Trump pártjának szenátora: Nyilvánvaló, hogy Ukrajna nem indította el ezt a háborút.


Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke (balra) éppen kezet fog Lindsey Graham amerikai szenátorral, miközben közöttük Richard Blumenthal szenátor mosolyog. Az eseményre 2024. augusztus 12-én került sor Kijevben. - Fotó: Ukrán Elnöki Hivatal Sajtószolgálata / AFP

Nagy felháborodást váltott ki világszerte Donald Trump amerikai elnök kirohanása Volodimir Zelenszkij és Ukrajna ellen. Trump, aki az orosz álláspont közelébe helyezkedett, többek között diktátornak nevezte az ukrán elnököt, amiért az ország nem tartotta meg a 2024-es választásokat. Ennek hátterében az áll, hogy az orosz inváziót követően hadiállapotot hirdettek, és az ukrán alkotmány értelmében ilyen körülmények között választások nem tarthatók. Továbbá Trump terjesztette azt a vitatott állítást is, miszerint Ukrajna kezdte a háborút, ami szintén orosz dezinformációs narratívához kapcsolódik. Zelenszkij éles válaszában hangsúlyozta, hogy Trump "dezinformációs térben él", amelyet az oroszok táplálnak.

A Fox News több republikánus politikust, köztük Trump híveit is megkérdezte az elnök legutóbbi nyilatkozataival kapcsolatban, és nem tapasztalt egyértelmű támogatást. Pete Ricketts nebraskai szenátor a jobboldali lap szerint azt írta az X-en: "Nyilvánvaló, hogy Ukrajna nem kezdte ezt a háborút." Ricketts hangsúlyozta, hogy a tények világosan mutatják: Oroszország indította el a konfliktust, és sürgette az agresszorok felelősségre vonását, különben az ilyen tettek büntetlensége csak újabb rossz lépésekre ösztönzi őket. Ugyanakkor elismerte Trump erőfeszítéseit is, amelyek célja a háború lezárása.

Ezzel szemben Josh Hawley missouri szenátor Trump véleménye mellett állt ki: "A második világháború alatt is tartottunk választásokat. Nagy-Britannia is tartott választásokat a második világháború alatt. Ha ők egy demokrácia, választásokat kéne tartaniuk. Úgy gondolom, ez nem olyan bonyolult." Egy kissé mégis bonyolult, ugyanis Franklin D. Roosevelt úgy nyerte meg az 1944-es amerikai választásokat, hogy Amerika egy szelete sem volt ellenséges megszállás alatt, és az amerikai csapatok sorra őrölték már fel a náci és japán ellenállási gócokat, míg az 1945. júliusi brit választásokkor az európai háború cirka két hónapja véget ért.

Mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy Hawley is hangsúlyozta: Zelenszkij "Ukrajna hivatalosan megválasztott vezetője".

Lindsey Graham, Dél-Karolina szenátora, nem titkolta el véleményét a közelgő választásokról, hangsúlyozva, hogy azok már esedékesek. Kijelentette, hogy az orosz invázió következményeként "Putyint okolom mindenek felett". Graham véleménye szerint Barack Obama és Joe Biden, a korábbi demokrata elnökök, "szánalmasan gyengén" kezelték Putyin ügyét, ezzel pedig lehetőséget hagytak Ukrajna védelmének elmulasztására a támadások elől. A szenátor úgy véli, hogy Donald Trump marad a legnagyobb remény Ukrajna számára, és a jövőbeni lépéseit "trumpi módon" fogja végrehajtani. Graham, aki tavaly nyáron már járt Kijevben, szerdán telefonon értekezett Volodimir Zelenszkijjel is, aki elmondása szerint Graham konstruktív hozzáállását méltatta.

"Ne legyenek illúzióink: az invázió mögött egyetlen ember áll, aki a Földet a vállán cipeli. Ő nem más, mint Vlagyimir Putyin" - nyilatkozta Thom Tillis, Észak-Karolina szenátora a sajtónak. Szerinte Putyin szándéka az, hogy a balti államokon keresztül üzenetet küldjön Kínának, miszerint itt az idő Tajvan lerohanására. Louisiana szenátora, John Kennedy, Putyint gengszterként és aljas figuraként jellemezte, míg Mike Rounds Dél-Dakotából Zelenszkijt Ukrajna megválasztott elnökeként említette. Szintén Dél-Dakotából Kevin Cramer szenátor úgy értelmezte Trump "tényszerűen hibás" megjegyzéseit, hogy azok a tárgyalási pozíciók elfoglalásának részeként értelmezendők, most pedig tárgyalási üzemmódban van.

A Fox hírportál arról számolt be, hogy az Egyesült Államok háromlépcsős békekötési tervet vázolt fel. Az első szakaszban fegyverszünetet javasolnak, míg a második lépés az ukrajnai választások lebonyolítására összpontosít. A harmadik fázis pedig egy békeegyezmény kidolgozását és véglegesítését foglalja magában. Az orosz fél többször is kifejezte, hogy a 2024-es választások elmaradása miatt nem ismeri el Zelenszkijt Ukrajna legitim vezetőjeként, habár Putyin az invázió kezdetén azt is kijelentette, hogy Ukrajnát mint államot sem tartja legitimnak. A hírek szerint Zelenszkij legnagyobb kihívója Valerij Zaluzsnij, a volt vezérkari főnök, aki eddig csak találgatások szintjén beszélt az elnökválasztáson való indulásáról, hangsúlyozva, hogy előbb a háborúnak kell befejeződnie.

Mindenesetre akad még valaki, aki 200 százalékosan egyetért Donald Trumppal, aki lediktátorozta Zelenszkijt. Ez Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, biztonsági tanácsi vezető, aki így fogalmazott: "Ha három hónapja azt mondták volna nekem, hogy ezek egy amerikai elnök szavai, hangosan felnevettem volna. [Trumpnak] 200 százalékban igaza van [Zelenszkijjel kapcsolatban]. Csődtömeg bohóc." Az EU ezzel szemben egésze más álláspontot képvisel: "Ukrajna demokrácia, Putyin Oroszországa viszont nem az."

Oroszország elégedetten zárta le a háborúról szóló első közvetlen amerikai-orosz találkozót Szaúd-Arábiában, majd Trump kirohanásával újabb ajándékot kapott Putyin. A keddi tárgyalásról itt, az új amerikai adminisztráció diplomáciai stratégiájáról pedig itt írtunk részletesebben.

Related posts