Több mint tíz uniós tagállam kormányának képviselői léptek fel a homofób törvény ellen az Európai Unió Bírósága előtt.
Meghallgatást tartott az Európai Unió Bírósága a Magyarországgal szemben indított kötelezettségszegési eljárásban, amit a 2021-ben elfogadott homofób törvény miatt kezdeményezett az Európai Bizottság. A Bizottság oldalán felszólalók mind uniós jogot sértőnek ítélték a törvényt.
Az Európai Unió Bírósága meghallgatást tartott a Magyarország ellen indított kötelezettségszegési eljárás ügyében. Ezt a folyamatot az Európai Bizottság kezdeményezte, miután 2021 nyarán elfogadták azt a homofób törvényt, amely az orosz propagandatörvénnyel vonható párhuzamba.
A meghallgatáson az Európai Bizottság és a magyar kormány képviselőin túl felszólalt Belgium, Dánia, Németország, Észtország, Írország, Görögország, Spanyolország, Luxemburg, Málta, Hollandia, Finnország és Svédország kormánya, valamint az Európai Parlament képviselője is. A Bizottság oldalán felszólalók mind uniós jogot sértőnek ítélték a törvényt - számolt be a Háttér Társaság.
Az Európai Bizottság hozzászólásában hangsúlyozta, hogy a gyerekvédelminek nevezett, az LMBTQI-közösséget megbélyegző törvénnyel a magyar állam súlyosan és kirívó módon megsértette az európai uniós jogot. Ez a jogsértés a Bizottság szerint rendszerszintű, szándékos és széles körű, és megalapozza az EU-ról szóló szerződés 2. cikkének megsértését. Ez a rendelkezés rögzíti az EU alapértékeit, így többek között az emberi méltóság, a szabadság, az egyenlőség, a jogállamiság és a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartásának tagállami kötelezettségét.