások során felmerült, hogy amerikai befektetők érdeklődhetnek az Északi Áramlat vezetékrendszer iránt, valamint a Ukrajnán áthaladó gázvezetékek és esetleg a Gazprom részesedései iránt is. Az amerikai vállalatok akár közvetlen vásárlóként is megjelenhetnének a piacon, lehetőséget kapva arra, hogy megvásárolják az orosz gázt, majd azt továbbértékesítsék az európai, köztük a német piacokra is.
Két forrás szerint a diplomáciai tárgyalások során az is felmerült, hogy amerikai közvetítő cég vásárolná meg az orosz gázt, és ők exportálnák tovább Európába, ezzel enyhítve az európai politikai ellenállást.
A BlackRock, a Vanguard és a Capital Group mindegyike 1-2%-os részesedéssel rendelkezik a Gazpromban. A BlackRock, a Vanguard és a Gazprom nem válaszolt a megkeresésekre. A Capital Group nem kívánt nyilatkozni.
Az Európai Bizottság sem kommentálta a hírt. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke a május 7-i Európai Parlament ülésén kijelentette:
Brüsszel ambíciója, hogy 2025 végére megtiltsa az új orosz gázszerződések megkötését, és 2027 végéig a már létező megállapodások szerinti gázimportot is leállítsa. A javaslatot a következő hónapban fogják megtárgyalni, és ahhoz az Európai Parlament, valamint a tagállamok többségének hozzájárulása szükséges. Magyarország és Szlovákia már kifejezték ellenállásukat a tervezett intézkedésekkel kapcsolatban.
Trump többször kijelentette, hogy hamarosan békemegállapodásra számít Ukrajna ügyében, amely megnyitná az utat mind Oroszország, mind Ukrajna számára az amerikai üzleti kapcsolatok felé.
Putyin kijelentette, hogy Oroszország készen áll azonnal újraindítani a gázexportot Európa irányába, feltéve, hogy megvan a megfelelő politikai akarat.
Kijev és Washington április 30-án ásványkincsekről szóló együttműködési megállapodást írt alá, amely az összes ukrán állami tulajdonú természeti erőforrásra és infrastruktúrára kiterjed - bár a gázvezetékeket nem említette meg kifejezetten.
"Amennyiben a jelenlegi együttműködési szint Oroszország és az Egyesült Államok között fennmarad, nagy eséllyel újra megkezdődnek az orosz gázszállítások, amerikai közvetítők révén" - nyilatkozta egy, a tárgyalások részleteit ismerő forrás.
A Gazprom, amely az európai értékesítéseinek újbóli fellendítésére törekszik, két forrás alapján fontolóra vette, hogy német partnereinek rövid lejáratú, 24 hónapos szerződéseket kínál, mellette pedig jelentős árengedményeket is felajánl. Eddig a vállalat általában évtizedes távú megállapodásokat kötött - tették hozzá a források.
Az Európai Unió továbbra is lényegében elutasító álláspontot képvisel, ráadásul több akadály is nehezíti a helyzetet. Jelenleg több jogi eljárás is zajlik a korábbi megállapodások megsértése miatt.
Az Északi Áramlat vezetékeket 2022 szeptemberében szabotázsakció rongálta meg - négyből három csővezeték megsérült, csak egy maradt működőképes.
A háború jelentős mértékben átalakította a helyzetet: az orosz támadások következtében súlyosan megsérültek az Ukrajnán áthaladó gázvezetékek, bár a legfontosabb tranzitútvonalak még mindig üzemelnek. Technikai szempontból akadályt jelent, hogy az Északi Áramlat 2 sohasem kapta meg a szükséges német kormányzati jóváhagyást a Németországba irányuló gázszállításokhoz - nyilatkozta a német gazdasági és energetikai minisztérium szóvivője, aki további részletezésbe nem bocsátkozott.