Trump és Macron közös álláspontot fogalmaztak meg az ukrajnai konfliktus sürgős befejezésének szükségességéről.


Az elkövetkező hetekben lehetőség nyílhat arra, hogy tűzszünetet hirdessenek Ukrajna és Oroszország között – hangzott el Emmanuel Macron francia elnök és Donald Trump amerikai államfő közös sajtótájékoztatóján, amelyet a washingtoni Fehér Házban tartottak. Macron kiemelte, hogy a tervezett békemegállapodás "nem vezethet Ukrajna szuverenitásának feladásához", és elengedhetetlen, hogy megfelelő biztonsági garanciák kísérjék. Trump a tűzszünet mielőbbi életbe léptetésének sürgősségét hangsúlyozta.

Donald Trump hivatalos washingtoni látogatása során, ahol Emmanuel Macronnal közösen tartott sajtótájékoztatót, az ukrán-orosz konfliktus befejezését akadályozó tényezők között kiemelte a felek közötti "rendkívüli bizalmatlanságot". Ezzel párhuzamosan kifejezte azt a meggyőződését, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök is valóban komolyan fontolóra veszi a háború befejezését.

Az amerikai elnök megállapította, a béke helyreállítása érdekében komoly lépések történtek a közelmúltban, ide értve az amerikai kormányzat kapcsolatfelvételét az orosz féllel. Donald Trump úgy vélte, hogy a hivatalba lépését követő egy hónap alatt több előrehaladást sikerült elérni a háború befejezése érdekében, mint az előző három évben összesen.

Emmanuel Macron, az Oroszországgal korábban kötött békemegállapodásokra, különösen a minszki egyezményekre hivatkozva, hangsúlyozta, hogy ezek sikertelensége a belőlük hiányzó biztonsági garanciákra vezethető vissza. Figyelmeztetett arra, hogy el kell kerülni a múltban elkövetett tévedések újbóli ismétlését.

"Ez a béke nem jelenthet Ukrajna számára megadást, és nem jelenthet garanciák nélküli tűzszünetet, valamint teret kell adni Ukrajna szuverenitásának is"- fogalmazott a francia államfő. Egyben elismerését hangoztatta az Ukrajnának javasolt gazdasági partnerségre vonatkozó amerikai törekvés előtt, ami - szavai szerint - része lenne az Ukrajna számára nyújtott biztonsági garanciáknak is.

Emmanuel Macron rámutatott, hogy az európai állampolgárok egyre inkább érzik a felelősséget, hogy aktívabb szerepet vállaljanak Európa biztonságának és védelmének megteremtésében. Hangsúlyozta, hogy a költségek igazságosabb elosztására van szükség az Egyesült Államokkal, eltérően attól, ahogyan azt az utóbbi évek során kezelték.

Donald Trump és Emmanuel Macron találkozóján szó volt az amerikai-európai kereskedelmi kapcsolatokról, amivel kapcsolatban a francia államfő méltányos versenyt sürgetett, ugyanakkor felhívta a figyelmet a transzatlanti gazdasági kapcsolatok összekapcsoltságára, ami az áruk és szolgáltatások éves 1500 milliárd dolláros forgalmát takarja.

Trump a találkozót megelőzően az újságírók előtt hangsúlyozta, hogy vámpolitikai elképzeléseit a kölcsönösség elve alapján tartja igazságosnak. Ezzel összefüggésben kiemelte, hogy az Egyesült Államok minden kereskedelmi partnerével szemben pontosan olyan vámtételeket kíván bevezetni, amilyeneket azok alkalmaznak az amerikai importtermékekre.

A Digi24 hírportál információi alapján Emmanuel Macron francia elnök hétfőn Washingtonba látogatott, ahol többek között az Európai Unió érdekeinek védelmében szólalt fel a Donald Trump által bejelentett új vámokkal kapcsolatban. Macron kifejezte reményét, hogy sikerült meggyőznie az amerikai elnököt a vámok ellenállásának szükségességéről.

