A Patent Egyesület demonstrációt szervez a nők jogainak és védelmének előmozdítása érdekében.
Szombaton délután 15 órakor vette kezdetét a Patent Jogvédő Egyesület demonstrációja az V. kerületi Stollár Béla utcában. A szervezet közleménye alapján a megmozdulás célja, hogy a figyelmet a nők ellen irányuló erőszak rendszerszintű problémáira, valamint a hatóságok által tanúsított általános hanyagságra és felkészületlenségre irányítsa. A tüntetők a Stollár Béla utcából a Szalay utcára, majd 16 órára a Kossuth térre vonultak, ahol tovább folytatódott a demonstráció – számolt be a helyszínről a Telex.
A tüntetésre fél négykor körülbelül 300-400 ember gyűlt össze, és a megemlékezés helyszínéül szolgáló Stollár Béla utcát lezárták. A társasház előtt a meggyilkolt nő barátai mondtak néhány szót. Az egyikük évekkel ezelőtt, egy ukrajnai menekülteknek nyújtott közös segítségnyújtási akció során ismerte meg őt. Többen kiemelték, mennyire önzetlen és nagylelkű volt a barátnőjük, és személyes emlékeket osztottak meg az őszinte és szeretetteljes kapcsolatukról - írja a 444.
A meggyilkolt japán nő, Megumi Anderson egykori ügyvédje a Telexnek nyilatkozva a helyszínen hangsúlyozta: "a rendszer súlyosan működésképtelen, és ez nem csupán a mi radikális feminista nézőpontunk, ezt bármely bántalmazott nő megerősítheti." A lap értesülései szerint Megumi barátai adománygyűjtést indítottak a gyermekei megsegítésére. A Patent Egyesület pedig a rendőrkapitányság falára kifüggesztette a meggyilkolt nő feljelentését követően kiadott rendőrségi megszüntető határozatot.
A kerületi rendőrkapitányság előtt többek között felszólalt egy olyan magyar nő is, akinek szíve másfél éve veszett el, amikor a lánya tragikus módon távozott az életből. Az édesanya fájdalmával együtt hozta nyilvánosságra, hogy a mai napig nem kapott válaszokat arra a kérdésre, mi történt a lányával. Elmondása szerint a fiatal nő egy bántalmazó kapcsolatban élt, ám ezzel kapcsolatban nem indult nyomozás, ami mélyen felháborítja és elszomorítja őt. Az ő története nem csupán egyéni tragédia, hanem figyelemfelhívás is arra, hogy a hasonló helyzetben lévő áldozatok hangját meghallják és megértsék.
Négy óra után nem sokkal már csaknem ezren gyűltek össze a Parlament előtt. Az egyesület tagjai arról beszéltek, hogy az utóbbi hetek során számos levelet kaptak olyan magyar nőktől, akiket a hatóságok cserbenhagytak. A Patent aktivistái több ilyen történetet is felolvastak. Az egyik nő arról számolt be, hogy őt hisztérikusnak nevezték, miközben az gyermekének apja nem sokkal korábban betörte az ajtót. A levél szerint a rendőrök ezután gyakorlatilag lebeszélték a feljelentésről.
A rendezvényen kiosztott szórólapokon szereplő információk alapján a Patent egy petíciót indítványoz, amelyben a rendőrök számára kötelező és átfogó képzés bevezetését sürgeti a nők elleni erőszak témakörében.
A petícióban a Patent azt írja, bocsánatkérés helyett valódi változást akarnak. "Azt akarjuk, hogy egy nő, aki veszélyben van, ne legyen láthatatlan a hatóságok számára. Hogy amikor valaki segítségért kiált, ne kelljen attól tartania, hogy a válasz egy vállvonás lesz. Hogy a rendőrség ne az utolsó utáni pillanatban lépjen - hanem akkor, amikor még van esély megakadályozni a tragédiát." A petíció célja tízezer aláírás összegyűjtése. Ha a rendőrség nem lép március 8-ig, az idei nőnapon tízezer támogatóval együtt visszük el nekik a petíciót, hogy kötelező áldozatvédelmi képzéseket követeljünk minden rendőrnek.
A Patent aktuális fellépésének hátterében a január végén, a V. kerületben történt gyilkosság áll, amely egy japán nő tragikus halálához vezetett. Anderson január 29-én hunyt el saját lakásában a V. kerületben. A rendőrség kezdeti nyomozása során kizárta a bűncselekmények külső beavatkozásának lehetőségét. Ezt követően a Patent Egyesület nyilvános nyilatkozatban tájékoztatott arról, hogy másfél éve kapcsolatban álltak az áldozattal, és korábban több feljelentést is tettek a nő volt férje ellen, ám a rendőrség ezeket figyelmen kívül hagyta.
Egy későbbi sajtótájékoztatón a rendőrség bejelentette, hogy új fejlemények történt az ügyben, és a nyomozás már gyilkosságként folytatódik. A gyanúsított nem más, mint az áldozat volt férje, akit azonnal őrizetbe vettek. Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogásza, kedden részletesen kifejtette a Telexnek, hogy a japán nő hosszú ideje folyamatos félelemben élt, mivel volt férje megkeserítette az életét.
A férfit előre megfontolt szándékkal elkövetett gyilkossággal vádolják, és őrizetbe vették.
A rendőrségnél a történtek óta belső vizsgálat indult a nő korábban elutasított feljelentése miatt. A belső vizsgálat eredménye jövő hétre várható. A Blikk úgy tudja, hogy három rendőr érintett a vizsgálatban.
A rendőrségnél újabb lépések történtek: elnézést kértek, miután a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kommunikációja különösen érzéketlennek bizonyult a lakástűzben elhunyt japán nő ügyében. A 444 kedden közzétett cikkében részletesen beszámolt arról, hogy a BRFK milyen válaszokat adott a kommentelőknek, akik kritikát fogalmaztak meg a rendőrség tevékenységével kapcsolatban az eset kapcsán.
"A rendőrség most bocsánatot kért. De egy bocsánatkérés nem elég. Egy bocsánatkérés nem ad vissza egy életet, és nem adja vissza az emberek bizalmát sem. (...) Mi bocsánatkérés helyett valódi változást akarunk.
"Célunk, hogy a veszélyben lévő nők ne váljanak láthatatlanná a hatóságok szemében. Szeretnénk, ha amikor valaki segítséget kér, nem kellene attól félnie, hogy a válasz csupán egy közömbös vállvonás lesz. Azt kívánjuk, hogy a rendőrség ne csak a legvégső pillanatban lépjen közbe, hanem akkor, amikor még van lehetőség a tragédia elkerülésére." - olvasható a Patent közleményében.