Kínai napelempanelekben különleges, kommunikációra képes eszközöket fedeztek fel, amelyek új lehetőségeket nyithatnak meg az energetikai technológiák világában.


Szokatlan, oda nem illő kommunikációs berendezéseket találtak kínai gyártmányú napelemek invertereiben az Egyesült Államokban. Az amerikai energiaügyi tisztviselők jelenleg újraértékelik a kínai gyártmányú eszközök kockázatait - írja a Reuters.

A világ különböző pontjain elterjedten alkalmazott inverterek túlnyomó része Kínában készül, és ezek kulcsszerepet játszanak a napelemek és szélturbinák elektromos hálózathoz való integrálásában. E műszaki berendezések tervezése során figyelembe vették a távoli hozzáférés lehetőségét, amely elősegíti a szoftverfrissítéseket és a karbantartási munkálatokat. Ugyanakkor a közüzemi szolgáltatók általában szigorú tűzfalakat telepítenek, hogy megakadályozzák a közvetlen kapcsolatot a gyártó országával, így védve az infrastruktúrájukat és adataikat.

Két Reutersnek nyilatkozó forrás szerint a közelmúltban felfedeztek olyan, a termékdokumentációban nem feltüntetett kommunikációs eszközöket, amelyek potenciálisan csalásra használhatók, egyes kínai napenergia-inverterekben. Ezt az amerikai szakértők állapították meg, akik a hálózatra csatlakoztatott berendezések szétszerelésével és alapos vizsgálatával foglalkoznak, hogy az esetleges biztonsági kockázatokat feltárják. Az elmúlt kilenc hónap során több kínai gyártó akkumulátoraiban is előkerültek olyan eszközök, amelyeket nem dokumentáltak megfelelően.

Ezek a titkos eszközök olyan kommunikációs utakat teremtenek, amelyek révén a tűzfalak távoli megkerülése lehetővé válik.

Mike Rogers, az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynökségének egykori vezetője úgy véli, hogy Kína számára előnyös lehet, ha sikerülne megbénítani vagy kiiktatni az alapvető infrastruktúra bizonyos részeit. Ezzel szemben Kína washingtoni nagykövete határozottan elutasította ezeket a vádakat.

A szakértők véleménye szerint ezek a kommunikációs eszközök képesek a tűzfalak kijátszására, valamint az inverterek távoli leállítására és beállításaik módosítására. Ezzel a megközelítéssel zavarokat idézhetnek elő az elektromos hálózatokban, veszélyeztethetik az energiainfrastruktúrát, és széleskörű áramkimaradásokat generálhatnak.

Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma jelenleg folyamatosan elemzi az új technológiákhoz kapcsolódó kockázatokat és kihívásokat, de eddig csak ennyit osztottak meg nyilvánosan.

Related posts