Tönkrement járművek és megrongált otthonok: ki állja a számlát a magyaroknak a vihar által okozott károkért?


Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt - A légi felvételen a 2025. július 7-i vihar következtében megsérült református templom látható Sápon, Hajdú-Bihar megyében, július 8-án.

Bár az elmúlt napokban számos szívszorító híradás érkezett a természeti katasztrófák következményeiről, a vihar által okozott károk mértékének felmérése még mindig várat magára. A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) az Economxnak elmondta, hogy...

A károk felmérése jelenleg is folyamatban van, mivel az idei első jelentős viharok tegnap érkeztek, és a hét hátralévő részére is viharos időjárást jósolnak.

- nyilatkozta Szurgyi Nándor, a MABISZ Lakásbiztosítási Bizottságának vezetője.

Az Alfa Biztosító legfrissebb tájékoztatása alapján egyértelmű, hogy a már megugrott bejelentések száma jól tükrözi a helyzetet, miszerint a...

A július 7-8-i viharok következtében július 9-én reggelre több mint 5700 kárbejelentést regisztráltak.

Az előzetes információk szerint a bejelentések száma akár a tízezret is meghaladhatja. A hétfői és keddi extrém vihar által okozott károk összegét pedig több mint 850 millió forintra becsülik. Szakértők úgy vélik, hogy a károk mértéke még jelentősen nőhet, különösen figyelembe véve, hogy a heves időjárási események még nem fejeződtek be.

Ezért is voltunk kíváncsiak arra, hogy a biztosítók mennyire készültek, készülhettek fel a klímaválságra, hiszen (némi túlzással) ma már a szélsőséges időjárás vált a mindennapossá.

A biztosítók felkészülten várják a napjainkra jellemző szélsőséges időjárási események által okozott károk kezelését. A klímaváltozás hatásai, mint például a melegebb nyarak és a váratlanul érkező viharok, egyre inkább mindennapjaink részévé válnak. Szerencsére a lakásbiztosítások keretében a károk ellen védelmet nyújtó fedezetek széles választéka elérhető. Így, ha valaki lakásbiztosítással védi ingatlanját, joggal bízhat abban, hogy biztosítója segítséget nyújt a váratlan helyzetekben.

- reagált felvetésünkre Szurgyi Nándor.

A MABISZ Lakásbiztosítási Bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy a biztosítók számára viharos időszakokban a legnagyobb kihívást a tömegesen beérkező kárigények kezelése jelenti. A cél, hogy a károsultak minél hamarabb hozzájussanak a szükséges pénzhez, és elkezdhessék a helyreállítást. Ilyen körülmények között a biztosítók gyakran irányítják szakértőiket a vihar által sújtott területekre, akár távolabbról is, hogy felgyorsítsák a károk felmérését. Emellett a modern technológia is a segítségükre áll: a telefonos kárrendezés, a mobiltelefonok kameráinak alkalmazása, valamint az online bejelentések során feltölthető fényképek lehetővé teszik a helyszíni szemle nélküli kárrendezést. Ezek a megoldások azonban főként a kisebb károk esetében bizonyulnak hatékonyak – tette hozzá a szakértő.

- hangsúlyozta Szurgyi Nándor, így a jelenlegi biztosítási piac képes alkalmazkodni az új kihívásokhoz.

Mindenesetre az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-vel azt közölte, hogy ma reggel hat óráig az ország területéről 9752 káresetről érkezett bejelentés a műveletirányítási központokba, ezek közül eddig 5008 káreseményt számoltak fel a tűzoltóegységek, további 4744 káresemény megszüntetésén pedig folyamatosan dolgoznak. Közleményük szerint a hivatásos katasztrófavédelmi szervek kedden 502 fővel és 208 technikai eszközzel avatkoztak be; a műveleteket 72 önkéntes tűzoltó egyesület és önkéntes mentőszervezet 310 fővel és 63 technikai eszközzel, valamint 17 önkormányzati tűzoltó parancsnokság 74 fővel és 19 technikai eszközzel támogatta. Kiemelték, hogy az áramszolgáltatásból kiesett fogyasztási helyek száma szerda reggel hat órára 21 765-re csökkent.

Related posts