**Tények és tévhitek a téli megfázásról** A téli hónapok beköszöntével sokan tapasztalják a megfázás kellemetlen tüneteit. Azonban számos mítosz és félreértés kering ezzel kapcsolatban. Lássuk, mi igaz és mi nem a téli megfázásról! **Tény: A megfázás ví
Egy háziorvos tapasztalatai: Melyek azok a hatékony praktikák, amelyek valóban segítenek?
A téli időszak velejárója a megfázás, torokfájás, orrfolyás. Ha nincsenek komolyabb tünetek, sokan otthon próbálják kezelni a betegségüket. De vajon melyik házi praktika az, ami valóban működik?
A C-vitamin legyőzi a vírusokat?
A hideg idő beköszöntével gyakran javasolják az extra adag C-vitamin fogyasztását, mondván, ez megelőzheti a betegséget, és felgyorsíthatja a gyógyulást. Azonban erre tudományosan nem találtak még bizonyítékot. A C-vitamin a kutatások alapján nem csökkenti a nátha előfordulási gyakoriságát, ennek ellenére a kutatók javasolják az egyéni kipróbálását a betegségek esetén.
Dr. Molnár Tímea háziorvos a divany.hu kérdésére kifejtette, hogy a kutatók már hosszú ideje tudják, hogy a betegségek kialakulásában nem csupán a vírusok játszanak szerepet. A szervezetben jelentkező hiányállapotok is komoly hatással lehetnek az egészségünkre. Például a C-vitamin hiánya hozzájárulhat ahhoz, hogy gyakrabban essünk át fertőző betegségeken és lázas állapotokkal küzdjünk.
Szervezetünk napi vitaminigénye általában 60-100 mg között mozog, de terhesség, szoptatás vagy fertőzés esetén ez a mennyiség megnövekedhet. A vitaminok olyan létfontosságú vegyületek, amelyek nem a mennyiségükkel, hanem a jelenlétükkel befolyásolják az életfunkcióinkat. Ha egy vitamin tartósan hiányzik az étrendünkből, a szervezetünk sebezhetőbbé válik a betegségekkel szemben, ezért elengedhetetlen, hogy folyamatosan biztosítsuk a megfelelő vitaminbevitelt – hangsúlyozta a doktornő.
Cikkünk folytatása az ajánló alatt található. Te hány magyar terméket választasz a kosaradba, amikor vásárolsz? Hirdetés
Friss levegő, otthonos környezet – kíváncsi rá, hogyan érheti el? Fedezze fel a titkot! Hirdetés.
Ezeket a hibákat ne kövesd el a karalábétermesztés során Hirdetés
Új törvény lépett életbe: ez a változás minden termelőt érint! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy naprakész legyél!
Újabb aszályos évjárat érkezett, és ezzel újabb lehetőségek nyílnak meg az LG Danubia hibridek előnyeinek kihasználására. Az éghajlatváltozás hatásai mellett a megfelelő növényválasztás kulcsfontosságú a sikeres gazdálkodásban. Az LG Danubia hibridek nem csupán a szárazság ellenállásukkal tűnnek ki, hanem a hozamuk és a betegségekkel szembeni védekezésük terén is kiemelkednek. Érdemes tehát alaposan megfontolni őket a jövőbeli vetések során!
A spriccelő uborka rejtélye és működési elvének felhasználási lehetősége Hirdetés
Az OTP Bank mostantól hivatalosan is részt vesz a kamattámogatott agráralapú beruházási hitelek finanszírozásában. Hirdetés.
Amikor a betegségek ellen gyémántporral küzdöttek... Hirdetés
A citrom meggyógyítja a torokfájást?
A citromsav természetes módon jelen van minden citrusfélében, de a legnagyobb koncentrációban a citrom és a lime található meg. Fogyasztása hozzájárulhat a száj pH-értékének csökkentéséhez, ami segíthet a torokfájást okozó kórokozók elpusztításában, és aktiválhatja a köhögési reflexet, ezáltal segítve a nyák lebontását. Ugyanakkor vannak olyan nézetek is, amelyek szerint a citromsav savas jellege irritálhatja a torok nyálkahártyáját, esetleg fokozva a torokfájás kellemetlenségeit. Melyik álláspont a helyes?
