Öt évvel ezelőtt indult el egy olyan világméretű esemény, amely örökre megváltoztatta mindennapjainkat: a pandémia.

A szakember hozzátette: korábban már volt járvány Ázsiában, ezért a koronavírusról is azt gondolták, hogy lokális lesz, de a vírus felbukkanásának idejére annyira átalakult a világ, hogy a fertőzés megállíthatatlannak bizonyult.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország az elsők között volt a világon, ahol széles körben bevezették az oltásokat a fertőzés megfékezésére. A gyors reakció, valamint a lélegeztetőgépek, a maszkok és a fertőtlenítőszerek használata jelentősen hozzájárult a járvány terjedésének megakadályozásához.
Szlávik János a természet lenyűgöző jelenségeként említette, hogy a COVID-19 vírus "megszelídült". Jelenleg nincsenek arra vonatkozó bizonyítékok, hogy a vírus mutációi aggasztóan veszélyesek lennének.
A műsor keretein belül Madurka Ildikó, az Országos Onkológiai Intézet osztályvezetője osztotta meg tapasztalatait. Elmondása szerint először 2019 novemberében találkozott a fertőzések témájával, amely felidézte benne a 2009-es H1N1-járvány emlékét.
Kiemelte, hogy az első európai fertőzötteknél a betegség okának meghatározása még nem volt lehetséges, mivel a szükséges eszközök akkoriban még nem álltak rendelkezésre.
Azt mesélte, hogy az onkológiai intézetben kezelték egy külföldi állampolgárt, aki rendkívül súlyos tüdőgyulladással küzdött. Érdekes módon azonban egyetlen kórokozót sem sikerült azonosítani nála. Később utólag felmerült a gyanú, hogy ő lehetett Magyarország első COVID-19-es esete, mivel novemberben kínai delegációval találkozott Brüsszelben.
Megemlítette, hogy 2020 decemberében Oroszországban figyelemmel kísérte a Szputnyik-vakcinák fejlesztését. Tapasztalata szerint ott egészen más a helyzet: nem tapasztalhatóak lezárások, és az emberek magabiztosan kijelentették, hogy nem félnek, hiszen rendelkezésükre áll az oltás.
A főorvos említette, hogy a járvány visszahúzódása ellenére továbbra is jelen van a hosszú covid-szindróma, amely az egykori fertőzöttek körülbelül tíz százalékát sújtja.
- fűzte hozzá.
Balázs Gyula, a Kowalsky meg a Vega zenekar megálmodója a műsor során felidézte, hogy öt évvel ezelőtt még sikerült megrendezniük az évnyitó koncertet, ám csupán két hét elteltével "minden leállt".
A lezárások idején is folytatódott az élet, hiszen a zenészek stúdiókba és próbatermekbe jártak, és sikerült kiadniuk egy dupla albumot is.
Bár ez az időszak megosztotta a szakmát és a társadalmat is, jellemerősítő volt, hiszen a folyamatos kihívásokkal teljes az élet - mondta.