**SORS/Fordító - Szentek Magyarországon: Egyedi nézőpont** A magyar föld gazdag történelme során számos szent alakja formálta a nemzet identitását és vallási életét. E szentek nem csupán hitük képviselői voltak, hanem a közösségek összetartó erejét is je


Hogyan válhat valaki szentté, vagy éppen boldoggá? A válasz nem csupán az isteni áldásokban és Krisztus támogatásában rejlik, hanem a csodák is kulcsszerepet játszanak ebben, ahogy azt legutóbbi podcastműsorunkban is felfedtük. A katolikus egyház számára elengedhetetlenek a megőrzött és fennmaradt források, amelyek segítik a szentek és boldogok megítélését. Hazánk története sem mentes az ilyen jeles eseményektől, hiszen Szent István királyunk óta számos személyt emeltek e magasztos címekkel, amelyek nem csupán mítoszokra épülnek. A Sors/Fordító mai adásában Limbacher Gábor néprajzkutató és Vésey Kovács László, a Pestisrácok.hu újságírója mélyrehatóan vizsgálta ezt a fontos kérdést Nagyhét szerdáján.

Szó esett a zarándokhellyé vált Máriapócsról is, ahol a Könnyező Madonna a törökök ellen induló sereget segítette. De ne rohanjunk ennyire előre, térjünk vissza Szent István királyhoz, és Szent Lászlóhoz. István király a németek ellen indult hadakozni, amikor Lajtakáta településen megállt a Szent Anna kolostornál és áldást kért. Az akkori feljegyzések szerint az építmény fénnyel telt meg, ami hihetetlennek tűnt, a sereg pedig megkapta az áldást. A sikeres hadjárat után királyunk visszatért a településre, hogy köszönetet mondjon és magával vitte sebesült katonáit is, akik csodával határos módon felgyógyultak a kolostor környékén. Műsorunkból arról is bővebb tájékoztatás kaphatnak, miért történhetett, hogy Szent László király holttestével az általa alapított Nagyváradra indultak a földi maradványait szállító szekeret húzó állatok, és nem oda, ahol eredetileg el akarták temetni. Húsvét előtt jobb adást nem is adhatunk önöknek. Minden, amiről tudtak és ami kimaradt eddigi olvasmányaikból, a SORS/Fordítóból kiderül.

Related posts