Trump: Az Egyesült Államok elkötelezett a Gázai övezet stabilizálása mellett.


Donald Trump Washingtonban találkozott II. Abdullah jordániai királlyal, hogy megvitassák a Gázai övezet jövőjét. A megbeszélés középpontjában Trump ambiciózus terve állt, amely szerint a palesztin lakosság egy részét Jordániába és Egyiptomba helyeznék át. Ezen javaslatot azonban mindkét érintett ország határozottan elutasította. Abdullah király a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a kérdés nem csupán Jordánia határait érinti, hanem az egész közel-keleti stabilitás szempontjából kulcsfontosságú.

Donald Trump kijelentette, hogy ha a Hamász szombat délig nem engedi szabadon a túszokat, akkor "igazi poklot" zúdítanak rájuk. Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy nem hisz abban, hogy a terrorszervezet eleget fog tenni a követelésnek, de az Egyesült Államok kész nyomást gyakorolni a helyzet megoldása érdekében. Egy újságíró kérdése nyomán Trump említette, hogy Jordánia és Egyiptom saját tervet dolgozhat ki, ami segíthet a konfliktus enyhítésében.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök megerősítette Donald Trump ultimátumát a Hamásszal folytatott tárgyalások kapcsán. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy amennyiben nem születik megállapodás a túszok szabadon bocsátásáról, úgy a tűzszünetnek vége. Az izraeli hadsereg már készen áll arra, hogy újabb katonai akciókat indítson a Gázai övezetben.

Az izraeli hadsereg ezzel párhuzamosan fokozta a Gázai övezet körüli katonai jelenlétét, és felkészült a legkülönfélébb forgatókönyvekre. Izrael Katz védelmi miniszter utasította az izraeli erőket, hogy minden lehetséges alternatívát mérlegeljenek, amennyiben a Hamász nem mutat hajlandóságot a követeléseik teljesítésére.

Trump elképzelése szerint a palesztinok Jordániába és Egyiptomba történő áttelepítése hozzájárulhatna a térség stabilizálásához. Azonban mindkét ország világosan kifejezte ellenállását az ötlet iránt. II. Abdullah hangsúlyozta, hogy ez a probléma nem csupán Jordániát érinti, hanem szélesebb körű hatással van az egész régió biztonságára is.

Egyiptom határozottan elvetette Trump javaslatait. Az egyiptomi külügyminiszter nyilatkozatában kiemelte, hogy semmilyen olyan megoldást nem támogatnak, amely sértené a palesztin nép jogait vagy veszélyeztetné egy önálló palesztin állam megalakulását. Ezzel szemben Trump optimizmusát fejezte ki, hogy sikerül egy közös alapra helyezni a kapcsolatokat Egyiptommal és Jordániával.

A Hamász elutasította Trump ultimátumát, és közölte, hogy nem engedi szabadon a túszokat az izraeli hadműveletek folytatása mellett. A szervezet állítása szerint Izrael megszegte a tűzszüneti megállapodást, ezért nem hajlandók további lépéseket tenni. Izrael ezzel szemben visszautasította a vádakat, és jelezte, hogy készen áll folytatni az offenzívát, ha a túszok nem kerülnek szabadon engedésre.

Közben az ENSZ arra kérte a két érintett felet, hogy garantálják a foglyokkal szembeni emberséges bánásmódot. A világszervezet külön figyelmet szentelt a nemrégiben napvilágot látott felvételeknek, amelyek tanúsága szerint a túszok és palesztin foglyok egészségi állapota aggasztóan romlott.

Trump továbbra is azt hangoztatja, hogy Egyiptom és Jordánia ideális helyszínt nyújthatna a palesztin nép számára, és megjegyezte, hogy "99 százalékos bizonyossággal" tekint a megállapodás lehetőségére. Ugyanakkor mindkét ország vezetése határozottan visszautasítja ezt az elképzelést, így a Gázai övezet jövője továbbra is bizonytalan marad.

Related posts