A szomszédos országok hangot adtak tiltakozásuknak a német belügyminiszter ambiciózus terveivel szemben.
A német kormány szeptember közepén hozott döntést a határvédelem általános szigorításáról. Az intézkedést a szociáldemokrata belügyminiszter azzal indokolta, hogy erre az illegális migráció korlátozása érdekében van szükség. Több szomszéd - mindenekelőtt Ausztria és Lengyelország - határozottan tiltakozott az intézkedés ellen.
A német rendőrség szeptemberben a Luxemburggal, Belgiummal, Hollandiával és Dániával közös határátkelőhelyeken kezdett állandó kontrollt, kiterjesztve a Lengyelországgal, a Csehországgal, Ausztriával, Svájccal és Franciaországgal közös határátkelőhelyek korábbi ellenőrzését.
Az akkori szabályozás szerint az ellenőrzések 2025 márciusáig zajlanak, azonban a miniszter most más véleményen van, és bár konkrét dátumot nem adott meg, jelezte, hogy a folyamat meghosszabbítása lehetséges.
Az Augsburger Allgemeine című újságnak adott nyilatkozatában a politikai vezető az illegális bevándorlás elleni küzdelem fontosságára hívta fel a figyelmet. Véleménye szerint az ilyen jellegű ellenőrzések elengedhetetlenek addig, amíg az Európai Unió külső határainak védelme nem válik jelentősen erősebbé.
Nancy Faeser belügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a szeptember közepén bevezetett intézkedések az embercsempészettel szembeni harcban már jelentős eredményeket hoztak. Az ország minden szárazföldi határán végzett ellenőrzések nyomán eddig 1800 embercsempészt sikerült elfogni, és körülbelül 40 ezer embert fordítottak vissza a határokról. Az interjú során Faeser hangsúlyozta, hogy a deportálások száma is több mint 80 százalékkal emelkedett az intézkedések hatására.
"Németország volt az egyetlen olyan európai ország, amely az első alkalommal deportált veszélyes bűnözőket Afganisztánba"
- állította a tárcavezető.
Szíriával kapcsolatosan kifejezte optimizmusát, miszerint az Aszad-rezsim megdöntése nyomán végre elérhetővé válhat a béke a közel-keleti országban. Ha ez megvalósul, a Németországban élő szíriai menekültek visszatérhetnek otthonukba, amelyet Berlin is kész támogatni.
Jelenleg Németországban több mint egymillió szíriai menekült él. A damaszkuszi rezsim összeomlása után a Scholz-kormány egy nyolcpontos javaslatcsomagot állított össze, amelynek célja, hogy támogassa a menekültek "biztonságos és méltóságteljes" hazatérését.
A belügyminiszter legfrissebb nyilatkozata kapcsán szakértők rámutattak, hogy az illegális bevándorlás elleni küzdelem kiemelkedő szerepet játszik a február 23-án esedékes előrehozott parlamenti választások kampányának középpontjában.