Az uniós felügyelet figyelmeztetése szerint a városokban élő európaiak a levegőszennyezés miatt komoly egészségügyi kockázatokkal nézhetnek szembe.

Az Európai Unió városai várhatóan nem fogják teljesíteni a közeljövőben életbe lépő szigorúbb levegőminőségi és zajszennyezési előírásokat az Európai Számvevőszék legfrissebb jelentése szerint . A szervezet figyelmeztetése alapján mindkét probléma továbbra is jelentős egészségügyi kockázatot jelent a városlakók számára.
A levegőminőség védelme érdekében hamarosan szigorúbb szabályozások lépnek életbe, így a városoknak sürgősen növelniük kell az erőfeszítéseiket az új előírások teljesítése érdekében. Ezen kívül fontos, hogy közelebb kerüljenek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megfogalmazott ajánlásokhoz is, hogy biztosíthassák a lakosság egészségét és jólétét.
Az Európai Unió bátran nekilátott egy fontos célkitűzésnek: 2030-ig 30%-kal szeretné mérsékelni azoknak a személyeknek a számát, akiket a közlekedési zaj folyamatosan zavar.
Az Európai Számvevőszék előrejelzései azonban sokkal sötétebb képet festenek a jövőről. A legkedvezőbb forgatókönyv szerint is mindössze 19%-os visszaesés prognosztizálható, míg a legrosszabb forgatókönyv esetén akár 3%-os növekedés is lehetséges 2030-ra - számol be róla a Reuters.
A jelentés hangsúlyozza, hogy noha van némi előrelépés a légszennyezettség csökkentésében, a szennyezettség szintje még mindig aggasztóan magas. Ezen kívül a zajterhelés is túlzott mértékű az uniós városokban. Ez különösen zavaró, hiszen az Európai Unió lakosságának háromnegyede városi környezetben él, ahol a levegő minősége és a zajszint közvetlen hatással van az életminőségre.
Az Európai Számvevőszék számos olyan tényezőt tárt fel, amelyek akadályozzák a kitűzött célok sikeres megvalósítását.
Ezek közé a tényezők közé sorolható a hatóságok közötti gyenge együttműködés, az intézkedések hatékonyságának megkérdőjelezhetősége, valamint a helyi közösségek részéről tapasztalható ellenállás bizonyos intézkedések iránt.
Forrás: Reuters