Érdemes megfontolni, hogy mennyire hasznos egy okos fogkefe? Tényleg indokolt a magasabb ár, vagy a hagyományos, olcsóbb alternatívák is megteszik? Utánajártunk, és kipróbáltuk a különbségeket.

Egy izgalmas kísérlet keretében egymás mellett teszteltük az Oral-B iO 2 fogkefét, amely a mágneses technológiát hihetetlenül egyszerű és megfizethető formában kínálja. Ezen kívül felfedeztük az Oclean legújabb szónikus modelljét is, amely a mesterséges intelligencia varázsával felvértezve nemcsak hatékonyan tisztít, hanem képes beszélni is!
A szájápolás és a fogtisztítás története egészen az ókorig nyúlik vissza: a babiloniak már 3500 évvel Krisztus előtt is foglalkoztak ezzel a fontos tevékenységgel. Természetesen, az akkori módszerek nem voltak olyan kifinomultak, mint a maiak. A régi időkben az emberek fából készült, rostos ágakkal tisztították fogaikat, amelyeket ha kihegyeztek, akár fogpiszkálóként is használtak. Ez a primitív, de mégis találékony megoldás már akkor is hangsúlyozta a szájhigiénia fontosságát.
A mai fogkefék ősét körülbelül 800 éve a kínaiak találták fel, az 1700-as évek végén Európában felbukkant fogkefék pedig csontnyélből és disznószőrből készültek. A 19. század Magyarországán konkrétan ilyesmivel zajlott a fogtisztítás:
A szintetikus sörték először az 1930-as évek végén jelentek meg, és két évtizeddel később debütált az első elektromos fogkefe is. Azonban ezek a modern eszközök még a kedvezőbb történelmi körülmények között élő országokban is csak az 1980-as években váltak igazán népszerűvé, amikor is szélesebb körben elkezdték használni őket.
Nézzük meg, hová vezet az idő: 2025-re érkezünk, ahol a mesterséges intelligenciával felvértezett okosfogkefék forradalmasítják a szájápolást. Két érdekes példát fogunk összehasonlítani: egy megfizethető amerikai modellt és egy prémium, ámde jóval intelligensebb kínai verziót. Az amerikai okosfogkefe, amely egy barátságosabb árcédulával rendelkezik, alapvető funkciókkal bír. Felszerelt egy beépített időzítővel, ami segít a megfelelő fogmosási idő betartásában, és egy egyszerű alkalmazás, amely nyomon követi a felhasználó szokásait. Ezenkívül emlékeztet a fogorvosi ellenőrzésekre és a fogkefe cseréjére, így biztosítva a szájhigiénia alapvető elemeit. Ezzel szemben a drágább kínai változat nemcsak hogy okosabb, de a funkcionalitása is lenyűgöző. Képes a felhasználó szájüregének állapotát elemezni, és ajánlásokat adni a legjobb fogmosási technikákra. A mesterséges intelligencia segítségével folyamatosan tanul a felhasználó szokásaiból, és személyre szabott tanácsokat kínál, a fogszuvasodás és az ínybetegségek megelőzése érdekében. Emellett a beépített érzékelők révén figyeli a nyomást, hogy elkerülje a túl erős mosást, amely károsíthatja a fogakat és az ínyt. Ezek az innovációk nemcsak a szájápolást teszik hatékonyabbá, hanem a felhasználók egészségét is nagymértékben javítják. A különbségek tehát nem csupán az árban rejlenek, hanem a funkciók mélységében és a felhasználói élményben is.
Az első elektromos fogkeféjét 1963-ban bemutató Oral-B-nél már közel 10 éves múltra tekintenek vissza az okosfogkefék, melyek aktuális iO generációja 2020-ban debütált. Legutóbb egy 100 ezer forintos felsőkategóriás iO 9-et fogtunk vallatóra, ami fölé azóta egy még nagyobb tudású iO 10-es delikvens is érkezett, ezúttal azonban inkább az árskála másik végét vettük célkeresztbe.
Az iO 2 a Procter & Gamble-höz tartozó brand eddigi legolcsóbb iO szériás modellje, mely arra hivatott, hogy a jelenleg még manuális fogtisztítást alkalmazók széles táborát térítse el a hatékonyabb elektromos fogkefék irányába.
A mágneses meghajtási technológia ugyanúgy biztosított, mint a drágább iO modellek esetében, de a motor mégis más, kicsit gyengébb, és talán picit faragatlanabb hangú.
A rezgések, forgások és mikrovibrációk kombinációjával működő tisztítási folyamat három különböző erősségben állítható be az oldalsó nyomógomb segítségével. A beépített nyomásérzékelőnek köszönhetően pedig teljesen nyugodtan használhatjuk, hiszen nem kell aggódnunk az ínyünk esetleges sérülése miatt.
Ha túlzott erőt alkalmazunk, két dolog történik: egyrészt a motor teljesítménye automatikusan csökken, másrészt egy kis piros LED világít meg. Ez a jelzés azonban nehezen észlelhető, így praktikus haszna meglehetősen korlátozott. Ezzel szemben az iO 3-as és annál fejlettebb fogkefék színes LED körfénye sokkal informatívabb és hasznosabb megoldást kínál.
A monokróm és színes kijelzők általában a prémium modellek sajátosságai, ahogyan a kétszeres üzemmódválaszték és az okostelefonokkal való integráció is. Ezek a funkciók természetesen nem elvárhatóak egy ilyen viszonylag megfizethető árfekvésű terméktől.
A teljes fogmosás folyamata négy, egyenként 30 másodperces szakaszra oszlik, és a fogkefe rezgése segít jelezni, mikor érdemes váltani a száj különböző területei között.
