Szijjártó szerint az EU arra ösztönzi az ukránokat, hogy "rendkívül pofátlanul lépjenek fel" – számol be a Liner.hu.

Szijjártó Péter szerint a hétfői, európai uniós tagországok külügyminisztereinek ülése előtt világossá tették, hogy garanciák kellenek vagy az ukránoktól, vagy az Európai Uniótól arra, hogy a jövőben az energiabiztonságunkat nem fogják fenyegetni. Kijelentette: nem lehet károkat okozni a magyar gazdaságnak és kockára tenni a magyar energiabiztonságot. Elmondása szerint az európai uniós tagországok külügyminisztereinek feladata dönteni arról, hogy meghosszabbítják-e az Oroszországgal szemben fennálló szankciós intézkedéseket.
Hozzátette: az utolsó három év során "minden egyes nap ugyanazt hangoztattuk: a szankciók jelentős károkat okoznak", különösen az európai gazdaságnak, amelyet jóval súlyosabban érintenek, mint az oroszt. Ezek a lépések nem járulnak hozzá a béke eléréséhez, csupán csökkentik az európai emberek életszínvonalát, és gazdasági veszteségeket okoznak az európai államoknak. A miniszter véleménye szerint ezáltal egyértelművé vált, hogy "mi voltunk a helyes úton". Ezen kívül kiemelte, hogy az elmúlt években keményen dolgoztak azért, hogy elkerüljék olyan szankciók bevezetését, amelyek súlyosan veszélyeztetnék nemzetbiztonsági és nemzetstratégiai érdekeinket.
"Ezért például a brüsszeli döntéshozók soha nem tudtak az akaratuk ellenére szankciókat bevezetni, sem a földgázszállítás terén, sem a nukleáris ipari együttműködés vonatkozásában" - fejtette ki. Továbbá Szijjártó azt is kiemelte, hogy miközben az energiabiztonság kérdései folyamatosan napirenden vannak, az Európai Unió "nem csupán elfordítja a tekintetét (...), hanem bizonyos értelemben még ösztönzi is az ukránokat, hogy rendkívül pimasz módon lépjenek fel (...) az uniós tagállamok egy csoportjával szemben, tehát gyakorlatilag az Európai Unió egészével."
Az utóbbi időszak eseményei során részben korlátozták az olajszállításokat Magyarországra és Szlovákiába, valamint támadások értek minket a Török Áramlat vezetékkel kapcsolatban. Ezen kívül a Közép-Európába irányuló földgáztranzit is leállt Ukrajnán keresztül – összegzett a miniszter. Hangsúlyozta, hogy a jövőben ez a két tényező nem állhat párhuzamosan: nem lehet egyszerre a magyar gazdaságot veszélyeztetni és a magyar energiabiztonságot kockáztatni. Éppen ezért, a holnapi ülés előtt Magyarország világosan kifejezte, hogy garanciákra van szükség.
Szijjártó Péter kifejezetten abszurdnak nevezte a helyzetet, amelyben egy európai uniós tagállam, mint Magyarország, és számos más közép-európai uniós ország is, szembesül egy olyan ország energiabiztonsági fenyegetésével, amely jelenleg tagjelölt státuszban van, tehát célja az EU-hoz való csatlakozás. Közben az Európai Bizottság próbálja ránk erőltetni a szankciók elfogadását, miközben az ukrán fél olyan helyzetet teremt, amely a mi energiabiztonságunkat veszélyezteti. "Ez a jövőben nem tartható fenn" – figyelmeztetett a miniszter, ahogy az az MTI által közvetített Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában elhangzott.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök megjegyzése, mely szerint ha "Orbán Viktor blokkolja a szankciókat, akkor világosan kiderül, hogy Putyin oldalán játszik, nem a miénken", heves reakciót váltott ki Szijjártó Péterből. A külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy az európai politikai színtéren számos "Soros-bérenc" létezik, akik nem tudják felfogni, hogy vannak olyanok, akik a saját érdekeiket tartják szem előtt. "Mi a magyar érdekeinket védjük, számunkra Magyarország az elsődleges" - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy a szomszédos országban zajló háborúval kapcsolatban "világos álláspontunk van", de hangsúlyozta, hogy ez nem a mi háborúnk, így nem kívánjuk annak terheit viselni.
A külgazdasági és külügyminiszter ezután arra utalt, hogy mindazok a támadások Magyarországgal szemben, amelyek Brüsszelből a "jogállamiság álcájával érkeznek", politikai támadások. "Azért, mert a brüsszeli liberális mainstream, a Soros-központ nem hajlandó elviselni, hogy Magyarországon az emberek patrióta politikára adtak felhatalmazást a magyar kormánynak. Magyarországon már tizenöt éve mondhatja magát rendkívül szerencsésnek azért, hogy az országban olyan politikai stabilitás van, amellyel sikerült kivédeni az összes ilyen rendkívül durva támadást" - fejtette ki.
A hétfői ülés kapcsán a miniszter korábban kijelentette: "A helyzet egyértelmű: nem tartható fenn, hogy egyszerre vállaljuk mások háborújának költségeit, miközben kockáztatjuk saját energiabiztonságunkat." Ezen a fórumon hangsúlyozta, hogy hazánknak biztosítékokra van szüksége, amit Kaja Kallas uniós külügyi főképviselőnek is kifejtett a telefonos beszélgetésük során. "Nem nekünk kell meggyőzni senkit, hanem az ukránoktól kell garanciát kérni" - tette hozzá Szijjártó Péter.