Megdöbbentő statisztikák – idén eddig már 57 szabadtéri tűzeset történt a vármegyében.

Idén eddig a Vas vármegyei tűzoltók már 57 alkalommal kaptak riasztást szabadtéri tűzesetek miatt, és összesen 776 ezer négyzetméternyi terület vált hamuvá.
A szabadtéri tüzek komoly károkat okoznak, hiszen értékes természeti kincsek pusztulnak el, és az agrárium is súlyosan érintett. Emellett a lángok könnyedén átterjedhetnek az épített környezetre is, ami még súlyosabb következményekkel járhat. Június eleje óta már 21 szabadtéri tűzeset történt, amelyek közül 9 esetben az agrárszektor is szenvedett a következményektől. A tűzben egy bálázó, egy kombájn és egy pótkocsi is érintett volt. A lángok négy alkalommal gabonatáblákban csaptak fel, öt esetben pedig a tarlót emésztették fel, míg a maradék esetekben a száraz fűt kellett megfékezniük a tűzoltóknak.
A legnagyobb mértékű mezőgazdasági tűzeset június 26-án, délután zajlott le Mesteri és Vásárosmiske külterületén. A lángok csaknem hatvan hektáron pusztították a lábon álló gabonát és a tarlót. A tűz oltására tizenegy tűzoltó járművet és közel negyven tűzoltót vezényeltek a helyszínre. A sárvári, szombathelyi, pápai hivatásos egységek, valamint a celldömölki önkormányzati tűzoltók, a pápoci, nicki és a celldömölki Kráter önkéntes tűzoltók egyesített erővel dolgoztak, irányításukat a Vas vármegyei katasztrófavédelmi műveleti szolgálat végezte. A tűzoltók több irányból próbálták megakadályozni a lángok átterjedését a szomszédos mezőgazdasági területekre. Munkájukat erőgépek is támogatták, akik körbekerítették a veszélyeztetett területet, hogy a tűz ne terjedhessen tovább. A felderítést a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság drónja segítette, amely lehetővé tette a tűzhelyzet folyamatos nyomon követését a levegőből.
A tűzesetek megelőzése érdekében a katasztrófavédelem felhívja a figyelmet arra, hogy mindenki tartózkodjon a szabadban való tüzeléstől. Még azokban az esetekben is, ahol az önkormányzat engedélyezi a zöldhulladék elégetését, most érdemes elhalasztani ezt a tevékenységet.
Jelenleg országos tűzgyújtási tilalom van érvényben, ami azt jelenti, hogy az erdők és azok kétszáz méteres környezete, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is, teljesen tűzmentes zónának számít. A saját kertünkben azonban szabadon grillezhetünk vagy bográcsozhatunk, de fontos, hogy a tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, még egy rövid időre sem. A biztonság érdekében mindig legyünk résen!
Tűz - jótanácsok
Az utóbbi időben sokszor keletkezett tűz mezőgazdasági munkálatok közben is, ezért fontos, hogy a gazdák rendszeresen olajozzák, zsírozzák a munkagépek forgó, súrlódó alkatrészeit, mert a felforrósodott részek könnyen meggyújtják a munka közben rájuk rakódott növényi törmeléket és ezzel az egész gabonatáblát. Érdemes időnként betakarítás közben megállni és a munkagépet megtisztítani a rárakódott olajsártól és növényektől.