Szergej Lavrov hangsúlyozta, hogy a nukleáris hatalmak közötti kommunikáció elengedhetetlen. A világpolitika bonyolult és sokszor feszültségekkel teli, ezért a nyílt párbeszéd segíthet a konfliktusok elkerülésében és a biztonság megőrzésében. Az orosz kül

Lavrov hangsúlyozta Moszkva elkötelezettségét a tiszteleten alapuló párbeszéd iránt, reagálva Donald Trump amerikai elnök azon javaslatára, hogy atomfegyverekkel kapcsolatos találkozót szervezzenek az Egyesült Államok, Oroszország és Kína között. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok már többször is jelezte szándékát a stratégiai stabilitásról szóló diskurzus folytatására Oroszország oldalán.
- mondta a miniszter az orosz sajtó által részletesen ismertetett interjúban.
Egyúttal hangsúlyozta, hogy...
Amikor az érdekek ütköznek vagy ellentmondásba kerülnek egymással, a felelős nemzeteknek mindent el kell követniük annak érdekében, hogy elkerüljék a helyzet eszkalálódását, különösen a katonai konfliktusok irányába, melyek más országok számára súlyos következményekkel járhatnak.
Mint mondta, az orosz fél jelezte az amerikainak, hogy ezt a logikát követi.
- fűzte hozzá.
Lavrov szerint Európa és Nagy-Britannia azt akarja, hogy az ukrajnai konfliktus folytatódjon, növelni szándékozik a tétet, és készül valamire, hogy Washingtont agresszív fellépésre késztesse Oroszországgal szemben.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy fenyegetést jelentene Oroszország számára a NATO-csapatok ukrán területen való jelenléte bármilyen zászló alatt, bármilyen minőségben, beleértve a békefenntartóit is, ezért semmilyen körülmények között nem fogadja el a NATO-országok jelenlétét ukrán területen. Kifogásolta, hogy a nyugati országok, miközben azt hangoztatják, hogy Ukrajna nélkül Ukrajnáról semmit sem mondanak, Oroszország kizárásával mindent megtesznek Oroszország ellen. Leszögezte:
Az ukrajnai válság kapcsán elengedhetetlen, hogy ne kössünk olyan megállapodásokat, amelyek bárkinek a jövőjét vagy biztonságát kockáztatják.
Moszkva számára kiemelt fontosságú, hogy megóvja azokat az embereket, akiket "a kijevi hatalom" a saját törvényei révén "elválasztott a történelmüktől". Lavrov rámutatott, hogy Ukrajna megőrizhette volna 1991-es határait, "azonban a Krím és a Donyec-medence egyes részei nélkül", ha tiszteletben tartja a minszki megállapodásokban foglaltakat.
- hangoztatta, kifejezve ezzel eltökéltségét.
Európáról szólva hangot adott álláspontjának, miszerint az Európai Unió elvesztette függetlenségét, gazdasági jelentőségét, és folyamatban van iparának elvesztése is.
- mondta.
Felidézte a német kormányzati nyilatkozatokat, amelyek szerint a Németország sohasem fogja helyreállítani a gázszállítást az Északi Áramlat-2 csővezetéken keresztül, mert meg kell szabadulnia az orosz gáztól való függőségétől.
- emelte ki a miniszter.
Felhívta a figyelmet arra, hogy miközben az EU-ban korábban arról beszéltek, hogy "stratégiai vereséget" kell mérni Oroszországra, most arról nyilatkoznak, hogy nem fogadják el Ukrajna kapitulációját.