Súlyos hírek érkeztek: Európa vezető hatalmának hadereje kritikus állapotban van.

A legfrissebb éves jelentés a német fegyveres erőkről rámutat, hogy a Bundeswehr folyamatosan zsugorodik és elöregszik, miközben továbbra is hiányoznak az alapvető felszerelések. Ez annak ellenére áll fenn, hogy Oroszország ukrajnai invázióját követően a védelmi költségvetést jelentősen megemelték - számol be erről a Politico.
Eva Högl, a fegyveres erők parlamenti biztosa komoly figyelmeztetést fogalmazott meg a jelentés nyomán:
A helyzet valóban kritikus. Jelenleg még nem érkeztünk el ahhoz a ponthoz, ahol szükséges lenne, és rengeteg feladat vár ránk a Bundeswehr körülményeinek javítása érdekében.
- jelentette ki.
A Bundeswehr legnagyobb problémája, hogy a toborzási erőfeszítések ellenére sem képes növekedni. A 2031-re kitűzött 203 000 fős célszám helyett a haderő létszáma tovább csökkent: 2024 végére 340 fővel, 181 174-re apadt. Ráadásul a fiatal újoncok hiánya miatt az állomány átlagéletkora 34 évre emelkedett.
Azonnali lépéseket kell tennünk a terv megállítására és átgondolására.
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Högl.
Bár Olaf Scholz kancellár és kormánya Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója után 100 milliárd eurós különalapot hozott létre,
A jelentések alapján a Bundeswehr továbbra is hiányos a modern hadviseléshez elengedhetetlen eszközök tekintetében.
A régi felszerelések és a lőszerhiány komoly hátráltató tényezőt jelentenek a harci hatékonyság szempontjából. A haderő számára elengedhetetlen, hogy minél előbb korszerűsítsék eszközeit, beleértve a modern gyalogsági harcjárműveket, hadihajókat, rakétavédelmi megoldásokat és harci drónokat.
A német hadsereg felkészületlensége különösen aggasztó helyzetet teremtett, főleg most, hogy az Egyesült Államok NATO iránti elkötelezettsége soha nem volt még ennyire kétséges. Donald Trump többször is megkérdőjelezte Amerika elkötelezettségét Európa védelme mellett, hangsúlyozva, hogy a kontinens országainak jelentős mértékben növelniük kell a saját védelmi költségvetésüket ahhoz, hogy Washington továbbra is aktívan támogassa őket.
Németország katonai gyengesége a krónikus alulfinanszírozásra vezethető vissza. Az ország 2024-ben először érte el a NATO által előírt GDP 2%-os védelmi költségvetési célt 1991 óta. A katonai infrastruktúra is súlyos problémákkal küzd: a német laktanyák rossz állapotban vannak, a karbantartási és felújítási elmaradás 67 milliárd eurót tesz ki.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a katonai létesítmények egyre sebezhetőbbé válnak a drónok általi megfigyeléssel és szabotázzsal szemben. Högl jobb védelmi rendszereket és hatékonyabb drónelhárító intézkedéseket sürgetett.