"Az a célunk, hogy iparágaink között tisztességes és méltányos verseny alakuljon ki, valamint hogy a kereskedelem gördülékenyebbé váljon, még több befektetéssel mindkét oldalon az Atlanti-óceánnak" – nyilatkozta Macron. "A minisztereink és csapataink továbbra is folytatják a tárgyalásokat, hogy megvitassák a kereskedelmi ügyek részleteit" – tette hozzá. "Bízom benne, hogy sikerült meggyőznöm őt" – mondta a francia elnök a Fox Newsnak adott interjújában.

Közben Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfő este egy televíziós interjú keretében "bájoló offenzívát" indított, ahogyan azt a BBC brit hírportál is megemlíti. Az orosz vezető a beszélgetés során dicsérte Donald Trump Ukrajnához fűződő viszonyát, és felkínálta az Egyesült Államoknak a lehetőséget, hogy részt vegyen Oroszország ásványkincseinek kiaknázásában. Putyin hangsúlyozta, hogy az ajánlata kiterjed az Ukrajna orosz megszállás alatt álló területein található ásványkincsek bányászására is. Ezen kívül kifejtette, hogy az amerikai cégeknek érdemes lenne részt venniük olyan projektekben, mint az orosz energia- és alumíniumgyártás. A Kreml első embere azt is hozzátette, hogy véleménye szerint Donald Trump "az ukrán érdekek és az államiság megőrzése érdekében cselekszik", ahogyan arról a BBC is beszámolt.

Vlagyimir Putyin arról is beszélt hétfőn, hogy Európának is részt kell vennie az ukrajnai béketárgyalásokban, de először Moszkvának és Washingtonnak kell kiépítenie a kölcsönös bizalmat. "Soha nem utasítottuk el az európaiak részvételét, folyamatosan egyeztetünk velük, és amikor eljutunk a végső megállapodás kérdéséhez, logikus lesz a jelenlétük - fogalmazott Putyin."

A Digi24.ro hírportál beszámolója szerint Ukrajna természeti erőforrásaiért Európa is versenybe lépett. Miután az Egyesült Államok előterjesztett néhány szerződésjavaslatot, az Európai Unió is bejelentette, hogy megállapodást kíván kötni az ukrajnai ásványkincsek kiaknázására.

Stéphane Séjourné, az Európai Unió iparstratégiáért felelős biztosa a közelmúltban nyilatkozott, amikor Kijevben találkozott ukrán tisztviselőkkel az orosz invázió harmadik évfordulója alkalmából. A megbeszélés során bemutatta az uniós javaslatot, amely a nyersanyagok szállítására vonatkozik. "A harminc alapvető nyersanyag közül 21-et, amelyre Európának szüksége van, Ukrajna képes szállítani egy olyan partnerség keretében, ahol minden fél hasznot húz" – nyilatkozta Séjourné az AFP hírügynökségnek. Hozzátette, hogy "Európa nem fog olyan üzletet ajánlani, amely ne lenne kölcsönösen előnyös a résztvevő államok számára", hangsúlyozva ezzel a kölcsönös előnyök fontosságát az együttműködésben.

Mint ismert, a Trump adminisztráció konkrét megállapodás-javaslattal állt elő az ukrajnai ásványkincsek fölötti jogokra vonatkozóan, akár 500 milliárd dolláros kompenzációt követelve azért, hogy Washington támogatta Kijevet Moszkva inváziójával szemben, emlékeztet a Digi 24. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök eddig visszautasította a Trump-kormányzat által javasolt két megállapodás-tervezet aláírását, mondván, hogy a feltételek - amelyek a New York Times értesülései szerint azt tartalmazzák, hogy Kijev 500 milliárd dollárnyi ásványkincs-, olaj- és gázbevételről, valamint 500 milliárd dollárnyi kikötőkből és más infrastruktúrából származó bevételről mondjon le - túlságosan keménynek bizonyultak.

Related posts