Örökre eltűnhet a Föld színéről egy lenyűgöző természeti csoda: a helyi lakosok pánikban várják a fejleményeket - Pénzcentrum.

A Húsvét-sziget ikonikus moai szobrai sajnos egyre gyorsabban tűnnek el a környezeti változások és a klímaváltozás következményeként. Ez a helyzet sürgető védelmi lépéseket igényel a helyi közösség részéről - számolt be róla a BBC.
A Húsvét-sziget, vagy ahogyan a helyiek nevezik, Rapa Nui, híres moai szobrai, amelyek az őslakosok ősöseit jelenítik meg, most komoly fenyegetettséggel néznek szembe. Ezek a lenyűgöző alkotások, melyek vulkanikus tufából készültek, körülbelül 1100 és 1600 között készültek, fokozatosan pusztulnak az egyre szélsőségesebbé váló időjárási viszonyok következtében. A természet erői, úgy tűnik, nem kímélik ezeket a történelmi emlékeket, amelyek a sziget gazdag kulturális örökségét hordozzák.
A szigeten mintegy 1000 szobor található különböző készültségi fázisban, közülük körülbelül 200 áll az eredeti kőtalapzatán (ahu). A legtöbb ilyen emelvény a sziget partvidékén helyezkedik el, ami különösen sebezhetővé teszi őket a tengerszint emelkedésével és a viharok erősödésével szemben.
A moai szobrok állapota az utóbbi évtizedek során drámai romlásnak indult. Daniela Meza Marchant, a Rapa Nui Nemzeti Parkot irányító Ma'u Henua őslakos közösség vezető konzerváló szakértője szerint a rendelkezésre álló adatok világosan jelzik, hogy az elmúlt 50 évben a károsodás mértéke sokkal súlyosabb, mint az azt megelőző ötven év során tapasztaltak.
A 2016-os UNESCO-jelentés rávilágít arra, hogy a Rapa Nui moai szobrai a klímaváltozás következményeként a legnagyobb veszélynek kitett világörökségi helyszínek közé tartoznak. A csapadék mennyisége ugyan csökken, ám annak intenzitása nő, míg a gyakori aszályok és erdőtüzek egyre inkább fenyegetik e monumentális alkotásokat. Különösen drámai volt a helyzet 2022 októberében, amikor egy tűzvész következtében körülbelül 80 moai szobor szenvedett el helyrehozhatatlan károkat.
A helyi közösség kreatív és sokszínű megközelítésekkel igyekszik megóvni a szobrokat. 2003-ban egy japán támogatású UNESCO-projekt keretében vízlepergető vegyi anyaggal látták el a Tongariki helyszín szobrait, hogy fokozzák ellenállóságukat a tengeri permet okozta káros hatásokkal szemben. Azonban ezt a kezelést 5-10 évente meg kell ismételni, ami komoly kihívást jelent a helyi közösség korlátozott erőforrásai számára.
A kortárs technológia jelentős szerepet játszik a kulturális örökség megőrzésében. Az amerikai CyArk nonprofit szervezet innovatív eszközöket, mint például drónokat, kamerákat és lézerszkennereket alkalmaz, hogy precíz 3D-modelleket készítsen a sziget minden ahujáról és moai szobráról. Ezek a részletes modellek lehetővé teszik az eróziós folyamatok nyomon követését, valamint a szobrok aktuális állapotának alapos dokumentálását.
2023-ban az UNESCO 97 000 dollárt különített el a 2022-es erdőtűzben megrongálódott moai szobrok állapotfelmérésére, javítására és jövőbeli kockázatkezelési terveinek kidolgozására. 2025 májusában a Ma'u Henua csapata megkezdte öt, tűz által leginkább károsodott szobor fizikai konzerválását.
A restaurálási folyamat során védőtetőket helyeztek el a szobrok felett, hogy megóvják őket a környezeti hatásoktól. A Firenzei Egyetem kőrestaurátorai által kifejlesztett speciális vegyi oldatokkal látják el a műalkotásokat. Ezek az innovatív formulák hatékonyan távolítják el a koromlerakódásokat, erősítik meg a kő szerkezetét, eltávolítják a zuzmókat, és vízlepergető bevonatot alkalmaznak, ezzel védve a felületüket a jövőbeni károsodásoktól.
A közösségen belül élénk eszmecsere zajlik a szobrok jövőjéről. Vannak, akik azt vallják, hogy a moaiknak múzeumi környezetben van a helyük, ahol a megfelelő védelem és megőrzés érdekében gondoskodhatnak róluk. Mások viszont azt gondolják, hogy a szobrok elkerülhetetlen pusztulása a természet ciklusának szerves része, és érdemes lenne megengedni számukra, hogy újra a föld kebelébe térjenek.
Claudio Cristino-Ferrando, a Chilei Egyetem Rapa Nuin tevékenykedő régésze határozottan elutasítja ezt a véleményt. Úgy véli, hogy a szobrok megóvása "elengedhetetlenül fontos", hiszen ezek a kulturális örökség alappilléreit képezik, pótolhatatlan művészeti értékek, és a sziget gazdaságát élénkítő turizmus egyik legfőbb vonzerejét jelentik.
A Ma'u Henua csoport sokrétű stratégiát követ: a meglévő szobrok megóvása mellett új műalkotások létrehozását is ösztönzi, valamint a hagyományos kőfaragási ismeretek átadását a fiatalabb generációknak. Ariki Tepano Martin, a csoport elnöke kiemeli: "Nem csupán a moaik megőrzésére törekszünk, hanem azért is, hogy e szobrok révén biztosítsuk népünk jövőjét ezen a szigeten."