A citrom gazdag savtartalmával büszkélkedhet, ám érdekes módon nem fokozza a gyomorsav termelést. Jótékony hatásait régóta ismerjük, és nem károsítja a nyálkahártyát – magyarázza dr. Molnár Tímea. Ugyanakkor vírusfertőzés esetén érdemes óvatosnak lenni, mivel az irritált, gyulladt nyálkahártyának nem kedvez. Légúti betegségek, köhögés, torokfájás és hörghurut esetén inkább az akácméz vagy a hársméz fogyasztása a javasolt, hiszen ezek olyan hatóanyagokat, mint a farnezol és robizin tartalmaznak, amelyek kedvezően befolyásolhatják a gyógyulást.
A citromsav minden citrusgyümölcsben jelen van, de a legnagyobb koncentrációban a citrom és a lime kínálatában találkozhatunk vele. - Fotó: Shutterstock
A fokhagyma fogyasztása hozzájárulhat a megfázás időtartamának csökkentéséhez?
Az emberek már évezredek óta alkalmazzák a fokhagymát különböző betegségek kezelésére. 1858-ban Louis Pasteur, a francia kémikus, aki felfedezte, hogy a baktériumok felelősek a betegségekért, rámutatott arra, hogy a fokhagyma hatékonyan küzdhet e kórokozók ellen. Kutatások szerint a fokhagyma segíthet megelőzni a náthát és az influenzát okozó elterjedt vírusokat is. Egy 146 résztvevő bevonásával készült tanulmány eredményei azt mutatták, hogy azok a résztvevők, akik napi 73 fokhagymakapszulát szedtek, 12 hét alatt csupán 24 alkalommal tapasztaltak náthás tüneteket, míg a kontrollcsoport, amely nem szedett ilyen kiegészítőt, 65 alkalommal számolt be a megfázás jeleiről.
Dr. Molnár Tímea hangsúlyozta, hogy a fokhagyma rendkívül gazdag B- és C-vitaminokban, továbbá számos jótékony hatóanyagot rejt magában. Szakértői vélemények alapján a fokhagyma serkenti az emésztőrendszert, fokozza az étvágyat, segít normalizálni a magas vérnyomást, valamint kedvezően befolyásolja a cukorbetegség és a bélflóra állapotát. Ezen kívül baktericid tulajdonságainak köszönhetően a hörghurut kezelésében is értékes támogató lehet.
A fokhagyma gazdag B- és C-vitamin forrás, amely jelentős tápanyagokat biztosít a szervezet számára - kép: Shutterstock.
Csípős ételekkel az orrfolyás ellen?
A csípős ételek izgalmas világában a kapszaicin nevű fűszer játszik kulcsszerepet. Ez a különleges vegyület aktiválja a bőr hőérzékelő receptorait, ami azt az érzést kelti az agyban, mintha a testünk túlhevült volna. Ennek következményeként beindulnak a lehűtési mechanizmusok, mint például az izzadás. Ráadásul ez a fűszer a nyálkahártyákat is élénkíti, serkentve az orrban lévő nyák áramlását, így igazán karakteres élményt nyújt a csípős ízek kedvelőinek.
Dr. Molnár Tímea szerint az elmúlt években több kutatás is zajlott a csípős fűszerek jótékony hatásainak feltárására. A chili paprikában és a piros fűszerpaprikában található kapszaicin kimagasló hatékonyságot mutatott az orrnyálkahártya gyulladásának mérséklésében. Ez azt jelenti, hogy képes segíteni a váladék feloldásában, így enyhítve az orrdugulást és csillapítva a köhögést.
Vöröshagyma, torma, gyömbér
A vöröshagyma nemcsak ízletes, hanem egészségmegőrző tulajdonságokkal is bír, hiszen antibakteriális hatása révén hozzájárulhat a szervezet védekezőképességének fokozásához. Emellett gazdag C-vitaminban és cinkben, amelyek elengedhetetlenek az immunrendszer erősítéséhez. A vöröshagyma nyákoldó hatása is jelentős, ami segíthet az orrdugulás enyhítésében. Ne feledkezzünk meg a frissen reszelt tormáról és gyömbérről sem, amelyek szintén kiválóan célozzák meg a légúti problémákat, és hatékonyan segíthetnek a légzés könnyítésében.
Indexkép forrása: Pixabay.