Új térképek érkeztek: a helyzet Magyarországon komoly kihívások elé állít minket, de úgy tűnik, hogy hamarosan mindenki fellélegezhet.


Több hullámban érkezhetnek záporok, zivatarok, és a jövő hét elején enyhül a nagy meleg is - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

A HungaroMet jelentése, amelyet az MTI is szemlézett, arról számolt be, hogy múlt hét szombat óta újra a nagyrészt napos, száraz és kifejezetten forró időjárás uralkodik hazánkban. Az elmúlt 30 nap során csupán a Dunántúl nyugati és északnyugati részein, valamint a Bükk északi lejtőin mértek 30 millimétert meghaladó csapadékot. Ezzel szemben a déli és keleti országrészekben széles területeken 10 milliméter csapadék sem hullott, sőt, kisebb területeken egyáltalán nem esett az eső.

Június hónapban a nyugat-dunántúli vidékeken, ahol általában bőven áztatták az esők a földeket, most csupán a szokásos csapadék mennyiségének felét tapasztalták.

Ahogy azt korábbi cikkeinkben részletesen kifejtettük a Portfolio-n, az idei nyár, különösen a 2025-ös időszak, hasonló aszályos körülményekkel küzd, mint amilyenek 2022-ben is tapasztalhatóak voltak. A tavaszi és korai nyári csapadék hiánya már most is komoly hatásokat gyakorol a mezőgazdaságra, az ország különböző részein érezhető a szárazság. Az időjárás-előrejelzések azonban kedvező változásokat jeleznek: a csütörtökön tetőző kánikula után pénteken nyugat felől hidegfront érkezése várható, amely zivatarok formájában hozhat enyhülést a súlyos aszályos állapotokkal küzdő területekre.

Az idei június napfényben bővelkedett, hiszen a napfény mennyisége 20-25 százalékkal haladta meg a hosszú távú átlagot. Ez a bőséges fény azonban erős UV-sugárzással is párosult, ami aggasztó hatásokat gyakorolhat a bőrünkre. A talaj felső, egy méteres rétege az ország jelentős részén drámai szárazságot mutat: mindössze 15-30 százaléknyi nedvességet képes tárolni, ami a növények számára elérhető vízmennyiséget illeti. A vízhiány a telítettséghez képest szinte mindenhol meghaladja a 100 millimétert, és az ország területének több mint 90 százalékán súlyos aszály jelei figyelhetők meg.

A hőmérséklet a megszokott értékekhez képest 1-5 Celsius-fokkal emelkedett, így napközben a levegő hőmérséklete jellemzően 30-35 fok között mozgott. Az egyetlen kivételt az északkeleti régió jelentette, ahol a meleg enyhébb volt.

Az őszi vetések komolyan megsínylik a májusi és júniusi csapadékhiányt, így a megszokott időpontnál korábban kezdték meg az aratást. A kukorica, a napraforgó és a szója kultúrák súlyosan érintettek a vízhiány következtében; a kukorica több helyen már a címerhányás fázisában tart, míg a napraforgó virágzik, ám az állapota aggasztó. Égető szükség van jelentős mennyiségű csapadékra, hogy a növények megújulhassanak.

Az előrejelzés alapján pénteken az ország északi területein, valamint a nyugati és délnyugati határszélen várhatóak záporok és zivatarok.

A hidegfront érkezése miatt országszerte megerősödik az északnyugatira forduló szél, amely különösen az aratás helyszínein fokozott portartalommal járhat. Vasárnap délután a Dunántúl területén záporok és zivatarok is kialakulhatnak, míg hétfőtől a déli régiókban is egyre nagyobb eséllyel számíthatunk csapadékra. Kedden és szerdán pedig az Alföldön is megszaporodhatnak az esőzések.

A forróság fokozatosan enyhülni kezd, igaz, szombaton csupán átmeneti enyhülést tapasztalhatunk. Hétfőtől azonban több hullámban érkezik a lehűlés, s keddtől az ország jelentős részén a nappali maximumok 30 fok alatt alakulnak. Az éjszakák is hűvösebbé válnak, több helyen 15 fok alá süllyed a hőmérséklet.

Related posts