Az energiaellátásért egy 600 mAh kapacitású akkumulátor felel, amely az átlagosnál kétszer nagyobb teljesítményt nyújt, lehetővé téve akár egy hónapos folyamatos üzemelést is. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a töltési folyamat viszonylag lassú: egy teljes feltöltéshez körülbelül 24 órára van szükség.
Cikkünk megírásakor az Oral-B iO 2 ára körülbelül 28 ezer forint, ami önmagában nem tűnik rossz ajánlatnak. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy a már régebb óta elérhető, de valamivel fejlettebb iO 3-as modell bizonyos helyeken már 25 ezer forint körüli áron is beszerezhető.
Fontos megjegyezni, hogy az iO fejek ára körülbelül duplája a hagyományos Oral-B elektromos fogkefékhez kifejlesztett fejekének. A gyártó ajánlása alapján ezeket a fejeket háromhavonta érdemes cserélni, hogy a legjobb teljesítményt nyújtsák.
Az Oral-B már túl volt a fennállása 65. évfordulójának megünneplésén, amikor 2016-ban megalapították az Oclean nevezetű szájegészségügyi céget Kínában. A márkát itthon egyelőre kevesen ismerik, a cégnév hallattán egyeseknek - teljesen tévesen - az Oakley napszemüvegek juthatnak eszükbe.
Az Oclean X Ultra S Sonic a gyártó legújabb és legkifinomultabb fogkeféje, amely meglepően kedvező áron érhető el, hiszen ára nem éri el az Oral-B legfejlettebb modellek árának felét sem. A költséghatékonyság azonban nem megy a minőség rovására; a prémium doboz és a kellemes tapintású kialakítás mind azt tükrözi, hogy a tervezők a részletekre is figyeltek. Érdekes, hogy az Oclean új csodája vékonyabb és 15 grammal könnyebb, mint az Oral-B iO 2, így még kényelmesebb használatot biztosít.
Azonnal, már az első használat alkalmával nyilvánvalóvá válik, hogy az Oclean csendesebben végzi a feladatát, amit a teljesen más működési elve magyaráz. A Maglev 3.0 motorral felszerelt fogkefe szónikus technológiát alkalmaz, így az ovális és rugalmas feje rendkívül magas frekvencián rezeg, biztosítva a hatékony tisztítást.
Míg a hagyományos kézi fogmosás során csupán ötszáz mozdulatot végezhetünk el egy perc alatt, és a normál elektromos fogkefék esetében ez a szám néhány ezerre emelkedik, addig a szónikus technológia valódi forradalmat hoz a szájápolás világába. Ezzel a fejlett megoldással percenként lenyűgöző, akár 84 ezer mozdulatot is kivitelezhetünk, ami jelentősen hozzájárul a hatékonyabb és alaposabb fogmosáshoz.
A nyomásérzékelő és a hattengelyű giroszkóp kombinációja révén a mesterséges intelligencia intelligensen optimalizálja a fogmosási élményt. Ha a nyomás túlzottan megnő, nem csupán a fogkefe alján elhelyezkedő színes fénycsík figyelmeztet bennünket, hanem egy beépített hangszóró is jelez, amely hangos szóval emlékeztet minket arra, hogy ideje váltani a szánk más területeinek, például a hátsó fogaknak alapos tisztítására. Ez a technológia nemcsak a hatékonyságot növeli, hanem a megfelelő szájhigiénia fenntartásában is segít.
A begyűjtött adatok az okostelefonon futó Oclean Care+ alkalmazásban (Android, iOS) akár grafikonon ábrázolva is részletesen kielemezhetők, és az applikációban a tucatnál több, akár személyre szabható üzemmód közül is egyszerűen lehet választani. Látványos formában megjelenik a kijelzőn, hogy a fogsorunk mely részén végeztünk alapos munkát és mely résznek kellene némileg több figyelmet szentelni.
Az üzemmódok közötti váltás rendkívül egyszerű, hiszen a fogkefe színes kijelzőjén mindez könnyedén elérhető. A fogmosás végén pedig egy pontos értékelést kapunk az AI-tól, amely megmutatja, hány pontra értékelte a teljesítményünket.
A világ első wi-fi adatátvitelre (2,4 GHz) képes okosfogkeféjeként jegyzett Oclean X Ultra S Sonic többek közt egyszerű időjárás-jelentést is képes biztosítani, a telefonunkkal pedig Bluetooth 5.0 vezeték nélküli kapcsolatot ápol. Magyarul sajnos sem a fogkefe, sem az alkalmazás nem tud.
Az akkumulátor kapacitása 1200 mAh, és noha a gyártó 40 napos üzemidőt ígér, a valóságban ennek körülbelül a felét tapasztalhatjuk. Ez azonban még mindig lenyűgöző hosszúságú időtartam. Az USB-C töltő pedig rendkívül hatékony, hiszen mindössze 4,5 órára van szüksége a teljesen lemerült akkumulátor feltöltéséhez.
Extra előny jár a mágneses falitartóért és az ízléses hordtáskáért! Emellett az Oclean az Oral-B-hoz képest kedvezőbb áron kínálja a kefefejeit, viszont a kínai alternatívák elérhetősége sajnos korlátozottabb.
Az Oclean X Ultra S Sonic fogkefe, amelynek ára 45 ezer forint, kifejezetten kedvező ár-érték arányt kínál a piacon. Ezzel szemben, ha az Oral-B kínálatát nézzük, ugyanezen összegből csupán a középkategóriás iO 6 modellt tudjuk beszerezni. Érdemes megemlíteni, hogy az Oral-B-nek van egy szónikus fogkeféje is, a Pulsonic, amely percenként 27-31 rezgést produkál, de ez a modell nem kap akkora figyelmet, mint az iO termékcsalád, amely széles körben elismert és népszerű.